Znalezienie nowej, dobrze płatnej pracy wcale nie musi być trudne. Jeśli masz umiejętności, wiedzę i chcesz się rozwijać, możesz zdobyć dodatkowe uprawnienia SEPowskie. To kursy, dzięki którym zdobędziesz dodatkowe kwalifikacje potrzebne do wykonywania zawodu elektryka. Zobacz, jak przejść szkolenie SEPowskie w praktyce.
Za wydawanie uprawnień SEP odpowiada Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Ta organizacja zrzesza wszystkich techników i inżynierów zajmujących się m.in. dozorem urządzeń i instalacji elektroenergetycznych, a także zarządzaniem instalacjami gazowymi. Jeśli zdecydujesz
się zdobyć uprawnienia SEP, zyskujesz też realną szansę na lepszą pracę.
Szkolenia SEPowskie – jakie są rodzaje kursów?
Kompleksowe szkolenia energetyczne, w ramach których można zdać egzamin SEP to przede wszystkim zajęcia umożliwiające zdobycie uprawnień w jednej z trzech kategorii:
- G1– to uprawnienia, które są przeznaczone dla osób zajmujących się eksploatacją oraz dozorem urządzeń, instalacji oraz sieci elektroenergetycznych, które wytwarzają, przetwarzają i zużywają prąd.
- G2 – rodzaj uprawnień energetycznych (cieplnych) dedykowany dla specjalistów pracujących nad dozorem urządzeń, instalacji i sieci energetycznych, które zużywają ciepło.
- G3 – ten rodzaj uprawnień sprawdza się w przypadku osób, które zamierzają zajmować się kompleksowo dozorem nad sieciami gazowymi.
Przejście kompleksowego szkolenia SEPowskiego to podstawa, aby dobrze przygotować się do egzaminu i uzyskać stosowne uprawnienia. Tego typu kwalifikacje dają szansę rozwoju zawodowego.
Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu SEP możemy prowadzić prace konserwacyjne
i remonty sieci elektrycznych. To także przekłada się na bezpieczeństwo pracy w pobliżu urządzeń pod wysokim napięciem np. podczas montażu systemów fotowoltaiki.
Kto może zdobyć uprawnienia SEP?
Aby wziąć udział w szkoleniu i przejść egzamin na uprawnienia SEP trzeba spełnić podstawowe warunki wskazane w Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 1 lipca 2022 r. Osoba przystępująca do szkolenia SEPowskiego musi być pełnoletnia, a dodatkowo jest zobligowana do dostarczenia dokumentów:
- potwierdzenie posiadania innych uprawnień,
- świadectwo potwierdzające uzyskanie tytułu zawodowego, np. ukończenia zawodowej szkoły kierunkowej,
- certyfikaty potwierdzające kwalifikacje zawodowe,
- świadectwo ukończenia szkoły.
Po zapisaniu się na kurs SEP musisz pamiętać, że zdobycie uprawnień dzieli się na dwa etapy. Pierwszy to szkolenie energetyczne, gdzie opanujesz odpowiednie umiejętności umożliwiające bezpieczne kontrolowanie, nadzorowanie i remonty sieci elektrycznych.
Drugi etap to egzamin kwalifikacyjny, po którym otrzymasz świadectwo potwierdzające Twoje kwalifikacje. Na podobnych zasadach przyznawane są uprawnienia na suwnice, które również dają szerokie możliwości w poszukiwaniu nowej, lepiej płatnej pracy.
Ile kosztuje kurs SEP?
Średnie ceny kursów SEP wraz z egzaminem potwierdzającym zdobyte kwalifikacje
to ok. 1500-3500 złotych zależnie od wybranej kwalifikacji: G1, G2 lub G3.