Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://globcars.hyundai.pl/
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nowe zagrożenia, wyzwania i szanse dla polskich firm

Europejski Zielony Ład, FIT for 55, ETS 2, rosnące koszty działalności i potencjalne ograniczenia dostępu do energii czy konieczność wypełnienia wymogów polityki klimatycznej. Jakie wyzwania i szanse stoją przed firmami i instytucjami?
Nowe zagrożenia, wyzwania i szanse dla polskich firm
zdjęcie ilustracyjne

Źródło: canva

Energia elektryczna

Jednym z największych zagrożeń dla funkcjonowania polskich firm i instytucji są rosnące koszty funkcjonowania. Nie ma realnych przesłanek do stwierdzenia, że koszty energii elektrycznej i innych mediów przestaną gwałtownie rosnąć. Jeszcze przed kryzysami związanymi z wojną ceny prądu rosły średnio 10% rocznie. 

Dodatkowym problemem, który jest coraz bardziej widoczny na horyzoncie, są skokowe etapy wyłączania bloków  węglowych w polskich elektrowniach. Główne powody wyłączania mocy węglowych są dwa- to koniec możliwości eksploatacji najstarszych bloków oraz coraz większy koszt produkcji prądu z węgla.  Do 2035 roku mogą być wyłączone wszystkie bloki węglowe, które zapewniają połowę energii w Polsce. 

Kolejne rządy nie przedstawiają realnych planów na wypełnienie luk w produkcji prądu, pierwsza elektrownia atomowa, której uruchomienie planowane jest w latach 30-tych ma dać około 3-5 GW, wszystkie elektrownie węglowe dają obecnie ok. 30 GW mocy.

Realnym scenariuszem stają się częstsze ograniczenia w poborze dostawach energii (stopnie zasilania) dla firm. 

Niedobór mocy oznacza, że przedsiębiorstwa będą musiały ograniczać działalność lub zadbać o niezależność energetyczną. 

Polityka klimatyczna UE - Zielony ład.

Europejski Zielony Ład to pakiet inicjatyw politycznych Komisji Europejskiej, których nadrzędnym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w Europie do 2050. Wprowadzanie zasad pakietu niesie przełomowe zmiany w funkcjonowaniu firm i instytucji. Wojna na Ukrainie spowodowała, że obok neutralności klimatycznej dla Europy równie ważna stała się samowystarczalność energetyczna Unii poprzez uniezależnienie od dostaw z Rosji i innych kierunków. Przyśpieszenie tego procesu ma nastąpić właśnie przez Zielony Ład. 

Założenia europejskiego zielonego ładu to:

  • Osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r., co oznacza, że emisja gazów cieplarnianych w Europie będzie równa ich pochłanianiu.
  • Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 r. w stosunku do poziomu z 1990 r.
  • Inwestowanie w odnawialne źródła energii i niskoemisyjną mobilność.
  • Ochrona bioróżnorodności i środowiska naturalnego.

Aby osiągnąć te cele, Komisja Europejska planuje wdrożenie następujących działań:

  • Zwiększenie efektywności energetycznej poprzez m.in. modernizację budynków i infrastruktury energetycznej.
  • Wdrożenie gospodarki o obiegu zamkniętym, która ma na celu zmniejszenie ilości odpadów i zużycia surowców.
  • Rozwój odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna, wiatrowa i wodna.
  • Ochrona bioróżnorodności poprzez m.in. ochronę lasów i ekosystemów morskich.

ETS 2

EU Emissions Trading System (EU ETS) Europejski system handlu jest mechanizmem, w którym ten kto zatruwa środowisko (powietrze) musi za to płacić, opłaty z ETS trafiają w 100% do budżetów państw członkowskich i mają służyć modernizacji gospodarki państw UE, podobny system działa np. w Chinach. Obecnie płacą jedynie najwięksi emitenci (elektrownie, cementownie, huty). Od 2027 system ETS2 obejmie sektor budownictwa, transportu, pojawiają się doniesienia o włączeniu do systemu kolejnych sektorów jak -dystrybucja paliw

  • produkcja niektórych wyrobów mineralnych (np. cement, wapno, szkło)
  • produkcja metali żelaza i stali
  • produkcja papieru i tektury

Wg wstępnych ocen koszt wprowadzenia ETS2 dla gospodarstwa domowego to około 1500 zł rocznie, dla firm to szacunkowy wzrost kosztów o około 5-10%, wzrosty te dotyczą właściwie wyłącznie Polski, rządy pozostałych krajów UE poradziły sobie z powodzeniem z modernizacją gospodarki. 

System ETS powstał w 2003, czyli rok przed wejściem Polski do UE. Zrobiło się o nim głośno w ubiegłym roku kiedy to spowodował nagły wzrost kosztów energii. 

Polskie władze i regulatorzy nie wprowadzają na ten moment sztywnych planów i obowiązków dla sektora przedsiębiorstw i instytucji. Nie ma też odpowiedniej informacji o podejmowanych przez kolejne rządy zobowiązaniach, przyszłych restrykcjach i obowiązkach.

System UE ETS2, Zielony Ład, kryzys energetyczny i wojna na wschodzie może być dużym wyzwaniem dla polskich firm. 

Zacofanie energetyczne Polski, brak strategii i zaniechania kolejnych rządów sprawiły, że Polska przestaje być konkurencyjna, rosnące koszty pracy i gwałtowny wzrost kosztów energii spowoduje przeniesienie fabryk międzynarodowych koncernów i masowe zwolnienia. 

Bezpieczeństwo energetyczne i odporność firm oraz instytucji na kryzys i zagrożenie zewnętrzne.

Przynależność do UE to zobowiązania, konieczność wypełniania norm ale przede wszystkim możliwość modernizacji. Najlepszym rozwiązaniem dla firm i instytucji staje się realizacja strategii samowystarczalności energetycznej z wykorzystaniem dotacji unijnych. Jednym z instrumentów w tych działaniach może być program UE Kredyt Ekologiczny z dofinansowaniem poprawy efektywności energetycznej na poziomie od 50 do 70%. Kolejny nabór rusza 25 kwietnia br.

Na terenie Krosna, powiatu Krośnieńskiego oraz powiatów sąsiednich kompleksową usługi w zakresie efektywności energetycznej wykonuje firma MocEko. W ramach inwestycji wykonywana jest analiza lub audyt, które określają zakres prac modernizacyjnych. Następnie dobierane są odpowiednie technologie oraz dostawcy urządzeń. MocEko realizuje wszystkie prace związane z modernizacją obiektów od analizy potrzeb, kompletowania dokumentów przez wykonanie docieplenia, montaż urządzeń i instalacji po pomoc w rozliczeniu dotacji. 

Zainwestuj w niskie rachunki i bezpieczeństwo energetyczne. Zadzwoń do nas i zacznij oszczędzać już dziś!

www.moceko.pl

tel. 530 357 608

[email protected]

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ