Rewitalizacja dukielskiego rynku podzielona została na etapy. W pierwszym zajęto się piwnicami przedprożnymi. Od ubiegłego roku trwa przebudowa placu rynkowego i ciągów komunikacyjnych w jego obrębie. Plac jest przebudowywany tak, by zlikwidować różne poziomy płyty rynku.
Zmieni się też dojazd do placu od strony ul. 3 Maja i ul. Cergowskiej. W zakresie prac jest również przebudowa zielonego skweru przy ul. Cergowskiej oraz wymiana oświetlenia ulicznego.
Zadanie kosztuje ponad 2,6 mln zł. Dofinansowanie z rządowego funduszu inwestycji lokalnych wyniosło 1,5 mln zł, pozostałą kwotę wykłada gmina ze swojego budżetu.
Dukielski Rynek ma historyczny charakter. Powstał podczas lokacji miasta, w latach 1380-1402, a o wyborze miejsca pod jego rozplanowanie, jak również i całego miasta, decydowała topografia terenu.
Główną funkcją rynku był handel lokalny i ponadlokalny (w związku z położeniem miasta na szlakach handlowych) i taką funkcję pełni nadal. Pełnił również funkcje administracyjne, gdyż w jego obrębie już w średniowieczu zlokalizowany został ratusz.
Pod głównym placem Dukli zachowało się sześć piwnic o kamiennej konstrukcji, w formie sklepionych komór. Część z nich (wzdłuż pierzei zachodniej rynku) została już wyremontowana, w pierwszym etapie rewitalizacji dukielskiego rynku.