Hodowla rybek akwariowych oraz roślin to czynność, która ma spory, bardzo pozytywny wpływ na ludzką psychikę. Posiadanie akwarium w salonie czy w pokoju, które wręcz tętni życiem, dobrze oddziałuje na układ nerwowy. Wzmacnia poczucie relaksu i pozwala się odprężyć w domowym zaciszu. Sprawdź, jakie jeszcze atuty ma domowe akwarium i dlaczego warto sobie takie zafundować!
Domowe akwarium to również kwestia estetyczna, aranżacyjna. Wpływa doskonale na dekoracje otoczenia. Rybki to bardzo bezpieczny rodzaj zwierzątek, które nie wywołują alergii, jak np. koty czy psy. Polecane są też osobom, które preferują harmonię, ciszę, ponieważ nie wydają żadnych dźwięków — tylko powoli, bez pośpiechu pływają sobie w szklanym zbiorniku.
Akwarium w domu — zabawa, nauka, leczenie
Najnowsze doniesienia ze świata nauki mówią, iż domowa hodowla rybek wpływa bardzo pozytywnie na ludzi — starszych, ale też i młodszych. Hodowla rybek przyśpiesza naturalną regenerację człowieka i wspiera układ nerwowy.
Obserwowanie życia rybek doskonale wycisza, uspokaja myśli, a niekiedy jest idealną podwaliną do rozpoczęcia medytacji. Rozpoczęcie hodowania rybek polecane jest osobom, które cierpią na przewlekłe wady oraz schorzenia serca, które chorują na nadciśnienie czy borykają się z pogorszonym samopoczuciem, a nawet depresją.
Decydując się na akwarium, człowiek bierze aktywny udział w ich życiu. Jeśli akwarium chcą dzieci młodsze lub starsze — to dobry czas, by nauczyły się odpowiedzialności i dbania o innych, nie tylko o siebie. Mogą też w ten sposób rozwinąć swoje zainteresowania pozaszkolne. W dużej mierze wspomoże to organizację ich czasu wolnego.
Jak się okazuje, akwarystyka jest hobby prostym, które nie potrzebuje od człowieka dużego nakładu sił czy czasu. Tak naprawdę wystarczy kilka minut każdego dnia, aby sprawdzić, czy wszystko w zbiorniku działa, jak należy oraz żeby sypnąć im trochę karmy.
Pomijając walory zdrowotne, których jest naprawdę sporo i dla wielu mogą być zaskakujące, akwarium samo w sobie stanowi rewelacyjny dodatek do wnętrza!
Jak prawidłowo skomponować zbiornik?
Skomponowanie zbiornika pod akwarium to bardzo wciągające zadanie. Pierwszym krokiem jest właśnie dobór wielkości zbiornika. Następne etapy obejmują dekorację wnętrza. Aby całość prezentowała się odpowiednio, rybki nie mogą pływać w pustym, wręcz “gołym” szkle.
Tutaj doskonale spiszą się rośliny akwariowe. Bardzo urozmaicą one podwodny świat, jednak dobrym krokiem jest ich dopasowanie do konkretnego typu rybek. Koniecznością okazuje się również zaaplikowanie specjalistycznych preparatów do wnętrza, które zajmą się tworzeniem idealnego pH dla stworzeń. W akwarium powstaną dzięki temu bakterie, które następnie pozostaną w filtrze.
Akwarium powinno mieć na dnie kamyczki lub żwirek, natomiast cały zbiornik powinien zostać wyposażony w specjalny zestaw CO2, który zajmie się dotlenianiem rybek oraz nawożeniem wody. Ostatni, niezbędny wręcz produkt, to pokarm dla żyjątek, który pozwoli im się zdrowo rozwijać.