W Mediolanie, stolicy Lombardii zwiedzili m.in. potężny ceglany zamek Sforzów, największą w Europie gotycką katedrę oraz pierwszą na świecie galerię nazwaną imieniem Emanuela II pełną luksusowych butików.
W Bolonii, spożywczej stolicy Włoch zwiedzali m.in. Piazza Maggiore z Bazyliką San Petronio, Fontannę Neptuna, Ratusz oraz część słynnych arkad, wieże Asinelli i Garisenda.
- Bardzo ważnym punktem wycieczki w Bolonii była wizyta w najstarszym na świecie uniwersytecie, gdzie m.in. w jego murach mieści się najpiękniejszy Teatr Anatomiczny, czyli pomieszczenie, które przez wiele lat służyło jako sala wykładowa do anatomii. Zależało mi na pokazaniu moim licealistom, głównie z klas ratowniczych i bezpieczeństwa wewnętrznego jak i gdzie odbywały się wykłady oraz sekcje. Centralnym punktem tej sali-teatru jest imponujący marmurowy stół sekcyjny stojący przed krzesłem nauczyciela. Otoczony jest drewnianą balustradą, mającą być zaporą zbyt ciekawskich tłoczących się wokół niego. Przy ścianach były trzy rzędy ławek, w których obok studentów siedzieli lokalni dygnitarze, lekarze oraz zwykli obywatele. Tym razem siedzieli uczniowie Naftówki i z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści przewodnika o Teatrze Anatomicznym – mówi Zbigniew Moskal, główny organizator wycieczki.
W Weronie z kolei młodzież odwiedziła dom Julii i Romea z dramatu Szekspira, Piazza delle Erbe na planie forum rzymskiego oraz świetnie zachowaną Arenę na 20 tys. ludzi, zbudowaną przez Rzymian.
W ostatnim dniu uczestnicy odbyli rejs statkiem do Wenecji, gdzie zwiedzali część tego wodnego miasta od Placu Św. Marka do mostu Rialto.
Dodatkową atrakcją był wyjazd z Malcesine kolejką obrotową na szczyt Monte Baldo (2218 m n.p.m.) skąd rozpościera się piękny widok na Jezioro Garda i Dolomity.
Młodzież mieszkała w hotelu położonym między Jeziorem Garda a Weroną. Opiekunami wycieczki byli: Magdalena Gajda, Tomasz Czaja i Zbigniew Moskal