W Polsce kwestie podatku od spadków i darowizn są regulowane przez konkretne akty prawne. W praktyce możesz uniknąć konieczności odprowadzania podatku od spadku lub darowizny, jeśli spełnisz określone ustawowo warunki. W jakich sytuacjach można skorzystać ze zwolnienia podatkowego po przyjęciu spadku? Dowiedz się więcej.
W momencie dziedziczenia majątku osoby zmarłej osoba przyjmująca spadek w postaci środków pieniężnych, nieruchomości lub innego mienia jest zobowiązana do dopełnienia obowiązków podatkowych. Jako spadkobierca możesz całkowicie uniknąć płacenia takich świadczeń jak podatek od spadku. Wystarczy, że uwzględnisz kwoty wolne od podatku.
Podatek od spadku w Polsce – jakie rozróżniamy grupy podatkowe?
Zgodnie z polskim Ustawodawstwem występują trzy grupy podatkowe dotyczące spadków
i darowizn. Jeśli zaliczasz się do tzw. pierwszej grupy podatkowej, wtedy możesz skorzystać
z całkowitego zwolnienia z podatku od spadku.
- Pierwsza grupa podatkowa – zaliczamy do niej małżonków, rodziców, dziadków, pradziadków, ojczyma, pasierba, macochę, rodzeństwo, teściów.
- Druga grupa podatkowa – to zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, małżonkowie rodzeństwa oraz dalsi zstępni.
- Trzecia grupa podatkowa – to wszyscy pozostali nabywcy uprawnieniu do przyjęcia spadku lub darowizny.
Każda z trzech powyższych grup jest ograniczona określonymi kwotami podatku,
które umożliwiają skorzystanie ze zwolnienia podatkowego. W pierwszej grupie to kwota 36 120 złotych, w drugiej 27 090 złotych, natomiast w trzeciej zaledwie 5 733 złote.
Zwolnienie z podatku od spadku – kto może skorzystać?
Z pełnego zwolnienia podatkowego skorzystają przede wszystkim osoby znajdujące się
w zerowej grupie podatkowej. To najbliżsi krewni, do których zaliczamy: małżonków, zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, ojczyma, macochę.
Wtedy przyjęcie spadku w takiej linii pokrewieństwa nie generuje konieczności odprowadzania podatku od przyjętego majątku. Aby skorzystać ze zwolnienia podatkowego, trzeba tylko dokonać zgłoszenia do urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2. To obowiązek każdego podatnika, aby poinformować urząd o przyjętym majątku ze spadku.
Czy można przedłużyć termin zgłoszenia przyjęcia spadku lub darowizny?
Niestety nie ma takiej możliwości, aby wydłużyć czas, w którym urząd skarbowy wymaga zgłoszenia otrzymanego spadku lub darowizny. Formularz SD-Z2 ma charakter materialny,
a więc termin na jego złożenie jest nieprzekraczalny.
Niezłożenie zeznania w terminie może skutkować konsekwencjami fiskalnymi, czyli przede wszystkim koniecznością zapłaty odsetek od ewentualnych zaległości podatkowych.
W skrajnych przypadkach urząd skarbowy może wszcząć postępowanie karno-skarbowe.
Ile wynosi kara za niezgłoszenie i niezapłacenia podatku od spadku?
W Polsce zgodnie z Kodeksem Karno Skarbowym podatnik musi zapłacić do 720 stawek dziennych za niedopełnienie obowiązków podatkowych w związku z otrzymanym spadkiem. Alternatywna kara to pozbawienie wolności – łącznie z nałożeniem kary finansowej.