Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 05:55
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak rozpoznać problemy psychologiczne u dzieci? Znaki, na które warto zwrócić uwagę

Zaburzenia psychiczne dotykają nie tylko dorosłych, ale jak się okazuje – coraz częściej występują również u dzieci. Jak rozpoznać początkowe problemy psychologiczne u najmłodszych? Na co zwrócić uwagę?
Jak rozpoznać problemy psychologiczne u dzieci? Znaki, na które warto zwrócić uwagę

Źródło: pexels.com

Najczęstsze problemy psychologiczne u dzieci

Problemy psychologiczne coraz częściej dotykają najmłodszych. Notuje się wzrost liczby pacjentów psychiatrów i psychologów dziecięcych. Obecnie za najczęściej diagnozowane zaburzenia uznaje się zaburzenia lękowe, depresję oraz zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, czyli ADHD.

Szacuje się, że nawet 25% dzieci w ciągu roku doświadcza różnych form zaburzeń psychicznych. Jeśli i Ty zauważasz u swojej pociechy niepokojące stany, poradnia psychologiczna Warszawa będzie miejscem, do którego powinniście się udać. Psycholog dziecięcy Warszawa Mokotów zaoferuje dziecku wsparcie i pomoże mu rozwiązać wszystkie problemy. Dzięki szybkiej reakcji możesz zapobiec kolejnym problemom, które mogą dotknąć Twoją pociechę.

Wraz z terapią dziecka, konieczna może okazać się również terapia rodziców i/lub innych bliskich osób. W końcu to właśnie rodzina jest najbliższym środowiskiem. W niektórych przypadkach stosuje się również terapię grupową.

Choroby psychiczne dzieci. Czynniki ryzyka

Twoją uwagę powinny zwrócić nie tylko niepokojące objawy, ale także czynniki ryzyka. Zwiększają one pojawienie się wszelkich problemów i informują o tym, że powinieneś być czujny. Mowa tu przede wszystkim o czynnikach biologicznych. Zaburzenia psychiczne występują częściej u dzieci, których rodzice cierpieli na wszelkie choroby psychiczne. 

Znaczenie mają również czynniki psychologiczne. Jeśli zauważasz u swojego dziecka niską samoocenę czy poczucie bezradności, istnieje większe prawdopodobieństwo na wystąpienie zaburzenia psychicznego. U dzieci, u których zdiagnozowano już jakąś chorobę, np. ADHD, wystąpienie kolejnego zaburzenia znacząco wzrasta.

Niepokojące znaki, których nie możesz ignorować

Uważnie obserwujesz swoje dziecko, jednak nie wiesz, jakie symptomy powinny być dla Ciebie niepokojące? Oto najczęstsze objawy problemów psychologicznych.

Trudności rozwojowe

Wszelkie trudności związane z rozwojem Twojej pociechy powinny skłonić Cię do wizyty u psychologa. Mowa tu m.in. o opóźnionym rozwoju mowy czy niedostatecznie rozwiniętą motoryką. Tego typu problemy mogą wskazywać na dziecięce zaburzenia dezintegracyjne, zespół Aspergera, a także autyzm wczesnodziecięcy.

Problemy szkolne

Nie chodzi tutaj o oceny i efekty nauczania, ale przede wszystkim o relacje z rówieśnikami i nauczycielami. Jeśli dziecko jest nieposłuszne, nie stosuje się do próśb nauczyciela i w dodatku nie integruje się z rówieśnikami, może to wskazywać na różne zaburzenia psychiczne. W pierwszej kolejności problemy będzie próbować rozwiązać kadra pedagogiczna, jednak niezależnie od działań podejmowanych przez szkołę, wizyta u psychologa jest jak najbardziej wskazana.

Zmiany emocjonalne

Kolejnym niepokojącym objawem są wszelkiego rodzaju zmiany emocjonalne. W szczególności niepokojąca jest zbyt duża impulsywność dziecka i niekontrolowane ataki złości lub smutku. Mogą pojawić się huśtawki nastroju, w których każda, nawet najmniejsza rzecz prowadzi do niezadowolenia. Groźnym symptomem będą także stany depresyjne, brak motywacji i zamknięcie w sobie.

Omamy

Omamy nie są częstym zjawiskiem u dzieci, jednak gdy już się pojawią, zdecydowanie nie należy ich ignorować. Mogą występować w formie dziwnych głosów lub obrazów, które nie są widoczne dla innych ludzi. Często wskazują na poważne zaburzenia psychiczne.

Natręctwa

Natręctwa u dziecka mogą być naprawdę różnorodne. Mogą występować w formie tików nerwowych, a także w formie powtarzalnych czynności, np. ciągłego mycia rąk czy zamykania drzwi. W wyniku nagromadzonego napięcia dziecko może zacząć wyrywać włosy z głowy, a także obgryzać paznokcie. Im Twoja reakcja będzie szybsza, tym pozbycie się takich zachowań będzie łatwiejsze.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ