Wypady z bazy czy objazdówka?
W pierwszej kolejności musisz zdecydować, jaki typ rowerowych wakacji preferujesz. Opcje są zasadniczo dwie. Pierwsza to wybór ciekawej lokalizacji, która będzie bazą wypadową . Warto postawić na miejscowość atrakcyjną przyrodniczo lub krajoznawczo, a w dodatku sąsiadującą z licznymi trasami przygotowanymi dla rowerzystów.
Druga opcja wymaga jeszcze bardziej skrupulatnego planowania. To wyprawa rowerowa z sakwami i noclegami w różnych miejscach na trasie. Jeśli będziesz spać w obiektach noclegowych – sprawdź ich dostępność w wysokim sezonie i zarezerwuj miejsce. Realnie oszacuj swoje możliwości dotarcia w ciągu dnia z punktu A do punktu B. Jeżeli natomiast wybierasz nocowanie w terenie, musisz oszczędnie gospodarować bagażem, aby zmieścił się również namiot i niezbędne akcesoria.
Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć te opcje i wybrać kilka baz wypadowych, ze zmianami noclegu co parę dni.
Odzież rowerowa na wakacje
Bezpieczeństwo i wygoda podczas wakacyjnej wyprawy rowerowej w dużej mierze zależą od właściwego skomponowania garderoby. To, w czym jeździmy na krótkie, weekendowe wycieczki po okolicy, niekoniecznie sprawdzi się na dłuższych trasach.
Przede wszystkim ciuchy muszą być bardzo komfortowe. Nie mogą ograniczać ruchów, powodować ucisku ani otarć. To dlatego naprawdę nie warto zakładać zwykłych szortów czy getrów – po kilkudziesięciu kilometrach w takim stroju możemy się dorobić paskudnych ran po wewnętrznej stronie ud, a przy okazji mocno nadwyrężyć kość ogonową i krzyżowo-lędźwiowy odcinek kręgosłupa.
Po drugie: odzież rowerowa musi ułatwiać skórze odprowadzanie potu i oddychanie. Nie ma nic gorszego niż mokre ubranie, klejące się do ciała. Znacznie zwiększa ono ryzyko przeziębienia, urazu, a nawet bakteryjnej lub grzybiczej infekcji skóry.
Na attiq.net/6-na-rower znajdziesz propozycje ubrań na każdą pogodę i każde warunki, jakie mogą spotkać rowerzystę. Są to ciuchy nie tylko spełniające parametry techniczne, ale też po prostu ładne.
Realna ocena sił swoich i ekipy
Największym wrogiem niedoświadczonego kolarza może być przeszacowanie swoich możliwości. Pamiętaj: mapy Google nie zawsze mówią prawdę i trasa, którą szacują na godzinę, może w rzeczywistości zająć znacznie więcej. Bierz pod uwagę standardowo pokonywane trasy i zastanów się, ile kilometrów dziennie naprawdę jesteś w stanie pokonać. A potem odejmij jeszcze 20% – na nieplanowane postoje czy na trudne do pokonania wzniesienia.
Jeśli jedziesz z grupą, miej na uwadze, że trasa musi być dostosowana do najsłabszego uczestnika wyprawy. Jeśli natomiast wybierasz się na wyprawę samodzielnie, sporządź plan i podziel się nim z najbliższymi, aby w razie jakichkolwiek problemów mogli łatwo do Ciebie dotrzeć.
Przegląd i naprawa roweru
Nawet perfekcyjnie zaplanowana wyprawa może się skończyć kiepsko, jeśli zapomnisz zadbać o stan techniczny roweru. Dotyczy to zwłaszcza osób jeżdżących rekreacyjnie – no bo skoro na co dzień dwa kółka dobrze się sprawują, to po co płacić za serwis? Tymczasem dłuższa eksploatacja albo jazda w trudniejszym terenie mogą przyczynić się do powstawania usterek, szczególnie w obrębie przerzutek i łańcucha.
Dla własnego spokoju zweryfikuj stan techniczny roweru. W trasę bezwzględnie zabierz podstawowe akcesoria naprawcze: zapasową dętkę i pompkę, smar do łańcucha, ale też dodatkowy komplet oświetlenia.
Przydatne akcesoria rowerowe na wakacje
Spodenki i koszulka to jeszcze nie wszystko, co powinien mieć z sobą wakacyjny kolarz. Nawet jeśli prognozy mówią o pięknej pogodzie, nigdy nie ufaj im bezgranicznie i spakuj lekką kurtkę przeciwdeszczową z przedłużonym tyłem.
Na attiq.net/10-na-rower znajdziesz również wiele przydatnych akcesoriów, dzięki którym jazda stanie się przyjemniejsza i bezpieczniejsza. Należą do nich np. rękawki (kiedy jest za chłodno na krótki rękaw, ale za ciepło na kurtkę) czy opaski, chroniące uszy przed wiatrem, niezastąpione podczas jazdy np. nad morzem, a także kominy, zabezpieczające gardło przed porannym lub wieczornym chłodem.