Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 03:26
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Termin zwrotu podatku z Holandii - do kiedy masz czas?

Termin zwrotu podatku z Holandii - do kiedy masz czas?

Zwrot podatku z Holandii to dodatkowy zastrzyk gotówki, na który mogą liczyć osoby legalnie pracujące w tym kraju. W jakim terminie można się o niego ubiegać? Jak uzyskać zwrot podatku z Holandii? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

W jakim terminie można ubiegać się o zwrot podatku z Holandii?

Zwrot podatku z Holandii to jak wspomniano we wstępie dodatkowa gotówka, o którą mogą się ubiegać osoby legalnie pracujące w tym kraju. Istotne jest bowiem to, by pracodawca w danym roku podatkowym odprowadzał zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzenia pracownika, a pracownik złożył roczne zeznanie podatkowe, czyli rozliczył się z Belastingdienst (holenderskim urzędem skarbowym). W przypadku niektórych osób jest to nawet obowiązkiem, a do tego grona zaliczyć należy:

  • osoby otrzymujące wezwanie z holenderskiego urzędu skarbowego;
  • osoby, w przypadku których zwrot podatku jest większy niż 15 euro lub dopłata wyższa niż 46 euro.

W jakim terminie można starać się o zwrot podatku z Holandii? Otóż, warto wiedzieć, że termin ten nie jest ściśle określony, jednak wcześniejsze złożenie zeznania podatkowego będzie skutkowało szybszym wypłaceniem należnego zwrotu. 

Jak uzyskać zwrot podatku z Holandii?

Niezależnie od tego, czy chodzi o zwrot podatku z Niemiec, Holandii, Polski, czy może innego kraju podstawą jest złożenie rocznej deklaracji podatkowej, czyli rozliczenie się z urzędem skarbowym. W przypadku Holandii podstawą do rozliczenia zeznania są karty podatkowe Jaaropgaaf lub Jaaropgave wystawiane przez pracodawców po zakończeniu danego roku podatkowego. Poza tym rozliczenia można dokonać w oparciu o dokument Salaris. Każdorazowo istotne jest to, by deklaracja podatkowa została wypełniona na podstawie dokumentów otrzymanych od wszystkich pracodawców z danego roku podatkowego, ponieważ warunkuje to poprawność rozliczenia. Poza tym osoby pracujące w Holandii, które posiadają centrum interesów życiowych w Polsce zobowiązane są do wcześniejszego rozliczenia się z polskim fiskusem. Należy tego dokonać na formularzu PIT-36 korzystając dodatkowo z załącznika PIT ZG.

Zwrot podatku z Holandii - jaką kwotę można uzyskać?

Osoby starające się o zwrot podatku z Holandii bardzo często zastanawiają się nad tym, ile w praktyce może on wynieść. Warto zatem wyraźnie podkreślić, że kwota przysługującego zwrotu naliczana jest indywidualnie w oparciu o uzyskiwane dochody w danym roku podatkowym oraz wysokość odprowadzanych zaliczek na podatek dochodowy. Poza tym na wielkość zwrotu wpływają także przysługujące ulgi, w związku z czym warto zapoznać się z przepisami w tym zakresie. Dobrym rozwiązaniem może być także powierzenie rozliczenia specjalistom, ponieważ będą oni w stanie nie tylko zastosować odpowiednie ulgi, ale również prawidłowo wyliczyć maksymalny zwrot podatku.

Podsumowując należy stwierdzić, że o zwrot podatku z Holandii warto ubiegać się możliwie jak najszybciej. Pozwoli to nie tylko szybciej otrzymać należne pieniądze, ale również wywiązać się z obowiązku złożenia rocznego zeznania podatkowego w tym kraju.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ