Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 03:34
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wakacyjne Zabiegi Pielęgnacyjne w Sadzie

Wakacyjne Zabiegi Pielęgnacyjne w Sadzie

Samodzielna uprawa drzew owocowych jest doskonałym sposobem na otrzymywanie zdrowych i smacznych owoców. Wbrew pozorom nie wymaga to ogromnych zabiegów i poświęceń, wystarczy poznać kilka zasad, aby móc cieszyć się własnym, zadbanym sadem. Uprawa owocowych drzew nie jest skomplikowana, a dzięki podstawom ogrodniczej wiedzy, zaangażowaniu i odpowiednio rozłożonej w czasie pielęgnacji, zyskujemy pyszne owoce każdego roku.

Ważnym elementem jest wybór odpowiednich sadzonek drzew owocowych, warto wybierać drzewka od sprawdzonych producentów. Sprawdzone drzewka owocowe znajdziesz: https://drzewkaowocowe24.pl/kategoria-produktu/drzewa-owocowe/ Jak zatem należy pielęgnować drzewa owocowe latem? Nie zapominajmy o tym, że wakacje to czas odbywania się wielu zabiegów ogrodzie i sadzie. Jak wyglądają te letnie miesiące i co nas czeka w sadzie?

Jak wygląda lipiec w sadzie?

Ten wakacyjny miesiąc jest w sadzie czasem, kiedy po miesiącach pielęgnacji i oczekiwania możemy cieszyć się zbiorem wiśni, czereśni, malin i truskawek. Jest to również miesiąc, gdzie mogą pojawiać się upały i susze, dlatego warto regularnie monitorować sytuację i pamiętać o regularnym nawadnianiu roślin. W tym miesiącu powinno się ukończyć nawożenie drzew oraz krzewów ozdobnych, ponieważ obecne ilości nawozów zazwyczaj starczają do jesieni.

Czas na zbiory

zbiór owoców w sadzie

Lipiec jest okresem zbioru poziomek, truskawek, czereśni, moreli (pamiętajmy, aby zrywać je kiedy są w pełni dojrzałe, zbiór należy przeprowadzić kilkukrotnie). W drugiej połowie miesiące można rozpoczynać zbiór wiśni (jeżeli myślimy o przeznaczeniu ich na przetwory, staramy się zrywać je bez szypułek, trzeba jednak wtedy mieć na uwadze fakt, aby jak najszybciej wykonać przetwory. Ponadto rozpoczynają się zbiory porzeczek, borówki amerykańskiej, malin, agrestu (zrywamy go, kiedy jest jeszcze twardy, ale dojrzały). Sadownicze rośliny powinny być podlewane regularnie, aby uniknąć drobnienia zbiorów i słabszego plonu. Czasem zdarza się, że plony owocowe są tak obfite, że dochodzi do złamań konarów i oderwania od pnia. Najbardziej narażonymi na złamania są śliwy i grusze oraz niektóre odmiany jabłoni, które były nieodpowiednio formowane. Aby uniknąć takich sytuacji, warto wcześniej sporządzić należyte oparcie dla gałęzi, które posiadają sporą ilość owoców.

Jakie prace nas czekają?

Kiedy zakończy się już przyjemniejsza część, polegająca na zebraniu plonów, należy wykonać cięcie owocowych drzew takich, jak czereśnia i wiśnia. W przypadku wiśni należy usunąć stare gałązki, które zwisają i rosną do środka korony, zacieniając owoce. Czereśnia natomiast wymaga skrócenia wierzchołka i przycięcia konarów. W przypadku drzew pestkowych np. moreli, wczesnej śliwki, wiśni, czereśni, cięcie letnie wynika ze względów zdrowotnych drzewa, gdyż latem wilgotność powietrza i temperatura jest wyższa, co poprawia znacznie proces gojenia się ran po przycięciu, jak również pewne rodzaje zarodników grzybów nie występują o tej porze roku. Przycinania drzew owocowych należy dokonywać w suchy i słoneczny dzień, gdyż drzewa te są podatne na zakażenie ran, które prowadzą do chorób kory i drzewa.

Zadbaj o drzewa i krzewy po zbiorach

Po zbiorze malin należy wyciąć te pędy, które owocowały, a tegoroczne powinno się zaopatrzyć w podporę. Jeśli u winorośli znajdują się pędy, które nie owocowały, wycinamy je, a te owocujące wówczas musimy skrócić na wysokości 6-8 liścia, znajdującego się powyżej grona owocującego. Jeżeli chodzi o jabłonie i grusze, mieszczące się w szpalerach, powinny być poprowadzone w linii na kształt litery U bądź poziomo. Każdego roku wydłuża się ich pień, powstają wówczas boczne pędy, które należy przyciąć wtedy, gdy już są rozwinięte w pełni. Takie cięcie pozwala drzewom na tworzenie większej ilości owocujących pędów, a my będziemy cieszyć się dorodniejszymi plonami. Po połowie lipca kończy się także zbiór truskawek, więc pora na to, aby zadbać o truskawkowe krzewy. Należy zacząć od usunięcia ściółki i ścięcia liści, które usytuowane są na wysokości około 5-6 cm nad ziemią. Po odchwaszczeniu międzyrzędzi podlewamy nasze truskawki. Jeśli uprawiamy ziemię niezbyt urodzajną, można też wtedy dokonać nawożenia truskawek.

Uwaga na szkodniki

Latem częściej można dostrzec rozwój szkodników, jak również chorób, na które cierpią drzewa owocowe. Niezwykle ważne jest, aby po zakończeniu zbiorów bardzo dokładnie posprzątać resztki owoców, na których zaobserwowaliśmy działanie szkodników lub chorób, ponieważ właśnie dlatego w przyszłym roku mogą ponownie wystąpić takie problemy. W lipcu najczęściej zwalcza się parcha gruszy i jabłoni. Jeśli lato jest wilgotne, warto zastosować odpowiednie opryski. Ten miesiąc jest też czasem pojawienia się przędziorek, bawełnicy korówki i mszyc. Jeśli w zeszłym roku owoce zostały dotknięte brunatną zgnilizną, to właśnie w pierwszym tygodniu lipca powinno się wykonać opryski przeciw tej chorobie, która doprowadza do gnicia owoców na drzewie). Szczególnie narażone są czereśnie, wiśnie, morele, brzoskwinie i śliwy.

Co robimy w sierpniu?

Sierpień to najcieplejszy miesiąc w sadzie, mimo iż noce są już rześkie. Jest to również czas, kiedy możemy cieszyć się zbiorami owoców. Oprócz przyjemności w postaci smacznych plonów to również okres, gdy musimy ponownie zadbać o drzewa i krzewy, które zakończyły już wydawanie owoców. Sierpień to też miesiąc, kiedy należy skupić się na przycinaniu wiśni i czereśni. Co jeszcze czeka nas w tym miesiącu?

Zabiegi pielęgnacyjne drzew owocowych

Sierpień to czas, kiedy w dalszym ciągu kontynuujemy przycinanie drzew owocowych. Przycinamy grusze, brzoskwinie jabłonie, czereśnie i wiśnie. Na początku sierpnia powinniśmy przyciąć te odmiany jabłoni, których jabłka dojrzewają na przełomie sierpnia i września. W czasie cięcia trzeba skupić się na skróceniu bądź usunięciu rocznych, mocnych przyrostów, które powodują zasłonięcie światła słonecznego do tych owoców, które umiejscowione są w środku korony drzew. Poprzez ten zabieg owoce będą bardziej dorodne. Jeśli chodzi o czereśnie i wiśnie, takiego prześwietlenia należy dokonać po zakończeniu zbiorów, wówczas powinno się wyciąć niewielkie gałązki, zagęszczające koronę. Sierpień jest również czasem, kiedy następuje cięcie i prześwietlenie gałęzi śliwy. W celu zmniejszenia ryzyka chorobowej infekcji warto zabezpieczyć rany ogrodniczą maścią lub mieszanką emulsji białej z grzybobójczym preparatem. Dla przypomnienia, by nie mylić tych czynności – bielenie pni drzew owocowych odbywa się najczęściej po połowie grudnia.

owoce z własnego sadu

Co z krzewami owocowymi?

Poprawnie wykonane cięcie jest niezwykle ważne jeśli chodzi o obfite plony i zdrowy wzrost drzewa. Po zakończeniu zbiorów powinno się prześwietlić krzewy porzeczkowe i agrestowe, tak aby mieć pewność, że słońce ma szansę dotrzeć do całości krzewu. Po usunięciu starych pędów niebawem zaczną wyrastać nowe. Po zbiorze malin, które nie owocują ponownie, również usuwamy pędy, które owocowały, a także ich nadmiar. Pod koniec sierpnia można również w razie potrzeby dokonać cięcia włoskiego orzecha. Jeżeli jesienią chcemy sadzić drzewa i krzewy owocowe, warto poprawić w sierpniu strukturę gleby organicznymi substancjami. Po połowie sierpnia można zakładać na pnie drzew specjalne opaski z falistego papieru, umożliwiające wyłapanie gąsienic owocówek śliwkóweczek, usuwamy je we wrześniu.

Nie zapomnij o truskawkach

Zadbajmy również o krzewy truskawki, jeżeli w kolejnym roku planujemy również je uprawiać. Oprócz zabiegów, które przewidziane były na lipiec, trzeba pamiętać o tym, że co około 4 lata, truskawki powinno się sadzić w innym miejscu (może być np. miejsce, gdzie wcześniej sadziliśmy motylkowe rośliny, cebulowe warzywa, aksamitki). Powinniśmy pamiętać także o tym, aby nie wybierać miejsca po pomidorach. Jak dobrze przygotować miejsce na truskawki? Wystarczy adekwatnie je odchwaścić i przekopać. Zanim je posadzimy, można zanurzyć je na około 25-30 min w wodzie, a następnie po posadzeniu, dosyć obficie podlać. Sadzenie truskawek w sierpniu pomoże im w odpowiednim ukorzenieniu się i zawiązaniu pęków.

Klimat w Polsce zdecydowanie sprzyja uprawie owocowych drzew i krzewów, które bardzo lubią słońce, wtedy ich owoce wyróżniają się intensywną barwą i słodkim smakiem. Dzięki słonecznym miesiącom owoce są znacznie smaczniejsze i większe. Odpowiednia pielęgnacja owocowych drzew z pewnością zaobfituje udanym zbiorami, a my będziemy cieszyć się owocami z naturalnego źródła.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ