Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 19:27
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Klasyfikacja motocykli – jaki wybrać dla siebie?

Klasyfikacja motocykli – jaki wybrać dla siebie?

Źródło: pixabay.com

Wszystkie typy motocykli mają swoje charakterystyczne cechy, które wpływają na ich prowadzenie czy funkcjonalności. Jest wiele kryteriów podziału na kategorie. Poznaj podstawowe klasyfikacje motocykli oraz podstawowe rodzaje pojazdów!

  • Istnieje multum rodzajów motocykli, przystosowany do skrajnie różnych stylów jazdy.
  • Największą szybkość rozwijają trudne do opanowania motocykle sportowe, dobrym wyborem do spokojnej i komfortowej jazdy są maszyny turystyczne.
  • Klasyfikację motocykli terenowych dominują wyczynowe crossy i dopuszczane do ruchu ulicznego enduro.

Różne typy jednośladów można wyróżniać na podstawie m.in. pojemności i mocy silnika, wielkości i masy pojazdu, budowy i sylwetki konstrukcji, zastosowanych materiałów itd. W najczęściej spotykanych klasyfikacjach motocykli wymienia się takie pojazdy, jak chopper, sportowe ścigacze, motocykle turystyczne, cruisery i maszyny do jazdy terenowej – crossowe oraz enduro. To oczywiście jeszcze nie wszystko. W tym artykule przybliżymy 4 rodzaje motocykli, które cieszą się największym zainteresowaniem. Po 2 do sportowe i rekreacyjne, na asfalt i luźniejsze nawierzchnie.

Klasyfikacja motocykli do asfaltowej jazdy – krótki opis najpopularniejszych na świecie jednośladów

Z przymrużeniem oka można powiedzieć, że sport i turystyka to główne cele motocyklistów. Połączeniem stworzonym do wygodnego podróżowania i imponowania osiągami są motocykle sportowo–turystyczne. Mają zarówno odpowiednią aerodynamikę, jak i dalece rozwinięte walory ergonomiczne. A jak prezentują się maszyny ściślej wyspecjalizowane?

Szybkie motocykle sportowe – niezwykle mocny silnik i konstrukcja ze stopów lekkich

Demony prędkości, przeznaczone bardziej do jazdy po torach wyścigowych. Nachylona rama ścigaczy pozwala mocno rozpędzać się na krótkich dystansach. Sportowy rodzaj motocykla wymaga sporych umiejętności, zwłaszcza podczas silnego hamowania oraz balansowania na zakrętach. Tego typu pojazdy mają wysokie siedziska, co wymusza przybranie specyficznej pozycji.

Motocykl turystyczny powinien zapewnić pełen komfort w każdych warunkach

Przeznaczony do codziennej jazdy po utwardzonych drogach, na dalekie dystanse. Duże znaczenie ma wygodne siedzisko. Najważniejsze cechy motocykli turystycznych to:

  • bagażniki do przewozu rzeczy o nieco większych gabarytach;
  • duża masa własna, zwiększająca przyczepność;
  • wysoko umieszczona kierownica;
  • zbiornik paliwa o dużej pojemności.

Motocykle terenowe – 2 najlepsze rodzaje jednośladów do jazdy po polach i bezdrożach za miastem

Pokonywanie przeszkód terenowych wymaga m.in. wysokiego zawieszenia oraz mocno bieżnikowanych opon. Według niektórych klasyfikacji motocykli, modele cross i enduro zalicza się do podgrupy pojazdów turystycznych.

Motocykle typu cross – wyczyn w czystej postaci 

Maszyny crossowe zwykle służą do jazdy sportowej, po bezdrożach lub na terenowych torach – nie mają homologacji, która dopuszczałaby je do użytku na drogach publicznych. Taki motocykl pokona praktycznie każdy podjazd, sportowcy korzystają z nich m.in. podczas skoków i akrobacji. Motocykl crossowy poznasz m.in. po dużych amortyzatorach i wąskim siedzeniu.

Motor enduro – doskonałe na trudne warunki

Klasyczne motocykle terenowe do długich podróży, choć są też modele z mniejszymi zbiornikami paliwa, co nie pozwala na dalekie wojaże. Konstrukcja pojazdu umożliwia jazdę w pozycji stojącej. Maszyny enduro wyróżniają się szerokim rozstawem kierownicy oraz osłonami, zakrywającymi możliwie największą część jednostki napędowej.

Niezależnie od tego, która grupa motocykli najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, przy zakupie musisz zadbać o ważne ubezpieczenie OC. Na https://polisanamotocykl.pl/ znajdziesz praktyczną porównywarkę ofert. Na cenę polisy wpłyną przede wszystkim pojemność motoru, marka i model jednośladu, rok produkcji, Twój wiek, doświadczenie i historia (ewentualne sprawstwa kolizji, wypadków). Jak widać, firmy ubezpieczeniowe klasyfikują zarówno motocykle, jak i motocyklistów.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ