Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 października 2024 06:18
Reklama
Reklama

"Jestem pełen energii do działania". Wywiad z Podkarpackim Komendantem Wojewódzkim PSP

Wywiad z Podkarpackim Komendantem Wojewódzkim PSP st. bryg. Tomaszem Baranem.
"Jestem pełen energii do działania". Wywiad z Podkarpackim Komendantem Wojewódzkim PSP

Źródło: bryg. Marcin Betleja - KW PSP Rzeszów

Minęło już kilka miesięcy od przejęcia przez Pana obowiązków Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Jak się Pan czuje w tej roli?

St. bryg. Tomasz Baran: Czuję się bardzo dobrze i jestem pełen energii do działania. Objęcie stanowiska Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP było i jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem i jednocześnie wyzwaniem. Mam silne wsparcie ze strony współpracowników i czuję, że razem możemy wiele osiągnąć. Jest to świetnie dobrany zespół ludzi, z którymi bardzo dobrze się rozumiem. Naszym celem jest dalsze podnoszenie standardów działania straży pożarnej na Podkarpaciu. 

Pełnił Pan służbę w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie od 2010 roku. Następnie został Pan Komendantem Miejskim PSP w Rzeszowie. Jakie doświadczenia z poprzednich stanowisk w służbie przeniósł Pan na swoje nowe stanowisko?

Każde stanowisko, na którym służyłem przez ponad trzy dekady, było dla mnie cennym doświadczeniem. Zarówno stanowisko dowódcy zmiany, dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej, służba w rzeszowskiej komendzie wojewódzkiej, a ostatnio szefowanie dużej komendzie miejskiej PSP nauczyła mnie zarówno pracy z niewielkim zespołem, jak i zarządzania na szeroką skalę. Myślę, że te doświadczenia pozwalają mi teraz podejmować lepsze decyzje na poziomie wojewódzkim, z uwzględnieniem zarówno strategicznych, jak i operacyjnych aspektów naszej pracy.

Jak Pan ocenia funkcjonowanie jednostek straży pożarnej na Podkarpaciu?

Jednostki straży pożarnej na Podkarpaciu funkcjonują na bardzo wysokim poziomie. Mamy dobrze wyszkolonych i zaangażowanych strażaków zarówno ochotniczych, jak i Państwowej Straży Pożarnej, którzy codziennie dbają o bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu. Oczywiście, zawsze jest miejsce na doskonalenie, na rozwój. Dlatego ciągle pracujemy nad ulepszaniem naszych procedur, szkoleniami i modernizacją sprzętu.

Czy jest potrzeba i czy są plany zwiększania liczby etatów w Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych na terenie województwa?

Zawsze jest lepiej, gdy mamy większą liczbę wyszkolonej kadry. Dotyczy to zarówno podziału bojowego, stanowisk kierowania, jak i systemu codziennego. Zwiększenie liczby etatów jest konieczne, aby sprostać rosnącym wyzwaniom. Jest to proces, który wymaga odpowiednich decyzji na szczeblu krajowym i jest uzależniony od wnikliwej analizy zagrożeń.

W wywiadzie dla Polskiego Radia Rzeszów mówił Pan o tym, że “strażak musi być odpowiednio przeszkolony, wyposażony, zabezpieczony i musi mieć czym działać”. Jakie plany ma Pan w stosunku do strażaków z podziału bojowego? Czy zwiększy się ilość szkoleń i będą zakupy związane z wyposażeniem osobistym strażaków PSP?

Naszym priorytetem jest stałe podnoszenie kwalifikacji strażaków, dlatego planujemy intensyfikację szkoleń zarówno podstawowych, jak i specjalistycznych. Również wyposażenie osobiste strażaków będzie sukcesywnie modernizowane. Chcemy, aby nasi strażacy mieli dostęp do najnowszych technologii i sprzętu, co pozwoli im na jeszcze bardziej skuteczne i bezpieczne wykonywanie swoich obowiązków. 

W tym samym wywiadzie wspominał Pan, że rolą PSP jest szkolić ochotników z OSP. Czy mógłby Pan sprecyzować, jakie ma Pan plany w tym zakresie?

Szkolenie ochotników z OSP jest dla nas niezwykle istotne. Zgodnie z naszymi zadaniami wszystkie komendy miejskie i powiatowe PSP realizują cały wachlarz szkoleń dla strażaków ochotników. W zdecydowanej większości szkolenia te odbywają się na terenie danych komend w oparciu o siły, środki i kadrę PSP będącą w danym momencie na służbie. Cały czas angażujemy strażaków ochotników do wspólnych ćwiczeń z PSP, co pozwala na lepszą integrację i wymianę doświadczeń. Również planujemy wprowadzenie nowych programów szkoleniowych dostosowanych do specyficznych potrzeb poszczególnych jednostek OSP i w oparciu o bazę sprzętową danej jednostki.

Nawiązując do poprzedniego pytania, jakie są Pana priorytety w zakresie modernizacji i rozbudowy infrastruktury straży pożarnej w naszym województwie? Czy będą nowe Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze?

Modernizacja i rozbudowa infrastruktury są kluczowe dla naszej strategii. Planujemy inwestycje w nowe obiekty oraz modernizację istniejących jednostek, aby dostosować je do współczesnych standardów i potrzeb. Otwieranie nowych Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych, takich jak w Dubiecku oraz rozbudowa istniejących, jest częścią naszego planu.  W ten sposób chcemy zapewnić równomierne pokrycie terytorialne i jeszcze większe skrócenie czasu reakcji na zdarzenia.

W Dukli ma powstać nowa Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza. Na jakim etapie jest ta inwestycja i kiedy można spodziewać się jej zakończenia?

Inwestycja w Dukli jest w fazie zaawansowanego planowania. Trwa aktualizacja dokumentacji oraz procedury związane z pozyskaniem działki. Inwestycja potrwa kilka najbliższych lat.

Co uważa Pan za największe wyzwania dla straży pożarnej w naszym województwie?

Największym wyzwaniem jest utrzymanie wysokiego poziomu gotowości operacyjnej w obliczu rosnących zagrożeń, takich jak zmiany klimatyczne, zwiększająca się liczba interwencji związanych z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi oraz wzrastające wymagania w zakresie bezpieczeństwa publicznego. Dodatkowo, modernizacja sprzętu i infrastruktury oraz zapewnienie odpowiedniego szkolenia dla strażaków to stałe wyzwania, którym musimy sprostać.

W zeszłym roku sporo mówiło się o programie “Karetka w każdej gminie”. Był to temat kontrowersyjny, ale od dłuższego czasu nie ma żadnych nowych informacji. Niedawno “karetka” pojawiła się w JRG 3 Rzeszów, czy to właśnie z tego programu? Jakie jest Pana zdanie na ten temat i czy wiadomo coś więcej na temat ewentualnej realizacji tego programu? Czy karetki będą pojawiać się tylko w PSP, czy również w OSP?

Karetka, która znajduje się w JRG 3 PSP w Rzeszowie jest karetką przeznaczoną do udzielania pomocy strażakom biorącym udział w działaniach ratowniczych, ze szczególnym uwzględnieniem działań chemicznych, radiologicznych i biologicznych.

Skoro mowa o pojazdach i wyposażeniu. Mówił Pan, że wciąż jest wiele do zrobienia w zakresie wymiany pojazdów. Jak duże są na ten moment potrzeby? Jakich wozów brakuje, a jakie wozy należy wymienić?

By być jeszcze bardziej skutecznymi i szybkimi w niesieniu pomocy zawsze chcemy korzystać z najnowocześniejszego sprzętu. Dlatego zawsze patrzymy, co nowego jest na pożarniczych sklepowych półkach i po to staramy się sięgać. Pojazdy ratowniczo-gaśnicze wymagają sukcesywnej modernizacji. Plan modernizacji floty zakłada wymianę przynajmniej kilku pojazdów rocznie, co pozwoli na utrzymanie jeszcze wyższej sprawności operacyjnej naszych jednostek.

Pana poprzednik mocno działał na polu współpracy międzynarodowej m.in. z Ukrainą i Słowacją. Jak będzie wyglądać współpraca międzynarodowa w trakcie Pana kadencji? Czy strażacy PSP i OSP też będą szkolić się w międzynarodowych team’ach?

Współpraca międzynarodowa jest dla nas bardzo ważna. Zamierzamy kontynuować i rozwijać współpracę z naszymi zagranicznymi partnerami, w szczególności z najbliższymi sąsiadami. Planowane są wspólne ćwiczenia i szkolenia, które pozwolą na wymianę doświadczeń i podnoszenie kwalifikacji naszych strażaków. Chcemy, aby zarówno PSP, jak i OSP miały możliwość uczestniczenia w międzynarodowych programach szkoleniowych, co przyniesie korzyści wszystkim zaangażowanym stronom.

Dziękuję za rozmowę i życzę samych sukcesów na tak ważnym stanowisku.

 

Tomasz Baran 
urodził się 30 sierpnia 1972 r. w Rzeszowie. Służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej rozpoczął w 1991 r. jako słuchacz-podchorąży w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Po ukończeniu szkoły oficerskiej podjął służbę w jednostce ratowniczo-gaśniczej wchodzącej w strukturę tejże uczelni na stanowisku dowódca sekcji. W następnych latach służbę pełnił na kolejnych stanowiskach służbowych tj. dowódca zmiany i dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej.

W roku 2010 decyzją Komendanta Głównego PSP przeniesiony został do dalszego pełnienia służby w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży w Rzeszowie. Z dniem 1 stycznia 2017 roku został powołany na stanowisko komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

23 lutego 2024 r. decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, na wniosek Komendanta Głównego PSP został powołany na stanowisko Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ