Chemikalia towarzyszą człowiekowi każdego dnia - sztuczne związki obecne są w żywności, ubraniach, przedmiotach codziennego użytku, a także w kosmetykach. Nie wszystkie są toksyczne, jednak warto je ograniczać i sięgać po produkty o prostym i naturalnym składzie. Doskonałym przykładem są kosmetyki naturalne, które zawierają dobroczynne oleje i ekstrakty roślinne.
Naturalne mydła i żele pod prysznic
Dostępne w supermarketach mydła i żele pod prysznic zawierają wiele składników, przy czym niekoniecznie są to substancje, których potrzebuje skóra. Na etykietach popularnych produktów dominują silne składniki czyszczące, konserwanty, sztuczne barwniki i substancje zapachowe. Nic więc dziwnego, że skóra po kąpieli często jest przesuszona i podrażniona, przez co nie można obejść się bez kojącego balsamu do ciała.
Warto zatem sięgać po kosmetyki naturalne o prostym składzie. Dla przykładu mydło w płynie oliwkowo-cytrusowe SODASAN zawiera 100% składników pochodzenia naturalnego, w tym oliwę z oliwek oraz cytrusowe olejki eteryczne. Producent używa oliwy pochodzącej z upraw ekologicznych, które są bardziej przyjazne dla środowiska ze względu na niestosowanie szkodliwych środków chemicznych i naturalne metody produkcji.
Kremy, balsamy i maści bez chemii
W żadnym domu nie może zabraknąć kremów, które chronią skórę przed przesuszeniem, a także negatywnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych, tj. promieniowania UV, wiatru czy niskiej temperatury. Jednak żeby nie dostarczać organizmowi zbędnej dawki chemii, warto sięgać po kosmetyki naturalne produkowane na bazie takich składników jak:
- masło shea,
- hydrolaty,
- oleje roślinne,
- olejki eteryczne,
- ekstrakty roślinne,
- wyciągi roślinne.
Tego typu kosmetyki mogą występować również pod postacią maści, czyli bardzo gęstego kremu, który wykazuje właściwości lecznicze. Dla przykładu, maść propolisowa 20% BARĆ to produkt całkowicie naturalny, wolny od konserwantów i innych sztucznych dodatków. Kosmetyk działa pielęgnująco, a także przyspiesza gojenie ran i regeneruje skórę. Maść ta może być stosowana również w przypadku problemów skórnych, takich jak grzybica, egzema, odleżyny czy trądzik.
Olejki roślinne i oleje kosmetyczne
Kosmetyki naturalne - takie jak kremy, balsamy czy produkty do włosów - często zawierają w składzie olejki roślinne. Jednak samych olejków również można używać jak kosmetyków. Zwykle są to produkty o wszechstronnych zastosowaniu, które mogą służyć zarówno do pielęgnacji skóry twarzy i masażu całego ciała, jak i do dbania o stan włosów. Dobrym przykładem jest tutaj olej jojoba Simmondsia chinensis PRANARÔM EKO, który nawilża suchą skórę i zapobiega jej wiotczeniu, a także wzmacnia zniszczone włosy. Olej ten ma lekką konsystencję i łatwo się wchłania, przy czym dla większej wygody stosowania można dodawać go do kremu lub balsamu.
Osoby, które chcą zadbać o swoją skórę i włosy w naturalny sposób, mogą sięgnąć również po olej kokosowy Virgin BATOM. Jest to olej tłoczony na zimno (nierafinowany), dzięki czemu zachowuje piękny zapach miąższu kokosowego. Co ważniejsze, olej nierafinowany nie traci swoich cennych składników bioaktywnych (m.in. witamin, kwasów tłuszczowych i przeciwutleniaczy). Stosowany na skórę działa regenerująco i zapobiega przesuszeniu, z kolei używany do olejowania włosów może zapewnić efekt lśniących i wygładzonych pasm.
Bezpieczne środki higieniczne
Środki higieny osobistej (np. podpaski i tampony) mogą zawierać chlor, dioksyny, substancje zapachowe i barwiące, pochodne ropy naftowej, a nawet pestycydy. Związki te nie są obojętne dla zdrowia, ponieważ mogą wywoływać infekcje i podrażnienia, a nawet utrudniać zajście w ciążę i przyczynić się do rozwoju nowotworu. Dlatego warto stosować nie tylko naturalne kosmetyki w płynie czy kremie, ale również wolne od chemii środki higieniczne. Jako przykład mogą posłużyć podpaski higieniczne ORGANYC, które są produkowane z bawełny ekologicznej i nie zawierają składników potencjalnie szkodliwych. Tego typu środki są zalecane szczególnie tym kobietom, które ze względu na wrażliwą skórę często borykają się z infekcjami czy podrażnieniami.