Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 07:34
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mężczyzna ukąszony przez żmiję na szlaku w Rymanowie-Zdroju

W poniedziałkowe popołudnie (26 sierpnia) ratownicy medyczni SPPR Krosno z podstacji w Miejscu Piastowym zostali powiadomieni, że na szlaku z Rymanowa-Zdroju na Przymiarki mężczyzna został ukąszony przez żmiję - najprawdopodobniej zygzakowatą - jedyny jadowity gatunek węża występujący w Polsce.
Mężczyzna ukąszony przez żmiję na szlaku w Rymanowie-Zdroju
zdjęcie ilustracyjne

Źródło: pixabay.com

Po ukąszeniu u mężczyzny doszło do reakcji anafilaktycznej. Przytomnego mężczyznę przetransportowano do krośnieńskiego szpitala. 

Na miejsce zdarzenia zostali zadysponowani ratownicy medyczni SPPR Krosno oraz ratownicy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - Ci jednak zostali odwołani. 

Żmija zygzakowata - co warto wiedzieć?

W Polsce żmija zygzakowata występuje głównie w terenach górskich, podgórskich i leśnych, ale można ją spotkać także na nizinach, szczególnie na północy i wschodzie kraju. Preferuje wilgotne łąki, torfowiska, lasy mieszane, skraje lasów oraz miejsca z dobrą ekspozycją na słońce, gdzie może się wygrzewać. Jest jedynym jadowitym wężem w Polsce, a także jest gatunkiem chronionym.

Żmiję zygzakowatą można rozpoznać dzięki kilku charakterystycznym cechom:
  • Zygzak na grzbiecie: Głównym wyróżnikiem żmii zygzakowatej jest ciemny, zygzakowaty wzór, który biegnie wzdłuż całej długości jej grzbietu. Najczęściej jest on czarny lub brązowy, choć może również przybierać odcienie szarości lub miedzi.
  • Kształt głowy: Żmija zygzakowata ma płaską, trójkątną głowę, która wyraźnie oddziela się od reszty ciała. Po bokach głowy widoczne są szpary słuchowe, a na jej wierzchu można dostrzec wzór przypominający literę V, Y lub X.
  • Źrenica oka: Cechą charakterystyczną żmii zygzakowatej jest pionowa źrenica. Ta cecha wyraźnie odróżnia ją od innych węży występujących w Polsce, które mają źrenice okrągłe.
  • Łuski: Łuski żmii zygzakowatej są gładkie i błyszczące. Na brzuchu układają się w poprzeczne rzędy, a po bokach ciała w skośne.
  • Wielkość: Żmija zygzakowata osiąga zazwyczaj długość od 50 do 60 cm, choć maksymalnie może dorastać do 80 cm. Samce są na ogół mniejsze od samic.
  • Ubarwienie: Kolor żmii zygzakowatej może być bardzo zróżnicowany, od szarego i brązowego, przez miedziany i rudy, aż po czarny. Ciemny zygzak na grzbiecie jest zawsze obecny, ale jego odcień i grubość mogą się różnić.

Bądź ostrożny na szlaku!

Zdarzenie to przypomina o konieczności zachowania szczególnej ostrożności podczas wędrówek w terenach górskich, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy żmije są bardziej aktywne. Żmije lubią wygrzewać się do słońca, dlatego też można je spotkać wylegujące m.in. na kamieniach. W przypadku spotkania żmii nie próbuj jej płoszyć ani atakować, lecz spokojnie oddal się od miejsca, w którym się znajduje. Warto również pamiętać o odpowiednim obuwiu oraz uważnym obserwowaniu ścieżek, zwłaszcza w gęsto zarośniętych miejscach.

Źródło: Krosno112.pl, Nadleśnictwo Giżycko


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ