Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 13:28
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak uzyskać świadectwo energetyczne? Potrzebne dokumenty, audyt, certyfikaty

Jak uzyskać świadectwo energetyczne? Potrzebne dokumenty, audyt, certyfikaty

Świadectwo energetyczne to dokument, które w przeszłości warto było posiadać w przypadku sprzedaży mieszkania. Dzisiaj to konieczność, bez której potencjalna transakcja sprzedaży nieruchomości nie może się odbyć. Warto jednak pamiętać, że świadectwo energetyczne to coś więcej niż tylko formalny dokument. Sprawdźmy, do czego jeszcze przyda się ten certyfikat.

Czym jest świadectwo energetyczne?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym dokładnie jest świadectwo energetyczne. To formalny dokument, który w kilku punktach opisuje efektywność energetyczną budynku lub jego części. W ramach przygotowanego świadectwa energetycznego, sporządzanego przez wykwalifikowane do tego podmioty, właściciel nieruchomości uzyska jasną informację nie tylko o zapotrzebowaniu na energię niezbędną do wykorzystania ciepła i chłodzenia, ale także wzbogaci się o użyteczną wiedzę na temat czynności, które należy wykonać, by ta efektywność była większa. To właśnie ta najbardziej praktyczna część świadectwa charakterystyki energetycznej zapewniająca sprawdzone sposoby na to, by zaoszczędzić na rachunkach.

Świadectwo energetyczne to także dokument, który od 2023 roku jest obowiązkowy w przypadku chęci sprzedaży lub wynajmu mieszkania. Dokument ten jest weryfikowany na etapie sporządzania umowy notarialnej, co wyklucza możliwość ominięcia tego obowiązku

Kto musi posiadać certyfikat energetyczny?

Kto powinien skorzystać z usługi przygotowania certyfikatu energetycznego swojej nieruchomości? Przede wszystkim te osoby, które w niedługim czasie chcą wystawić mieszkanie na sprzedaż lub zaoferować je na wynajem. To obowiązek, który od dwóch lat ubezpiecza w pewien sposób drugą stronę transakcji przed zakupem nieruchomości, która jest nieefektywna pod kątem energetycznym.

Po prawdzie jednak certyfikat energetyczny powinien zamówić każdy właściciel domu lub mieszkania, by upewnić się, że z powodów błahych nie tracimy pieniędzy w rachunkach. To tak samo jak ubezpieczenie mieszkania na Warta.pl - warto mieć świadectwo, jeśli chcemy spać spokojnie i nie martwić się na zapas. Warto pamiętać, że zamówienie certyfikatu energetycznego wiąże się z pewną, minimalną liczbą formalności do wykonania, a sam dokument będzie przygotowany przez specjalistę, który posiada stosowne uprawnienia i kompetencje, potwierdzone wpisem do Centralnego Rejestru Charakterystyki Energetycznej Budynków. 

Jak uzyskać świadectwo energetyczne?

Sporządzenia świadectwa energetycznego wymaga kilku kroków ze strony osoby z prawem własności nieruchomości. Przede wszystkim należy wybrać firmę, która wykona audyt i przygotuje sam dokument. Po pierwszym kontakcie niezbędne będzie dostarczenie niezbędnej dokumentacji, które składa się między innymi na: zdjęcie i plan nieruchomości, informację techniczną o budowie ścian zewnętrznych, dane o wysokości pomieszczeń, dane dostarczające wiedzy o sposobie ogrzewania budynku, sposobie przygotowania ciepłej wody i ewentualnie o obecnej w nieruchomości klimatyzacji. W przypadku braków w dokumentacji, specjalista odpowiedzialny za sporządzenie dokumentu skontaktuje się z nami w celu uzyskania dodatkowych danych.

Następnie, po opłaceniu świadectwa (cena uzależniona jest od typu budynku, metrażu i specyfiki rozmieszczenia pomieszczeń), należy odczekać kilka dni, po których świadectwo zostanie do nas przesłane drogą elektroniczną lub tradycyjną. Dobrą wiadomością jest fakt, że do przygotowania świadectwa energetycznego nie ma potrzeby załatwiania żadnych spraw urzędowych. Z powodzeniem możemy zamówić i dostarczyć wszystkie dokumenty online, co z pewnością ułatwia, a na pewno przyspiesza uzyskanie świadectwa energetycznego.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ