Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 12:25
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Węzeł kolejowy CPK

szprychy cpk kolej

Źródło: pixabay.com

Spółka CPK zwróciła się do Wojewody Mazowieckiego o ustalenie lokalizacji planowanego węzła kolejowego, który ma powstać po wschodniej stronie przyszłego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Infrastruktura ta będzie kluczowym elementem umożliwiającym połączenie lotniska z najważniejszymi trasami kolejowymi, biegnącymi na osi wschód-zachód oraz północ-południe. Pojawia się pytanie: na jakich zasadach spółka pozyska tereny pod tę inwestycję?

Grunty przeznaczone pod budowę węzła to przede wszystkim użytki rolne, choć na tym terenie znajdują się także zabudowania gospodarskie i domy mieszkalne. Większość z nieruchomości położona jest na terenie gminy Baranów, a część również w gminie Grodzisk Mazowiecki 

Planowany węzeł ma połączyć szprychy CPK kolej, a dokładnie sieć kolei – w tym dużych prędkości – prowadzących z różnych części kraju na megalotnisko w Baranowie.

Wywłaszczenie gruntów pod węzeł CPK

Co, jeśli właściciele gruntów nie zgodzą się na sprzedaż swoich nieruchomości? Decyzja Wojewody Mazowieckiego o lokalizacji węzła kolejowego pozwoli CPK na przejęcie potrzebnych gruntów nawet bez zgody ich właścicieli. Mimo że teren objęty inwestycją znajduje się w strefie PDN, ewentualne wywłaszczenia nie będą przeprowadzane na podstawie Ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, lecz zgodnie z Ustawą o transporcie kolejowym. Węzeł będzie bowiem integralną częścią sieci kolejowej.

Zgodnie z przepisami specustawy kolejowej, właściciele nieruchomości zostaną poinformowani o decyzji lokalizacyjnej przez wojewodę na adresy wskazane w ewidencji gruntów. Dodatkowo, ogłoszenie o wydaniu decyzji zostanie opublikowane na stronach internetowych gmin, urzędu wojewódzkiego oraz w prasie lokalnej. Decyzja ta będzie zawierać termin wydania nieruchomości i opróżnienia lokali. Decyzji o lokalizacji może zostać nadany rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że właściciele będą musieli niezwłocznie opróżnić i przekazać nieruchomości.

Wysokość odszkodowań

Odszkodowanie za wywłaszczenie zostanie ustalone przez wojewodę w formie decyzji administracyjnej. W sytuacjach, gdy nadano decyzji rygor natychmiastowej wykonalności, odszkodowanie powinno być ustalone w ciągu 60 dni od jej wydania. Podstawą do ustalenia odszkodowania jest operat szacunkowy, za którego sporządzenie odpowiada rzeczoznawca majątkowy.

Właściciele, którzy zdecydują się na szybkie przekazanie swoich nieruchomości, mogą liczyć na dodatkowy bonus w wysokości 5% odszkodowania, pod warunkiem, że dochowają wyznaczonego im terminu. Dodatkowo, w przypadku wywłaszczenia nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi, odszkodowanie zostanie powiększone o 10 tysięcy złotych dla dotychczasowych właścicieli zamieszkujących te budynki.

Węzeł kolejowy CPK – podsumowanie artykułu

Decyzja Wojewody Mazowieckiego dotycząca lokalizacji węzła kolejowego będzie kluczowym krokiem w realizacji CPK. Mimo że spółka preferuje przeprowadzanie transakcji w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć, jest przygotowana na podjęcie działań zmierzających do wywłaszczeń, jeśli porozumienie z właścicielami nie zostanie osiągnięte. Osoby, które będą dotknięte decyzją lokalizacyjną, powinny wiedzieć, że skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej może okazać się kluczowe, aby proces wywłaszczenia przebiegł sprawiedliwie, a odszkodowania były słuszne.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ