Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 20:30
Reklama
Reklama

Dwie ogólnodostępne tężnie solankowe powstały dzięki Budżetowi Obywatelskiemu Krosna

Trwa odbiór dwóch tężni solankowych – przy kładce na ul. Fredry oraz na os. Grota Roweckiego (przy budynku MOPR, przy ul. Piastowskiej). Budowa obiektów to inicjatywa mieszkańców, którzy takie projekty zgłosili w Budżecie Obywatelskim.
Dwie ogólnodostępne tężnie solankowe powstały dzięki Budżetowi Obywatelskiemu Krosna

Autor: Tomasz Jefimow

Pierwsza z ogólnodostępnych tężni solankowych powstała przy kładce na ul. Fredry, w sąsiedztwie placu zabaw i bulwarów nad Wisłokiem. W postępowaniu przetargowym wzięło udział 5 firm. Najkorzystniejszą przedstawiła krośnieńska spółka KPB-Budownictwo. 

Przy tężni (o wymiarach ok. 2 na 6 metrów i wysokości 3,5 metra) posadowiono drewniane pergole, pod którymi ustawiono ławki. Teren wokół został wyłożony kostką. Tam też zostały ustawione ławki i kosze na śmieci. 

Tężnia na os. Grota Roweckiego jest mniejsza – 1,5 na 4 metry i wysokość ok. 3,5 m. Wybudowała ją również spółka KPB-Budownictwo, na działce przy siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. To miejsce wypoczynku dla mieszkańców osiedla, tuż obok jest altana grillowa i boisko.

Obok tężni ustawiono dwie ławki parkowe z oparciami oraz kosz na śmieci. 

Obie budowle są ogólnodostępne i oświetlone. Będzie można z nich korzystać przez całą dobę. Zamontowano przy nich czujniki obecności, które uruchomiają pompę. 

Tężnie są już gotowe. Obecnie trwa ich odbiór. Po nim będą działać, jeżeli pozwolą na to warunki atmosferyczne. W zimie będą wyłączone. Ich ponowne uruchomienie odbędzie się na wiosnę.  

W ostatnich latach, tężnie solankowe są coraz bardziej popularne. Powstają nie tylko w miejscowościach uzdrowiskowych, ale również w dużych miastach. W wielu przypadkach są planowane już podczas projektowania nowych bloków i osiedli.  

Krośnianie już od jakiegoś czasu zabiegają, by tego typu obiekty powstawały w mieście. Pomysły były zgłaszane w Budżecie Obywatelskim. Proponowano by wybudować je w parkach (przy ul. Grodzkiej i przy ul. Okrzei) i przy Dzielnicowym Domu Ludowym w Polance. Nie uzyskiwały one poparcia w głosowaniu, bądź były odrzucane ze względów formalnych.

W ubiegłorocznej edycji mieszkańcy wskazali pięć lokalizacji tężni solankowych. Dwie – w Polance i w Ogródku Jordanowskim – zostały odrzucone. Trzy poddano  pod głosowanie. W kategorii projektów ogólnomiejskich tężnia przy hali sportowo-widowiskowej przy ul. Bursaki nie uzyskała wymaganego poparcia. Za to tężnie przy kładce na ul. Fredry oraz na os. Grota-Roweckiego (w kategorii projektów osiedlowych) zostały wybrane do realizacji.

Tężnie solankowe pełnią rolę miejskich inhalatorów. Orzeźwiają w upały, poprawiają nastrój, służą osobom z nadciśnieniem, zapaleniem zatok, alergiami, pomagają w schorzeniach dróg oddechowych. Są miejscem na spotkania z doskonałym mikroklimatem.
Tężnia to drewniana konstrukcja, zazwyczaj licząca kilka metrów wysokości. Wypełniona jest gałęziami tarniny, brzozy lub drzew iglastych, pod którymi znajduje się basen z solnym roztworem. Wokół budowli powstaje aerozol bogaty w sole, który ma właściwości lecznicze. 

Najintensywniejsze parowanie solanki następuje w czasie słonecznego i wietrznego dnia, najmniejsze zaś kiedy pada deszcz. Nocą zanika niemal zupełnie.

Zgodnie z regulaminem tężni przy ul. Fredry i na os. Grota Roweckiego czas jednorazowej sesji inhalacyjnej nie powinien przekraczać 45 minut (zalecane jest korzystanie przez 30 minut).

Główne wskazania do korzystania z tężni to:

  • przewlekłe, nawracające stany zapalne górnych i dolnych dróg oddechowych (astma, POChP)
  • skłonność do sezonowych infekcji dróg oddechowych
  • alergie
  • nadciśnienie tętnicze
  • nerwice
  • niedoczynność tarczycy
  • praca lub przebywanie w znacznym zapyleniu
  • palenie papierosów

Przeciwskazaniami są:

  • nadwrażliwość na jony zawarte w solance
  • zaawansowanie postaci astmy i choroby obturacyjnej płuc
  • ostre choroby przebiegające z podwyższoną temperaturą
  • nadczynność tarczycy
  • zaostrzenia choroby wieńcowej, w tym stany po świeżo przebytym zawale mięśnia sercowego
  • gruźlica płuc
  • zaawansowana niewydolność oddechowa
  • zaawansowana niewydolność krążenia

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ