Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 09:57
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Co zrobić, gdy dokuczają nam zatoki?

Co zrobić, gdy dokuczają nam zatoki?

Zatkany nos, katar i rozpierający ból w górnej części głowy to główne objawy zatkanych zatok, czyli zapalenia zatok przynosowych. Jakie objawy im towarzyszą? Kiedy należy zgłosić się do lekarza? Jak radzić sobie z dolegliwościami za pomocą preparatów z apteki i domowymi sposobami?

Zapalenie zatok przynosowych najczęściej wywołane jest wirusami, nieco rzadziej bakteriami. Wirusy takie jak rynowirusy, wirusy paragrypy, koronawirusy i wirusy RS wywołują infekcje górnych dróg oddechowych, czego charakterystycznymi objawami jest zatkany nos, katar, kaszel, uczucie „rozpychania” w głowie. Objawom tym często towarzyszy zwykle gorączka lub stan podgorączkowy. W przypadku niepowikłanego, wirusowego zapalenia zatok przynosowych wystarczające jest sięgnięcie po tabletki na zatoki i oparcie się na domowym sposobach. Co przyniesie ulgę przy tej dolegliwości?

Preparaty na zatoki bez recepty

Najprostszym i najszybszym sposobem na zwalczenie problemów z zatokami jest sięgnięcie po preparaty bez recepty. W apteka Super-Pharm znajdziesz zarówno tabletki na zatoki, w skład których wchodzą wyciągi z ziół – m.in. ziela werbeny, kwiatu czarnego bzu, ziela szczawiu, korzenia goryczki czy kwiatu pierwiosnka. 

Inną grupą preparatów, które przyniosą ulgę w zapaleniu zatok, są różne aerozole do nosa. Występującą w nich substancją czynną jest m.in. chlorowodorek oksymetazoliny. Substancja ta zmniejsza obrzęk błony śluzowej, co prowadzi do poszerzenia przewodów odprowadzających zatok przynosowych, a tym samym ułatwia oddychanie.

Inhalacje na zatoki

Kolejnym sposobem na udrożnienie zatkanych zatok jest przeprowadzenie inhalacji. W tym celu należy przygotować miskę, ręcznik i litr gorącej wody. Inhalację trzeba zacząć od spreparowania roztworu do inhalacji – w tym celu możesz użyć olejków eterycznych (najlepiej sprawdzą się olejki miętowe, eukaliptusowe, sosnowe, majerankowe lub kamforowe), ziół (np. rumianek, lipa, tymianek, szałwia), a także zwykłej soli kuchennej.

Po przygotowaniu roztworu pochyl się nad miską, okryj głowę ręcznikiem i wdychaj parę – wypuszczaj powietrze ustami. Optymalny czas trwania zabiegu to 10-15 minut. Procedurę powinno stosować się 2-4 razy dziennie aż do ustąpienia objawów. 

Okłady na zatoki

Ulgę w dolegliwościach przyniesie także robienie leczniczych okładów. Wystarczy do nich kawałek materiału (np. ręcznik), który wcześniej ogrzejesz na kaloryferze. Okład przykładaj do czoła, u nasady nosa. To pomoże zwiększyć drożność zatok i oczyścić nos.

Nawadnianie w leczeniu zatok

Kluczowym elementem leczenia zatok jest nawadnianie. Dostarczanie do organizmu płynów w dużej ilości pozwala rozrzedzić wydzielinę zalegającą w zatokach, a tym samym je udrożnić. Gdy odczuwasz ból zatok, pij dużo wody, a także naparów ziołowych czy herbat z dodatkiem miodu, soku z malin, rumianku lub imbiru.

Jeżeli pomimo zastosowania powyższych środków objawy zapalenia zatok nie ustępują, może to świadczyć o bakteryjnym zapaleniu zatok. Wtedy konieczna staje się wizyta u lekarza i wszczęcie antybiotykoterapii.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ