W ramach programu „Zielony transport publiczny” tabor MKS Krosno wzbogacił się o trzy nowe autobusy elektryczne marki Solaris.
Realizacja tego zadania obejmowała również budowę infrastruktury niezbędnej do ładowania autobusów oraz zakup trzech ładowarek EV.
Stacja ładowania dla autobusów MKS Krosno powstała na terenie Elektrociepłowni Krosno. Na jej potrzeby przygotowano parking z kostki brukowej. Na wyposażeniu stacji znajdują się dwie stacjonarne ładowarki – o mocy 40 kW z jednym wyjściem ładowania oraz o mocy 120 kW z dwoma wyjściami ładowania (każde po 60 kW).
Obie ładowarki są na bieżąco monitorowane i obsługiwane poprzez dedykowaną aplikację, dzięki, której można m. in. uzyskać wszystkie dane o aktualnym stanie sprzętu, zużytej energii do ładowania, czy czasie ładowania. Wszystkie stacje posiadają dotykowy ekran obsługi.
Władze Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego tłumaczą, że stacja jest zasilana energią elektryczną wytwarzaną przez elektrociepłownię, która jest jednym z 19 obiektów prądotwórczych jakie posiada spółka.
W trakcie realizacji są kolejne instalacje prądotwórcze, w tym instalacje fotowoltaiczne z magazynami energii oraz blok energetyczny.
W ramach projektu krośnieńskiego magistratu "Zakup nowych autobusów elektrycznych dla Krosno Miasto Szkła wraz z niezbędną infrastrukturą ładowania" wdrożonemu dzięki programowi "Zielony transport publiczny" pochodzącemu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, kupiona została też ładowarka mobilna – przenośnia 30 kW z jednym wyjściem ładowania. Będzie wykorzystywana do bieżących prac serwisowych przy autobusach elektrycznych.
Koszt zakupu ładowarek wyniósł ponad 700 tys. zł.