Symulacja pożaru w części mechanicznej instalacji przetwarzania odpadów, tzw. sortowni, miała na celu przećwiczenie koordynacji działań na ewentualność takiego zdarzenia, próbę gaszenia pożaru w takim miejscu, jak również ewakuację pracowników przebywających w obiekcie.
Do przeprowadzenia akcji strażacy wykorzystali specjalistyczny sprzęt znajdujący się w ich wyposażeniu, w tym m.in. kamery termowizyjne, mierniki substancji toksycznych oraz specjalne samochody gaśnicze.
– Podczas tych ćwiczeń strażacy PSP i OSP z terenu Krosna zapoznali się ze specyfiką tego obiektu, z zagrożeniami tu występującymi oraz z możliwościami prowadzania działań ratowniczo-gaśniczych, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz tego obiektu – informuje mł. bryg. Piotr Szydło, naczelnik Wydziału Operacyjnego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie. – Prowadzenie symulowanych ćwiczeń ułatwiło nam posiadanie instrukcji bezpieczeństwa pożarowego RCO, którą mamy w zasobach Komendy Miejskiej PSP w Krośnie, tak więc mieliśmy plan zakładu, który zawiera podstawowe elementy potrzebne do skutecznego przeprowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych i szybszej lokalizacji osób poszkodowanych – dodał mł. bryg. Piotr Szydło.
Dzięki zaangażowaniu wszystkich uczestników akcji ćwiczenia przebiegły zgodnie z planem, umożliwiając służbom i załodze zakładu praktyczne sprawdzenie procedur ewakuacyjnych w warunkach symulowanego zagrożenia pożarowego.
– Dzięki tym ćwiczeniom mieliśmy możliwość sprawdzenia zachowania pracowników sortowni na wypadek wystąpienia zagrożenia pożarowego, a także sprawdzenie działania sygnalizacji przeciwpożarowej, która w ostatnim czasie została zamontowana na terenie tego zakładu i docelowo będzie podłączona do stacji monitoringu Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie – mówi Maciej Żarnowski, kierownik sekcji BHP w Krośnieńskim Holdingu Komunalnym.
Po raz kolejny okazało się, że tego rodzaju ćwiczenia ratowniczo-gaśniczo-ewakuacyjne są pozytywnie odbierane przez pracowników, którzy wiedzą, jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia, jak używać gaśnic i bezpiecznie opuścić zagrożony pożarem obiekt.
– Tego typu działania są doskonałą okazją do sprawdzenia procedur ewakuacyjnych, a także są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa naszych pracowników i mienia całego zakładu w sytuacjach zagrożenia. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i zorganizowanie tych ćwiczeń – dodaje Jakub Rospond, kierownik ds. odzysku i recyklingu Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów.
Zobacz zdjęcia i wideo:
Zdjęcia: KHK, Dawid Pojnar, Klaudyna Konarzewska, Marcin Mikosz