Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 07:26
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zrozumieć i pokonać jesienną depresję - krótki poradnik

Jesień, choć jest piękną porą roku, może stanowić poważne wyzwanie dla naszego zdrowia psychicznego. Dla wielu oznacza pojawienie się tzw. jesiennej depresji, która objawia się zwykle spadkiem energii, motywacji do działania i mocno obniżonym nastrojem. Jakie są jej powody i jak sobie z nią poradzić?
Zrozumieć i pokonać jesienną depresję - krótki poradnik

Przyczyny jesiennej depresji 

Podłoże tego stanu zwykle stanowią zmiany związane ze zmianą pory roku. Najczęściej zatem występowanie jesiennej depresji łączy się z czynnikami takimi jak: 

  • Niedobór światła słonecznego: Mniejsza ilość światła słonecznego wpływa na produkcję melatoniny i serotoniny, które są odpowiedzialne za regulację naszego nastroju oraz rytmu dobowego. Ich spadek może spowodować gorsze samopoczucie i uczucie zmęczenia. 
  • Niskie temperatury: Ciągły deszcz za oknem, coraz niższe temperatury oraz mniej możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu mogą znacząco wpłynąć na psychiczny dobrostan. Zimno zniechęca często do aktywności fizycznej oraz kontaktu z przyrodą, które są kluczowe dla dobrej kondycji mentalnej. 
  • Zmiana codziennego harmonogramu: Ponieważ jesienią dni stają się coraz krótsze, wpływa to na naszą aktywność w ciągu dnia oraz tzw. rytm dobowy. Zmiana pory roku wymusza zmiany również w sposobie naszego funkcjonowania, co może wprowadzić brak stabilności i niepokój.

Czym objawia się jesienna depresja? 

Jesienna depresja może przejawiać się na różne sposoby. Do najczęstszych symptomów należą: 

  • mocne obniżenie nastroju,
  • zwiększona płaczliwość,
  • problemy z koncentracją i pamięcią; “mgła mózgowa”,
  • chroniczne zmęczenie, senność,
  • zaburzenia apetytu (przejadanie się lub unikanie posiłków),
  • obniżony popęd seksualny,
  • anhedonia - stan, w którym uprzednio cieszące zajęcia, nie sprawiają już żadnej przyjemności,
  • niechęć do kontaktów społecznych (nawet z bliskimi), 
  • myśli rezygnacyjne lub samobójcze.

Sposoby na jesienną depresją 

W przypadku jesiennej depresji specjaliści pleso.me zalecają skorzystanie z paru sprawdzonych metod naraz, takich jak: 

Regularna aktywność fizyczna

Ruch, szczególnie zaś ruch na świeżym powietrzu, wspiera produkcję endorfin, czyli naturalnych “hormonów szczęścia”. Nawet krótki spacer czy przejażdżka rowerem po okolicy może pozytywnie wpłynąć na ogólny nastrój.

Zdrowa dieta

Regularne, pełnowartościowe posiłki są niezwykle ważne w walce z sezonową depresją. Szczególnie zaleca się spożywanie produktów bogatych w witaminę D (np. jaja, tłuste ryby), która pomaga w regulacji poziomu serotoniny. Dobrym wyborem będzie też jej suplementacja. 

Techniki relaksacyjne

Medytacja, ćwiczenia oddechowe czy praktyka uważności mogą znacząco obniżyć poziom stresu i napięcia mentalnego. Są także pomocne przy wyciszaniu układu nerwowego, a to z kolei może redukować uczucie smutku lub przygnębienia. 

Terapia światłem 

To jedna z najczęściej stosowanych metod leczenia jesiennej depresji. Przeprowadza się ją za pomocą specjalnych lamp, które imitują naturalne światło słoneczne. Pomaga to w regulacji rytmu dobowego oraz poprawie ogólnego samopoczucia. 

Wsparcie społeczne 

Przy wychodzeniu z depresji niezwykle ważna jest sieć wsparcia, która podtrzyma Cię na duchu. Nie bój się prosić o pomoc swoich bliskich - podzielenie się swoimi trudnymi odczuciami może przynieść Ci ulgę i poczucie, że nie jesteś sam. 

Kiedy zgłosić się po pomoc do specjalisty? 

Kiedy próby poradzenia sobie z jesienną depresją na własną rękę zawodzą lub/i jej objawy są nasilone na tyle, że utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie, warto udać się na konsultacje do psychologa lub psychoterapeuty. Pamiętaj, że jest to stan, którego nie należy bagatelizować, ponieważ stanowi realne zagrożenie życia. Specjalista zdrowia psychicznego zapewni Ci odpowiednie wsparcie i opracuje z Tobą plan leczenia, dzięki któremu wrócisz do życiowej równowagi.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama