„Koński ogon” to owiana aurą tajemniczości opowieść o grupie bohaterów, których losy nieoczekiwanie się splatają. Główna bohaterka, powracając w rodzinne strony, nieświadomie staje się katalizatorem wydarzeń o nieodwracalnych konsekwencjach. Intrygująca fabuła, pozbawiona oczywistych rozwiązań, pozostawia widza z wieloma pytaniami i skłania do refleksji długo po seansie.
Debiut Justyny Łuczaj-Salej wyróżnia się nie tylko oryginalną historią, ale i nowatorską formą. Reżyserka, tworząc film z udziałem zarówno profesjonalnych aktorów (m.in. Przemysław Bluszcz), jak i debiutantów, uzyskała niezwykle autentyczny i poruszający efekt. Nic dziwnego, że obraz spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem na międzynarodowych festiwalach filmowych. „Koński ogon” zdobył nagrodę dla najlepszego debiutu pełnometrażowego na Barcelona Indie Award, a także został doceniony m.in. w Portugalii, USA i Wielkiej Brytanii. Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty we Wrocławiu film wzbudził skrajne emocje, prowokując do dyskusji i dzieląc publiczność.
O tym, że warto obejrzeć ten film, świadczą słowa uznanych krytyków, pisarzy czy scenarzystów.
- Koński ogon to film - przeżycie, gorączkowy sen wyśniony poza czasem i przestrzenią, niepodobny do niczego innego, a jednocześnie przedziwnie znajomy, jak deja vu z ukrytego, przeżytego nieświadomie życia – pisze Jakub Żulczyk, pisarz i scenarzysta.
- „Koński ogon” to hipnotyczna podróż labiryntem archetypicznych namiętności. Film z jednej strony stawia pytania o moralność i ludzką naturę, z drugiej wciąga widza świat magii i symboli, który pozostaje z nim na długo po seansie. Justyna Łuczaj udowadnia, że jest jedną z najbardziej obiecujących reżyserek współczesnego kina, tworząc dzieło, które odznacza się zarówno artystyczną głębią, jak i przemyślaną, intrygującą fabułą. - dodaje Shuty Sławomir, pisarz, reżyser, scenarzysta, artysta.
Za produkcję filmu odpowiada renomowane Studio Filmowe INDEKS, znane z realizacji odważnych i nowatorskich projektów, takich jak „Wieża. Jasny dzień” Jagody Szelc, czy „Rozmowa z człowiekiem z szafy” Mariusza Grzegorzka.
Justyna Łuczaj-Salej to artystka o wszechstronnych zainteresowaniach – jest nie tylko reżyserką i scenarzystką, ale także producentką telewizyjną, malarką, kuratorką i wykładowczynią akademicką na Uniwersytecie Rzeszowskim. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Szkoły Filmowej w Łodzi, gdzie w tym roku obroniła doktorat.
Przedpremierowy pokaz filmu „Koński ogon” w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego w ArtKinie to doskonała okazja, by poznać twórczość Justyny Łuczaj-Salej i przekonać się na własne oczy, dlaczego jej debiutancki film zachwycił krytyków i widzów na całym świecie. Seans odbędzie się 7 listopada o godzinie 19:00. Na szerokie ekrany kin w całej Polsce „Koński ogon” wchodzi 8 listopada.