Dla jednych – przykry obowiązek, dla innych – relaksujące zajęcie, pozwalające oderwać myśli od ciężkich tematów. Mycie samochodu, bo to o nim mowa, może polegać tylko na zgrubnym spłukaniu największych zanieczyszczeń, ale może też przybierać formę zbliżoną do sztuki, obejmującą skrupulatne dbanie o każdy element karoserii i wnętrza. Poza oczywistym, estetycznym efektem, mycie ma również dodatkowe funkcje: wydłuża żywotność auta, skraca drogę hamowania, zmniejsza zużycie paliwa. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak – im czystszy silnik, koła i inne części, tym auto lepiej się zachowuje i dłużej pozostaje sprawne. Sprawdź, jak umyć swój samochód skutecznie i jeszcze czerpać z tego przyjemność.
Krok 1: Mycie silnika
O czystość silnika troszczymy się znacznie rzadziej, niż o karoserię czy tapicerkę. Tymczasem brud przyspiesza zużywanie się tego najważniejszego w aucie elementu i może być przyczyną usterek.
To dlatego mycie silnika powinno być elementem standardowej, regularnej pielęgnacji samochodu. Pamiętaj o wybieraniu specjalistycznych kosmetyków – chemia domowa nie jest przeznaczona do tak specjalistycznych zastosowań, a przedostanie się płynu do komory silnika może powodować niepotrzebne problemy. W tym wypadku można użyć Pure Interior Cleaner, ewentualnie przy bardziej zabrudzonym silniku – płynu Eliminator. Na koniec warto zabezpieczyć wyczyszczone miejsca preparatem Villain. Wszystkie te produkty można znaleźć w ofercie Blend Brothers.
Krok 2: Mycie karoserii
Staranne umycie karoserii może być nie lada wyzwaniem. Z jednej strony zależy nam, aby po zabiegach samochód lśnił. Z drugiej strony mamy świadomość, że użycie zbyt mocnych środków albo nieodpowiednich narzędzi, może doprowadzić do powstawania rys – a tego przecież nie chcemy. Jeśli auto ma być czyste a lakier bezpieczny, wybierz środki do mycia karoserii z oferty producenta: blendbrothers.pl/pl/exterior-clean-pl.
Czyszczenie zacznij od piany alkalicznej, która rozpuści najtrudniejszy brud – czyli ten, który powstał na skutek osadzania się na aucie błota, śniegu, soli drogowej czy podnoszącego się z jezdni pyłu. Użyj specjalnego środka do usuwania zanieczyszczeń organicznych – liści, owadów, ptasich odchodów. Ostatnim etapem jest mycie z zastosowaniem delikatnego szamponu. Później możesz przejść do konserwacji, nabłyszczania i woskowania lakieru.
Krok 3: Mycie kół
Zewnętrzny wygląd auta zależy w równym stopniu od czystej karoserii, co od czystych kół. Zwykliśmy przykładać do nich nieco mniejszą wagę, a tymczasem zarówno mycie felg, jak i opon, powinno stanowić element standardowej pielęgnacji samochodu.
Najpierw trzeba usunąć z felg i opon najgrubsze zanieczyszczenia – czyli drobiny asfaltu, kamyki, resztki soli drogowej czy rdzy oraz inne osady. Zrób to za pomocą myjki ciśnieniowej ustawionej na szeroki strumień o umiarkowanej mocy. Następnie należy zastosować specjalistyczny płyn czyszczący, który łatwo i skutecznie usunie pozostały brud. O technice czyszczenia felg przeczytasz więcej tutaj: https://blendbrothers.pl/pl/czyszczenie-felg/.
Poza felgami trzeba zwrócić uwagę również na opony. Znajdujący się na nich osad jest nie tylko nieestetyczny, ale też niebezpieczny. Do mycia felg i opon możesz używać tych samych kosmetyków do detailingu, przeznaczonych do kompleksowego dbania o koła.
Krok 4: Czyszczenie tapicerki
Metody czyszczenia tapicerki różnią się w zależności od materiału, z jakiego jest ona wykonana. Na stronie https://blendbrothers.pl/pl/ znajdziesz specjalistyczne produkty do czyszczenia skóry, ekoskóry, nubuku, alcantary, ale także materiału.
Neutralne pH kosmetyków oraz ich starannie opracowany skład sprawiają, że są one bezpieczne dla różnego rodzaju tapicerek. Na koniec warto użyć produktów do zabezpieczania zostawiających na skórze czy materiale warstwę hydrofobową, która utrudnia wnikanie zabrudzeń i tym samym sprawia, że kolejne czyszczenie jest łatwiejsze.
Krok 5: Czyszczenie plastików
Plastikowe i winylowe elementy kokpitu, drzwi czy siedzeń również wymagają odpowiedniego mycia oraz właściwej pielęgnacji. Najłatwiej jest osiągnąć ten efekt przy pomocy kosmetyków all-purpose albo Interior cleaner. Są one nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne.
Przemyślana formuła rozpuszcza brud, jednocześnie chroniąc powierzchnię. Produkty dobrej jakości nie powinny pozostawiać smug i zacieków.