Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 05:32
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szafki wiszące w łazience i kuchni – jak optymalnie zagospodarować ściany i uzyskać więcej miejsca?

Szafki wiszące w łazience i kuchni – jak optymalnie zagospodarować ściany i uzyskać więcej miejsca?

Przechowywanie pionowe to najlepsze rozwiązanie, jeśli chcesz uzyskać dodatkową przestrzeń, ale powierzchnia podłogi na to nie pozwala. Najpopularniejszą formą tego typu przechowywania są szafki wiszące. Sprawdzą się szczególnie w pomieszczeniach, gdzie dobra organizacja ma kluczowe znaczenie dla komfortu użytkowania - czyli głównie w kuchni i łazience. W artykule podpowiadamy, jak wykorzystać szafki wiszące w tych wnętrzach, aby uzyskać jak najwięcej miejsca, bez szkody dla estetyki aranżacji.

Kiedy warto zdecydować się na szafki wiszące?

Szafki wiszące to wręcz obowiązkowe rozwiązanie do małych pomieszczeń. Pozwalają na zwiększenie powierzchni użytkowej, zapewniając jednocześnie odpowiednią ilość miejsca do przechowywania. To także świetny pomysł na aranżację ściany - można osiągnąć ciekawy efekt wizualny oraz zyskać na funkcjonalności. Należy jednak pamiętać, aby podczas wyboru sięgać po modele dostosowane do konkretnego pomieszczenia. Pomocne okażą się w tym internetowe wyszukiwarki na stronach poszczególnych sklepów. Przykładowo szafki wiszące na mebline.pl dostępne są w różnych wariantach z podziałem na przeznaczenie (np. szafki wiszące do kuchni, szafki wiszące do łazienki czy szafki wiszące do zabudowy RTV), co znacznie ułatwia poszukiwania idealnego modelu.

Szafki wiszące do kuchni - czym kierować się podczas wyboru?

Szafki wiszące sprawdzają się doskonale przede wszystkim w kuchni, gdzie każdy centymetr powierzchni, w której możemy zorganizować przechowywanie, jest na wagę złota - zwłaszcza w niewielkich aneksach. Szafki wiszące pozwolą utrzymać kuchnię w najlepszym porządku oraz zapewnią wygodny dostęp do najczęściej używanych przedmiotów (te można umieścić w dolnej zabudowie - np. talerze, garnki, drobne AGD). Górne szafki nierzadko wpływają także korzystnie na estetykę wnętrza. Ważne jest natomiast, aby dobrać je do stylu aranżacji oraz dopasować parametry techniczne. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.

  • Wysokość montażu: szafki wiszące w nowoczesnych wnętrzach montowane są zwykle pod sam sufit. To rozwiązanie praktyczne (maksymalnie wykorzystujemy przestrzeń), wygodne (nie musisz martwić się o osadzanie kurzu na górze zabudowy) oraz wyglądające minimalistycznie. Istotna jest także odległość między blatem roboczym a dolną linią szafek wiszących - powinna wynosić min. 45-55 cm nad blatem. 
  • Sposób otwierania: aby szafki wiszące były wygodne w użytkowaniu, musisz dobrać odpowiedni dla siebie sposób ich otwierania. Najbezpieczniejszą opcją jest wybór modelu z klasycznymi uchwytami. Jeśli zależy Ci na nowocześniejszym wyglądzie, wybierz szafki z systemem tip-on lub wydłużonym frontem. 
  • Organizacja wnętrza: ergonomia dotyczy także przemyślanej organizacji wnętrza szafek. Pomyśl np. o takich funkcjach, jak regulowane półki czy wkłady do szafek pozwalające na dodatkowe podzielenie przestrzeni. 

Szafki wiszące łazienkowe - dostosowane do funkcji pomieszczenia

Szafki podwieszane w łazience mogą być pojemne, a przy tym zapewniać dodatkową przestrzeń na podłodze. W efekcie nawet mała łazienka zyskuje na funkcjonalności i jest dobrze zorganizowana. Istotne jest natomiast, aby wybierać meble dostosowane do wymagań tego pomieszczenia, w którym panuje podwyższony poziom wilgoci. Powinny być wykonane z odpornych materiałów oraz łatwych do utrzymania w czystości. Warto również sprawdzić ich wnętrze, czy będzie odpowiadało naszym potrzebom (np. jeśli chcemy jedynie przechowywać w nich środki czystości, których używamy raz w tygodniu, nie muszą spełniać dużych wymagań, natomiast do organizacji kosmetyków czy urządzeń stosowanych na co dzień, konieczny będzie przemyślany układ wnętrz szafek). 

Aby podwieszana zabudowa w łazience była komfortowa w użytkowaniu, powinna być zamontowana na odpowiedniej wysokości. W przypadku szafki pod umywalkę, rekomendowaną wysokością jest 80-95 cm. Z kolei wisząca górna zabudowa powinna być zamontowana na wysokości min. 150-160 cm. 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama