Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 20:37
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Muzeum Rzemiosła w Krośnie odtwarza fabrykę zegarów Michała Mięsowicza

Zmienia się siedziba Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Dziś (14 listopada) symbolicznie zakończył się pierwszy etap remontu dawnej Fabryki Zegarów Wieżowych. Podczas uroczystości w jedną ze ścian wmurowana została kapsuła czasu.

Autor: Tomasz Jefimow

Secesyjna kamienica przy ul. Piłsudskiego, zwana popularnie "domem z zegarem", wzniesiona została na przełomie XIX i XX wieku. W latach 1901-1938 mieściła się w niej Pierwsza Krajowa Fabryka Zegarów Wieżowych w Krośnie, założona przez krośnieńskiego zegarmistrza Michała Mięsowicza.

Muzeum Rzemiosła w ubiegłym roku rozpoczęło realizację projektu, dzięki któremu zabytkowy budynek będzie odnowiony a w jego wnętrzach odtworzona będzie m.in. fabryka zegarów. 

- Długo myśleliśmy, jak zagospodarować przestrzeń i co zrobić, żeby ją powiększyć - mówi Marta Rymar, dyrektor Muzeum Rzemiosła.

Pierwszy etap prac obejmował przede wszystkim wydrążenie trzech zasypanych piwnic oraz podbicie fundamentów, czyli zabezpieczenie konstrukcji budynku. Wykonawca zajął się też budową klatki schodowej oraz windy. Dzięki temu rozwiązaniu wszystkie poziomy kamienicy zyskały połączenie

- I oprócz tego pozyskaliśmy na poddaszu nową przestrzeń edukacyjno-kinową - podkreśla Marta Rymar

Wykonane zostały też wszystkie nowe instalacje gazowe, wodno-kanalizacyjne i oświetleniowe.

W przyszłym tygodniu ma się rozpocząć drugi etap inwestycji, który potrwa do wiosny 2026 roku. To aranżacja pomieszczeń, na którą wcześniej ogłoszony będzie przetarg

Zgodnie z założeniami na poziomie minus jeden odtworzona będzie fabryka Michała Mięsowicza. Muzeum Rzemiosła sprowadzi do niej maszyny, takie same na jakich pracował krośnieński producent zegarów wieżowych. 

- Ta przestrzeń będzie typowo fabryczna. Nie będzie w niej czysto. Będzie tam zapach fabryki, trochę smaru i hałas - mówi Marta Rymar

Znajdzie się tam też miejsce na pracownię zegarmistrzowską.

Piętro wyżej odtworzone będzie m.in. mieszkanie Mięsowiczów. Marta Rymar podkreśla, że bardzo ważne pamiątki na tą ekspozycję przekazała Joanna Kubit, dyrektorka krośnieńskiej „Naftówki”, której dziadek był przyjacielem Michała Mięsowicza i u niego pracował.

- Jest to między innymi szafa bieliźniana, kredens, młynek do kawy, torebka Adeli Mięsowicz, czy koza służąca do dogrzewania - wylicza Marta Rymar.

Na najwyższym poziomie będą sale edukacyjno-filmowe.

Zmieni się też przestrzeń przed „domem z zegarem”. - Chcemy ją udostępnić dla mieszkańców i turystów a przede wszystkim otworzyć przestrzennie na miasto - zapowiada Marta Rymar.

Przed kamienicą nie będzie już ogrodzenia a plac będzie zaaranżowany na ogród. - Tak, żeby każdy mógł tu przyjść, usiąść i odpocząć w cieniu pięknej magnolii - mówi dyrektor Muzeum Rzemiosła.

Prezydent Krosna Piotr Przytocki podkreśla, że projekt przyczyni się do powstania kolejnych atrakcji w mieście, które będą przykuwać uwagę turystów. 

- Myślę też, że unaoczni mieszkańcom, jak ważne były osoby, które działały w rzemiośle krośnieńskim. Taką osobą był Michał Mięsowicz, mistrz zegarmistrzostwa, który wykształcił kolejne pokolenia rzemieślników - mówi Piotr Przytocki

Renowacja i rozbudowa zabytkowej kamienicy przy ul. Piłsudskiego jest możliwa dzięki wsparciu unijnymi funduszami. Muzeum Rzemiosła wspólnie z Muzeum Szaryskim w Bardejowie realizuje projekt "Muzeum – moja przestrzeń czasu" o wartości ponad 4,2 mln euro. 

Na działania remontowe, ale też organizację wystaw, konferencji, festiwalu i wydanie publikacji, obie instytucje z programu INTERREG Polska − Słowacja 2021−2027 otrzymały dofinansowanie w wysokości prawie 3,4 mln euro.

Wartość części, którą realizuje krośnieńskie muzeum to ponad 9,7 mln zł. Z czego wkład własny to ok. 1,95 mln zł. Marta Rymar podkreśla, że finansowany on jest z kilku źródeł – dotacji celowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pieniędzy Konserwatora Zabytków oraz z budżetu miasta Krosna. 

Kapsuła czasu

W związku ze zbliżającym się końcem prac budowlanych Muzeum Rzemiosła zorganizowało w czwartek (14 listopada) ich uroczyste podsumowanie oraz prezentację nowej identyfikacji wizualnej. Przedstawił ją dr szt. Sebastian Smit.

W spotkaniu wzięli udział prezydent Krosna, samorządowcy, przedstawiciele wykonawcy, dyrektor muzeum w Bardejowie. 

Wydarzenie było okazją do wmurowania kapsuły czasu w ścianę remontowanego budynku dawnej Fabryki Zegarów Wieżowych. W metalowej tubie umieszczono m.in. list dyrektora Muzeum Rzemiosła do przyszłych pokoleń, cyfrowy nośnik z historią budynku oraz filmem o Krośnie, pamiątki, lokalną gazetę, monety i banknoty, wizualizacje planowanych ekspozycji, fotografię pracowników muzeum oraz uczestników uroczystości.


Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: MTMA

Autor: MTMA

Autor: MTMA

Autor: MTMA

Autor: MTMA

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ