Pierwsze wspólne inicjatywy Krosna i Creil sięgają 2012 roku, kiedy młodzi krośnianie wzięli udział w Międzynarodowym Spotkaniu Młodzieży w Creil. Miało ono kontynuację w 2013 roku w Marl, a w 2014 odbyło się w Krośnie.
W 2018 roku Krosno było partnerem obchodów 100-lecia zakończenia I wojny światowej w Creil. Rok później – 15 czerwca – mer Creil i prezydent Krosna podpisali list intencyjny o woli współpracy. W treści dokumentu znalazły się zapisy o rozwijaniu wspólnych projektów.
Krośnieński magistrat przypomina, że 2019 rok przyniósł kolejne wspólne wydarzenia kulturalne – podczas Dni Krosna wystąpił chór C4 z Creil, co zaowocowało nawiązaniem współpracy z młodzieżą II Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie.
Władze Krosna podkreślają, że wymiana kulturalna jest bardzo istotnym elementem partnerstwa z Creil. - Delegacje z Krosna regularnie uczestniczą w dorocznym święcie kolorów „La Fête des Associations” w Creil, podczas gdy nasi francuscy partnerzy odwiedzają nas zawsze w czasie Festiwalu Kultur Pogranicza Karpackie Klimaty.
Podpisana 16 listopada umowa jest zwieńczeniem współpracy i otwiera nowe możliwości. Władze Krosna i Creil zobowiązały się do promowania kontaktów między mieszkańcami, organizacjami, artystami, sportowcami i młodzieżą.
- Ma na celu nie tylko wzmacnianie lokalnych więzi, ale także budowanie poczucia wspólnoty między Polską a Francją. Wierzę, że wspólne inicjatywy będą sprzyjać promocji kultury i wzajemnego zrozumienia, jednocześnie wspierając rozwój gospodarczy i turystyczny obu miast - tłumaczy Piotr Przytocki.
Prezydent Krosna dodaje, że współpraca pomiędzy miastami będzie obejmować szeroki wachlarz działań. - Takich jak wymiana doświadczeń administracyjnych, realizacja wspólnych projektów edukacyjnych i gospodarczych, a także inicjatyw w dziedzinie kultury, sportu, turystyki i integracji społecznej - wylicza.