Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 05:32
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Remont mieszkania – wszystko, co musisz wiedzieć

Remont mieszkania – wszystko, co musisz wiedzieć

Źródło: pexels.com

Nie da się ukryć, że remont mieszkania to niemałe przedsięwzięcie. Wymaga starannego planu i przygotowania. Pragniemy Ci to ułatwić, dlatego mamy dla Ciebie szereg porad, dzięki którym to trudne zadanie stanie się nieco łatwiejsze. 

Dobry plan to podstawa!

Odpowiednie przygotowanie to klucz do sukcesu. Zacznij więc od określenia zakresu pracy. Planujesz drobne odświeżenie mieszkania? A może generalny remont? Zastanów się, w jakiej kolejności będziesz przeprowadzać prace i od którego pomieszczenia zaczniesz – w ten sposób unikniesz chaosu.

Kiedy mowa o przygotowaniach, nie sposób nie wspomnieć o budżecie. Niezależnie od planowanego zakresu prac, ustal maksymalną kwotę, którą możesz przeznaczyć na remont. Przy czym warto uwzględnić rezerwę finansową (10-15% budżetu) na nieprzewidziane wydatki. Poważnie zastanów się także, czy zatrudnić fachowców, czy działać samodzielnie. W pierwszym przypadku koszty wzrosną, ale zyskujesz gwarancję profesjonalizmu. Druga opcja obniża koszty, ale wymaga czasu i umiejętności.

Przygotowania… czas start!

Czas na przygotowanie listy zadań z podziałem na etapy. Postaraj się również określić termin ich realizacji. Musisz przy tym wziąć pod uwagę czas np. na wyschnięcie farby lub innych elementów. Warto też uwzględnić ewentualne opóźnienia, które bywają nieuniknione podczas remontu. 

Uwaga! Jeśli planujesz większe zmiany (np. wyburzenie ścian), musisz sprawdzić, czy potrzebujesz zgłoszenia lub pozwolenia od spółdzielni/wspólnoty mieszkaniowej. Przykładowo wymiana instalacji elektrycznej, wodnej lub gazowej wymaga zatrudnienia licencjonowanego specjalisty.

Już wiesz, co będziesz robić w swoim mieszkaniu, w jakiej kolejności oraz kiedy zaczynasz? Pozostaje Ci zabezpieczyć mieszkanie. Usuń meble z remontowanych pomieszczeń lub zabezpiecz je folią. Oklej folią drzwi, podłogi i listwy przypodłogowe, by chronić je przed kurzem i zabrudzeniem.

W jakiej kolejności przeprowadzać prace?

Odpowiednia kolejność wykonywania prac pozwala na optymalizację czasu oraz pozwala uniknąć poprawek. Jak powinno to wyglądać?

  1. Demontaż i wyburzenia – na tym etapie usuń stare instalacje, meble, tynki, podłogi.

  2. Instalacje – to krok, w którym wymienia się lub dostosowuje instalacje elektryczne, hydrauliczne, grzewcze (produkty, który mogą Ci się do tego przydać, znajdziesz m.in. tutaj: https://lumenprof.pl/folia-grzewcza/) oraz gazowe.

  3. Ściany i sufity – czas na wyrównanie ścian, w tym szpachlowanie, malowanie, tapetowanie.

  4. Podłogi – teraz należy zająć się montażem paneli, parkietu czy wykładzin.

  5. Wykończenie i montaż – na końcu pozostają prace takie montaż listew przypodłogowych, oświetlenia, gniazdek elektrycznych, a także skręcenie mebli oraz ich ustawienie.

O czym jeszcze pamiętać?

Zanim kupisz materiały budowlane, ale też meble itd. porównaj ceny w różnych sklepach – korzystaj z promocji, a z pewnością zaoszczędzisz. Jednak w miarę możliwości nie oszczędzaj na materiałach, ponieważ tańsze szybko się zużyją i niebawem pojawi się konieczność ich ponownej wymiany. Ponadto przy dużych pracach wynajmij kontener na gruz lub ustal odbiór odpadów budowlanych.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama