Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 15:01
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czy obecnie coraz trudniej jest znaleźć pracę?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy obecnie trudniej jest znaleźć pracę. Perspektywy w dużej mierze zależne są od możliwości zawodowych kandydatów – poziomu wykształcenia oraz zdolności adaptacyjnych do nowej rzeczywistości. Rozwój nowoczesnych technologii, ale też zmiany demograficzne oraz sytuacja gospodarcza wpływają na rynek pracy, sprawiając, że w niektórych branżach odczuwamy duże niedobory kadrowe, gdy w innych rośnie potrzeba przebranżowienia się i zdobywania nowych umiejętności.
Czy obecnie coraz trudniej jest znaleźć pracę?

Rynek pracodawcy czy rynek pracownika – jak jest obecnie?

Jeszcze w latach 2018-2019 w Polsce wyraźnie odznaczał się rynek pracownika, gdzie to kandydaci mieli przewagę negocjacyjną. Jednak pandemia Covid-19, jak i wybuch wojny za wschodnią granicą, a także obecna sytuacja gospodarcza naszego kraju oraz wzrost kosztów zatrudnienia personelu, spowodowały zmiany w tym układzie. 

Bezrobocie na koniec września  2024 w Polsce wynosiło 5%. Jego stan jest mocno zróżnicowany w kraju – w dużych miastach jak Poznań lub Katowice stopa bezrobocia jest niska – sięga 1%, jednak nie brakuje miejsc, gdzie liczba osób bez pracy przekracza 20%, jak m.in. w powiecie szydłowieckim (23,3%). Różnorodność w kwestii bezrobocia pokazuje, jak ważne jest dostosowanie poszukiwań do lokalnych warunków i specyfiki rynku pracy w danym regionie.

Osoby, które chcą znaleźć zatrudnienie, mogą wejść na stronę GoWork.pl. W serwisie udostępniane są opinie na temat pracodawców, co może być wskazówką dotyczącą możliwości rozwoju w danym obszarze zawodowym.

Automatyzacja i rozwój technologii a przyszłość pracy

Perspektywy zawodowe dla osób niewykwalifikowanych, które wiążą swoją przyszłość z pracą na produkcji, mogą nie być zadowalające. Według badania PMI przeprowadzonego przez S&P Global wrzesień 2024 to kolejny – 29 już miesiąc, kiedy to produkcja krajowa się zmniejsza. Spada produkcja, zapotrzebowanie na nowe zamówienia i zatrudnienie. Jest to związane z sytuacją gospodarczą, wysoką inflacją i kryzysem na rynku. 

Jak wygląda przyszłość pracy w tym obszarze? Z pewnością przemysł czeka automatyzacja. Wielu pracowników zostanie zastąpionych przez maszyny, co wpłynie na oszczędności i optymalizację pracy. Szczególnie osoby wykonujące proste, powtarzalne zajęcia, będą musiały pomyśleć o przebranżowieniu. 

Rozwój AI i wdrażanie nowych technologii do różnych sektorów życia, nie tylko przemysłu, jest dużą szansą na znalezienie zatrudnienia dla osób, które będą podnosiły swoje kwalifikacje w takich obszarach, jak m.in. tworzenie, wdrażanie i zarządzanie systemami AI, uczenie maszynowe, analiza danych, czy cyberbezpieczeństwo. 

Wpływ zmian demograficznych na rynek pracy

Na stan rynku pracy wpływ mają także zmiany demograficzne i starzejące się społeczeństwo. Według danych GUS w 2000 roku odsetek osób 60+ wynosił 16%, a prognozy wskazują, że do 2035 roku ta liczba wzrośnie do około 33%. Można przewidywać, że wzrośnie zapotrzebowanie na zatrudnienie osób wykwalifikowanych w sektorze opieki zdrowotnej, usług społecznych oraz innych branżach, które będą musiały dostosować się do potrzeb rosnącej liczby seniorów.

Trudności w zatrudnieniu mogą być spowodowane również nieatrakcyjnymi ofertami – pracodawcy ze względu na sytuację gospodarczą i wysoki koszt utrzymania pracownika, nie oferują konkurencyjnych warunków. Równocześnie brakuje osób o odpowiednich kwalifikacjach, żeby sprostać wymaganiom niedoborów kadrowych w niektórych branżach, dlatego dużą wagę ma śledzenie aktualnych trendów rynku pracy, a także stałe podnoszenie swoich kwalifikacji


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama