Decyzje Wojewody
W piątek w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa poświęcona prowadzonym działaniom profilaktycznym. Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul podkreśliła powagę sytuacji:
Jesteśmy po kolejnym posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego wydałam zalecenia i rekomendacje mające na celu zminimalizowanie ryzyka przeniesienia choroby do Polski. Aktualnie nie mamy przypadków zakażenia zwierząt na naszym terenie, ale sprawę traktujemy bardzo poważnie – powiedziała Wojewoda.
Pryszczyca jest jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych zwierząt, która szybko się rozprzestrzenia. W Polsce ostatni przypadek wykryto w 1971 roku, jednak ostatnie ogniska w Niemczech, na Węgrzech i Słowacji wymagają stanowczych działań.

Środki zapobiegawcze w regionie
Od 10 stycznia Inspekcja Weterynaryjna działa w stanie podwyższonej gotowości. Wdrożono m.in.:
- uzupełnienie zapasów środków dezynfekcyjnych i sprzętu,
- wzmożony nadzór nad przejściem granicznym w Barwinku,
- kontrolę transportu zwierząt wrażliwych na zakażenie (bydło, owce, kozy, świnie),
- monitoring żywności pochodzenia zwierzęcego niepoddanej obróbce termicznej,
- dezynfekcję pojazdów przekraczających granicę.
Policja, Straż Graniczna, Straż Pożarna i Krajowa Administracja Skarbowa wspierają działania kontrolne. Transporty z przejść w Radoszycach i Ożennej są kierowane do dezynfekcji w Barwinku.
Monitoring i szkolenia
Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii dr hab. Mirosław Welz poinformował o wzmożonym nadzorze nad obrotem zwierzętami i produktami pochodzenia zwierzęcego z krajów objętych pryszczycą. Dodatkowo prowadzone są szkolenia dla lekarzy weterynarii, hodowców i myśliwych – do tej pory odbyło się ich 117, a kolejne zaplanowano na najbliższe dni.
Działania profilaktyczne prowadzone są na szeroką skalę. Aktualnie jesteśmy bezpieczni i mam nadzieję, że tak pozostanie – podkreśliła Wojewoda.
W ramach przygotowań na Podkarpaciu powstał największy w kraju magazyn epizootyczny, wyposażony w sprzęt i środki do zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Zakłady uboju, przetwórnie oraz zakłady utylizacyjne zostały poinformowane o zagrożeniu. Monitorowane są również transporty z Węgier i Słowacji.
Apel do hodowców
Wojewoda oraz Wojewódzki Lekarz Weterynarii apelują do hodowców o dokładną obserwację zwierząt i natychmiastowe zgłaszanie niepokojących objawów do odpowiednich służb. Dzięki intensywnym działaniom prewencyjnym region ma szansę uniknąć zagrożenia pryszczycą.
