Inicjatywa ta stanowi kluczowy element operacyjnego przygotowania jednostek Państwowej Straży Pożarnej do prowadzenia skutecznych działań gaśniczych w warunkach ograniczonego dostępu do źródeł wody. Decyzja o utworzeniu kompani w każdym podkarpackim powiecie, podyktowana była skutecznością prowadzonych działań przez prototypową kompanię z powiatu jasielskiego podczas ubiegłorocznego pożaru marketu budowlanego w Krośnie. Podobne kompanie powiada województwo małopolskie oraz niektóre powiaty w województwie wielkopolskim.


Warsztaty w Nisku
Celem warsztatów prowadzonych w kwietniu w Nisku jest praktyczne i teoretyczne przygotowanie uczestników do rozwinięcia i efektywnego działania. Kurs zakłada przekazanie kompleksowej wiedzy dotyczącej organizacji oraz prowadzenia ciągłego zaopatrzenia wodnego, niezbędnego podczas rozległych akcji ratowniczo-gaśniczych.
W tej edycji szkolenia uczestniczyło 33 funkcjonariuszy z wybranych komend PSP województwa podkarpackiego. Strażacy z pozostałych jednostek zostaną objęci kolejnymi edycjami programu.
Zajęcia, realizowane zarówno w formie wykładów, jak i intensywnych ćwiczeń praktycznych, prowadzone były przez doświadczonych instruktorów z Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie oraz komend PSP w Krośnie, Brzozowie, Dębicy i Jaśle.
Wśród poruszanych zagadnień znajdowały się m.in.:
- eksploatacja motopomp i autopomp pożarniczych – teoria pracy pomp,
- zarządzanie ograniczonymi zasobami wodnymi,
- przetłaczanie wody na duże odległości,
- tworzenie i optymalizacja punktów czerpania wody,
- buforowanie wody przy wykorzystaniu zbiorników przenośnych,
- budowanie układów pompowo-wężowych oraz właściwe rozmieszczenie pomp pośrednich.
Praktyczne zajęcia obserwował zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP, st. bryg. Adam Wiśniewski, który podkreślił znaczenie tego rodzaju szkoleń dla zapewnienia sprawności operacyjnej jednostek PSP w sytuacjach wymagających zaawansowanej logistyki wodnej.
Warsztaty w Nisku to istotny krok w stronę zwiększenia skuteczności działań ratowniczych na terenie województwa podkarpackiego, szczególnie w rejonach o utrudnionym dostępie do naturalnych źródeł wody. Nabyte przez strażaków umiejętności przyczynią się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa zarówno w działaniach prewencyjnych, jak i podczas reagowania na sytuacje kryzysowe.
Docelowo na terenie Podkarpacia powstanie 20 powiatowych kompanii zaopatrzenia wodnego (na terenie powiatu jasielskiego już funkcjonuje), które będą składały się z wydzielonych sił i środków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

Standard wyposażenia każdej kompanii będzie oparty na armaturze wodnej znajdującej na wyposażeniu jednostek wchodzących w jej skład.
W minimalnym normatywie wyposażenia Powiatowej Kompanii Zaopatrzenia Wodnego znalazły się pojazdy: SLRR/SLOp (1), GBA (4), GCBA (1), quad/UTV z przyczepką (1), inne pojazdy wg potrzeb (przyczepki pompowe, wężowe, SCKw ze skrzynią wężową).
W podstawowym sprzęcie i armaturze ma znaleźć się: wąż tłoczny W-110 (min. 50 szt.), skrzynia na węże tłoczne, przenośny zbiornik wodny o pojemności 13m2 , dwa przenośne zbiorniki wodne o pojemności 2,5m2 , motopompa pożarnicza M16/8 lub M8/8 (2 szt), motopompa szlamowa 1000 l/min (4 szt.), pożarniczy wąż ssawny, przełączniki 110/75, zbieracze 2x75/110, rozdzielacze 110/75-75, zawory kulowe 110/110, smoki ssawne pływające do węży ssawnych Ws 110, smoki ssawne proste, mostki przejazdowe (4mb.) i inne.
Nad tworzeniem kompanii zaopatrzenia wodnego czuwa zespół Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, a formalne utworzenie kompanii w powiatach zaplanowane jest od 30 kwietnia.
Powiatowa Kompania Zaopatrzenia Wodnego "KROSNO"
Również na terenie powiatu krośnieńskiego tworzona jest taka kompania. Jej dowódcą został mł. kpt. Tobiasz Gniady, a zastępcami dowódcy mł. ogn. Michał Leszczak i kpt. Krzysztof Krukar. W marcu w Komendzie Miejskiej PSP w Krośnie odbyło się spotkanie dotyczące jej powstania. Od początku marca na terenie Krosna i powiatu krośnieńskiego trwa rozpoznanie źródeł zaopatrzenia wodnego do celów gaśniczych (w tym możliwość zatankowania Bambi Bucket przez śmigłowce gaśnicze).
W skład kompanii wchodzić będą cztery plutony (1 pluton składający się z zastępów PSP i 3 plutony składające się z zastępów OSP). W najbliższym roku planowane są w kilku terminach ćwiczenia zgrywające sił i środków wchodzących w jej skład. Pierwszy termin to 31 maja.
Pojazdy wchodzące w skład kompanii:
- 341[R]72 - SLOp - JRG Krosno

- 341[R]83 - SCKw - JRG Krosno

- 341[R]81 - SLKw - JRG Krosno

- 341[R]P4 - Przyczepa pompowa - JRG Krosno
- 341[R]Q77 - UTV - JRG Krosno

- 349[R]15 - GLM 12 - OSP KSRG Równe (pojazd w najbliższym czasie zostanie zastąpiony przez samochód Mercedes Sprinter 4x4).

- 349[R]P4 - Przyczepa pompowa - OSP KSRG Równe
- 349[R]85 - GLBM 0,4/1 - OSP KSRG Rymanów

- 349[R]P11 - Przyczepa transportowa do quada - OSP KSRG Rymanów
- 349[R]Q3 - Quad - OSP KSRG Rymanów
.jpeg)
- 349[R]31 - GLM 12 - OSP KSRG Żarnowiec

- 349[R]P6 - Przyczepa transportowa do quada - OSP KSRG Żarnowiec

- 349[R]Q8 - Quad - OSP KSRG Żarnowiec

- 349[R]75 - GBA 2,5/25 - OSP KSRG Rogi

- 349[R]P17 - M40/8 - OSP KSRG Rogi

- 349[R]23 - GBA 2,5/25 - OSP KSRG Iwonicz

- 349[R]61 - GBA 3/28 - OSP KSRG Krościenko Wyżne

- 349[R]90 - GCBA 5/32 - OSP KSRG Bratkówka

- 349[R]01 - GBA 2,5/24 - OSP KSRG Szczepańcowa (w najbliższym czasie samochód zostanie wymieniony na nowszy)

- 349[R]50 - GCBA 5/32 - OSP KSRG Krosno - Turaszówka (w tym roku Jelcza zastąpi ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Scania).

- 349[R]43 - GBA 3/28 - OSP KSRG Korczyna

Zdjęcia: Krosno112.pl, KW PSP Rzeszów, Jasło112