Festiwal ludowy rozpocznie się 6 sierpnia o godzinie 15:00. Będzie to już jego IV edycja. Niepowtarzalny klimat wnętrza Starej Kuźni, który tworzony jest przez starą cegłę pieca i odeskowane ściany, tworzy doskonałe tło dla tej imprezy. Są też stare kowalskie narzędzia oraz inne elementy nawiązujące do lokalnej twórczości.
- Naszą ambicją było zapraszanie co jakiś czas zespołów ludowych. Po kilku koncertach zrodził się pomysł by zrobić cykliczną imprezę, w której wystąpi wiele kapel. Jedlicka „NUTA” jest imprezą integrującą środowiska autentycznych twórców ludowych, propagujących ideę zachowania i ochrony rodzimych elementów kultury ludowej Pogórza Karpackiego oraz ginących zawodów. Specjalnie do tego celu powstała estrada, która wnętrzem nawiązuje do starej chaty, a autentyczne przedmioty z przełomu wieku stanowią jej wystrój, natomiast przed estradą zostało wybudowane wg starej receptury autentyczne klepisko do potańcówki - mówi Jerzy Duda, właściciel Starej Kuźni. „NUTA” to festiwal ludowy, który zatacza coraz szersze kręgi wśród zainteresowanych zarówno twórców ludowych jak i sympatyków tej sztuki.
Tegorocznymi gośćmi będą między innymi:
Zespół śpiewaczy z Chorkówki,
Zespół ludowy Kamratki z Krosna,
Edward Gadzina – harmonijka ustna,
Zespół ludowy JARZĘBINA z Piotrówki,
Kazimierz Wiśniowski – harmonijka ustna,
Kapela ludowa Piasty z Miejsca Piastowego,
Zespół Ludowy MAGNOLIA z Podniebyla,
Zespół śpiewaczy POTAKOWIANKI,
Kapela ludowa Tarnowcoki z Tarnowca,
Kapela ludowa Zastawnych z Brzostku,
Zespół Błankowiany z Piwnicznej.
Oprócz kapel i zespołów śpiewaczych z naszego regionu będzie można zboczyć również prezentowane prace rękodzieła ludowego. Do tego zobaczymy przy pracy, mistrza kowalstwa artystycznego Andrzeja Słowika z Brzostku.
Po godzinie 18:00 do tańców na klepisku będzie przygrywać: Muzyka Błankowiany. Muzyka (kapela) Błankowiany z Piwnicznej reprezentuje folklor Czarnych Górali. Jest dziesięcioosobową grupą, która gra, śpiewa i kultywuje tradycje naszych przodków. Tą pasję wszczepił w nich i rozwijał śp. Edward Grucela, rodowity piwniczanin.
- Zapraszam wszystkich serdecznie, przyjdźcie, zboczcie i posłuchajcie jak tworzą artyści naszego regionu. Przy okazji już dziś dziękuję wszystkim, którzy mają choć najmniejszy udział w powstaniu IV Podkarpackiego Festiwalu Twórczości Ludowej w Jedliczu - w imieniu Stowarzyszenia Kuźnia zachęcają Jerzy Duda oraz Wojciech Tomkiewicz.
Organizatorzy przygotowali również konkurs, w którym do wygrania są przepiękne lniane torby z unikatowymi grafikami, stworzonymi specjalnie z okazji IV Podkarpackiego Festiwalu Twórczości Ludowej w Jedliczu. Szczegóły w Wydarzeniu na FB (KLIKNIJ).
Portal Krosno112.pl jest patronem medialnym wydarzenia.
red., Stara Kuźnia | fot. jedlicze.org