Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 04:51
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czy w naszym regionie występuje szarańcza? Jak radzić sobie w razie użądlenia osy?

- Znalazłam dziś nietypowego owada, wydaje mi się że jest to szarańcza i zastanawiam się czy to normalne że u nas występuje taki typ owada, przesyłam zdjęcie - pisze do nas Pani Iza. Wyjaśniamy i radzimy jak radzić sobie z innymi "żyjątkami" takimi jak mrówki czy kleszcze.
Czy w naszym regionie występuje szarańcza? Jak radzić sobie w razie użądlenia osy?
fot. czytelnik

Szarańcza niegdyś występowała w Europie masowo, przyczyniając się do ogromnych strat w uprawach, jednak dziś już to nam nie grozi. Owady te żywią się zieloną częścią roślin. W naszym rejonie możemy spotkać pojedyncze, niegroźne osobniki. Szarańcza żyjąca w pojedynkę jest całkowicie niegroźna. W okresach suszy czy innych klęsk żywiołowych gdy brakuje jej pożywienia łączy się w olbrzymie grupy i jedynie wtedy stanowi zagrożenie.

Owad którego złapała Pani Iza to pospolity w Polsce i w ogóle nie szkodliwy łatczyn brodawnik. Nie powinno się go jednak łapać w ręce bo może uszczypnąć. Szarańcza wędrowna ma dłuższy tułów (bez tego "kolca" czyli pokładełka które służy do składania jaj), bardziej okrągłą głowę i króciutkie czułki - pisze nasz czytelnik, którego pasjonuje przyroda.

Co z innymi żyjątkami, których nie lubimy latem?

Wraz z nadejściem lata komary, szerszenie, pszczoły, kleszcze, mrówki leśne, pająki czy muchy końskie, budzą się do życia, a co się z tym wiąże, prawdopodobieństwo ukąszenia człowieka rośnie. Jak temu zapobiec i co robić, gdy zostaniemy ukąszeni?

Owady atakują, gdy wyczują zagrożenie. Ludzie, chcąc odpędzić od siebie insekty, panicznie wymachują rękami z nadzieją, że osobnik odleci, jednak jego interpretacja jest całkowicie odwrotna. Specjaliści radzą, że najlepiej odsunąć się na bok, trzymając ręce przy sobie.

Osy często pojawiają się w miejscach, gdzie znajdują się słodycze. Lubią "zaglądnąć" do słodkiego napoju, czy innego przysmaku, dlatego warto zwracać uwagę, czy w naszym posiłku nie znajduje się niechciany gość. Jak informują specjaliści, osa potrafi użądlić nawet w przełyku, co stanowi poważne zagrożenie życia, gdyż puchnące gardło może uniemożliwić oddychanie.

Jak postępować w przypadku użądlenia przez osę? Miejsce użądlenia dobrze jest posmarować specjalną maścią. W przypadku braku leku, dobrze spisze się także przyłożony plaster cebuli. W przypadku objawów alergii (duża opuchlizna, problemy z oddychaniem) należy zadzwonić na pogotowie ratunkowe.

Przy ukąszeniach wewnątrz jamy ustnej dobrym sposobem jest ssanie kostki lodu. Zmniejsza ból i opuchliznę. Dodatkowo wapno musujące powinno złagodzić objawy reakcji alergicznej przy użadleniu.

Kleszcze najczęściej "żerują" w lasach, ale także i na łąkach, czy nawet trawach w naszych ogrodach. Niestety, jedną z groźnych chorób przenoszonych przez te pajęczaki jest borelioza. Ryzyko napotkania zakażonego kleszcza waha się od 10-40% w zależności od regionu.

Co robić, gdy na ciele znajdziemy kleszcza? Insekta należy jak najszybciej usunąć. Im krócej kleszcz bytuje na skórze, tym mniejsze jest ryzyko zakażenia groźną chorobą. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalny sprzęt, który zakupimy w każdej aptece. Nie należy smarować kleszcza alkoholem, masłem, olejem i innymi produktami, gdyż może on zwymiotować, co bardzo zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania.

Ukąszenie przez mrówkę leśną może być bardzo bolesne, w miejscu ukąszenia pojawia się bąbel. Nie należy go przebijać, powinniśmy użyć specjalnych maści do złagodzenia bólu i obrzęku, a w przypadku reakcji alergicznej udać się do lekarza.

W okresie letnim należy pamiętać, by zabezpieczać się przed owadami i insektami. Do lasu radzimy założyć długie spodnie i bluzki z długim rękawem, przed wyprawą na tereny podmokłe warto spryskać się np. środkiem odstraszającym komary. Odradzamy siadanie bezpośrednio na ziemi, warto usiąść na kocu, zapobiegając ukąszeniu przez owady biegające.

red., | fot. czytelnik, Pixabay



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ