Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 18:43
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czym jest "niska emisja" i jaka jest jakość powietrza w Krośnie

Zły stan powietrza jest problemem w wielu polskich miastach - również w Krośnie. Wraz z rozpoczęciem okresu grzewczego wzrasta groźne dla zdrowia natężenie szkodliwych pyłów w powietrzu.
Czym jest "niska emisja" i jaka jest jakość powietrza w Krośnie
fot. Krosno112.pl

Jakość powietrza w Krośnie można śledzić w Internecie dzięki sensorom umieszczonym w kilku miejscach (KLIKNIJ, aby przejść na stronę AIRLY).

Bywa różnie - są dni, kiedy jest zadowalająca a nawet bardzo dobra, niekiedy jednak poziom niebezpiecznych pyłów jest bardzo wysoki lub nawet ekstremalny. Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza są pyły emitowane do atmosfery wprost z pieców i innych urządzeń grzewczych opalanych złej jakości paliwem.

Wszystkie urządzenia grzewcze, kotły, piece, kozy czy kominki opalane węglem czy drewnem emitują do atmosfery znaczne ilości szkodliwych substancji. Wiele z nich zatrzymuje się na wysokości do 40 metrów gdzie są najbardziej szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzi. Jest to tzw. „niska emisja”. Kotły, które nie posiadaj automatycznego podajnika paliwa stwarzają także okazję do spalania odpadów komunalnych. Niestety ciągle wiele osób korzysta z tej okazji i spala w swoich piecach śmieci. Szczególnie wieczorami można wyczuć w powietrzy smród palonego plastiku i innych sztucznych materiałów.

Znaczące ilości szkodliwych substancji emitowanych jest szczególnie wtedy, kiedy wykorzystywane paliwo nie jest zbyt dobrej jakości, a system grzewczy jest przestarzały.

„Niska emisja” jest uznawana za jedną z głównych przyczyn przewlekłych chorób płuc, począwszy od uporczywego kaszlu, a kończąc na astmie oskrzelowej oraz chorobach niedokrwiennych serca. Najbardziej wrażliwą grupą osób są osoby starsze, dzieci oraz osoby cierpiące na choroby płuc (np. astmę).

red.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ