Jakość powietrza w Krośnie można śledzić w Internecie dzięki sensorom umieszczonym w kilku miejscach (KLIKNIJ, aby przejść na stronę AIRLY).
Bywa różnie - są dni, kiedy jest zadowalająca a nawet bardzo dobra, niekiedy jednak poziom niebezpiecznych pyłów jest bardzo wysoki lub nawet ekstremalny. Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza są pyły emitowane do atmosfery wprost z pieców i innych urządzeń grzewczych opalanych złej jakości paliwem.
Wszystkie urządzenia grzewcze, kotły, piece, kozy czy kominki opalane węglem czy drewnem emitują do atmosfery znaczne ilości szkodliwych substancji. Wiele z nich zatrzymuje się na wysokości do 40 metrów gdzie są najbardziej szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzi. Jest to tzw. „niska emisja”. Kotły, które nie posiadaj automatycznego podajnika paliwa stwarzają także okazję do spalania odpadów komunalnych. Niestety ciągle wiele osób korzysta z tej okazji i spala w swoich piecach śmieci. Szczególnie wieczorami można wyczuć w powietrzy smród palonego plastiku i innych sztucznych materiałów.
Znaczące ilości szkodliwych substancji emitowanych jest szczególnie wtedy, kiedy wykorzystywane paliwo nie jest zbyt dobrej jakości, a system grzewczy jest przestarzały.
„Niska emisja” jest uznawana za jedną z głównych przyczyn przewlekłych chorób płuc, począwszy od uporczywego kaszlu, a kończąc na astmie oskrzelowej oraz chorobach niedokrwiennych serca. Najbardziej wrażliwą grupą osób są osoby starsze, dzieci oraz osoby cierpiące na choroby płuc (np. astmę).
red.