Materiały pirotechniczne mogą być dla nas zagrożeniem, jeśli nie przestrzegamy ważnych zasad bezpieczeństwa i używamy fajerwerków bez uprzedniego zapoznania się z ich instrukcją. Co roku słyszymy o konsekwencjach nieodpowiedzialnego zachowania. Należą do nich: oparzenia, okaleczenia i urwane palce, utrata wzroku, uszkodzenia słuchu czy nawet śmierć.
Zasady używania materiałów wybuchowych nie są trudne. Wie o nich każdy, jednak często odchodzą w zapomnienie, szczególnie, gdy zamiast rozsądku pojawia się chęć zabawy.
1. Przed zakupem jakichkolwiek materiałów pirotechnicznych sprawdź, czy wszystkie elementy składowe są ze sobą połączone, proszek z mieszaniną pirotechniczną nie wysypuje się, a obudowa nie posiada żadnych uszkodzeń.
2. Lont powinien być zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.
3. Sprawdź, czy podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi oraz czy znajduje się instrukcja obsługi w języku polskim.
4. Upewnij się, że możesz puszczać fajerwerki w wybranym miejscu i czasie. Nie należy strzelać blisko domów.
5. Nie odpalaj fajerwerków w tłumie, zapewnij wszystkim miejsce w bezpiecznej odległości od miejsca wystrzału.
6. Przed użyciem jakichkolwiek fajerwerków zapoznaj się z ich instrukcją i postępuj zgodnie z nią.
7. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem, zachowaj bezpieczeństwo.
8. Upewnij się, że na drodze ładunku nie ma słupów energetycznych lub drzew.
9. Nie odpalaj fajerwerków z dłoni - wyjątkiem są zimne ognie i flary -, ani nie używaj do tego butelki.
10. Zapewnij spokój i bezpieczeństwo zwierzętom.
Sylwester dla zwierząt nie jest zabawą. Wiele z nich panicznie boi się wybuchów fajerwerków, a noworoczne imprezy kojarzą im się z podkulaniem ogona ze strachu. Jak ochronić nasze zwierzęta przed niepotrzebnym stresem?
1. Przede wszystkim należy wyprowadzać naszego pupila na spacer na smyczy - wybuchy słychać już od rana, co mogłoby skutkować ucieczką zwierzaka ze strachu. Ostatni spacer powinien odbyć się około godziny 20:00, a towarzyszyć mu powinna zabawa, aby pies czy kot w spokoju mógł zasnąć i przespać wybuchy.
2. Jeżeli zwierzątko panicznie boi się wybuchów, warto na kilka dni przed Sylwestrem udać się do weterynarza, aby zaaplikować środki uspokajające. W żadnym wypadku nie rób tego na własną rękę, bez konsultacji ze specjalistą!
3. Ważne, by zwierzę miało miejsce w domu, gdzie czuje się bezpiecznie. W przypadku strachu spowodowanego wybuchami, pupil schowa się w takim miejscu i bezpiecznie "przeczeka" wybuchy.
Wiele miast w Polsce rezygnuje z pokazu fajerwerków podczas nocy sylwestrowej ze względu na zwierzęta. Zamiast strzałów pojawią się pokazy laserowe. W Białymstoku, Sosnowcu, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu na niebie rozbłysną światła laserów, a Warszawa skróciła pokaz fajerwerków z kilkunastu do trzech minut. Brawa!
Jeśli zauważysz nieodpowiednie używanie fajerwerków, sprzedaż materiałów wybuchowych nieletnim, czy zakłócanie porządku, zgłoś sprawę Policji.
Gdy dojdzie do wypadku, bezzwłocznie zawiadom odpowiednie służby: Straż Pożarną, Pogotowie.
red. Natalia Paradysz