Zakład Pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie uzyskał dofinansowanie ze środków UE, w ramach którego utworzenie zostanie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej.
Symulacja medyczna to nowy dział w edukacji medycznej wykorzystujący wirtualnie kreowaną rzeczywistość i technologie teleinformatyczne w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych w maksymalnie zbliżonych do realistycznych warunkach. Edukacja studentów za pomocą nowego narzędzia jakim jest symulator wysokiej wierności i symulacja medyczna pozwoli kształcącym się na kierunku pielęgniarstwo na praktyczne wykonanie procedur inwazyjnych z możliwością popełniania błędów i ukazywania ich konsekwencji w warunkach symulowanych. Stymulatory wiernie odzwierciedlają ludzkie ciało i zachowują się jak prawdziwy pacjent. Nauczyciel będzie mógł konstruować różne scenariusze np.: pacjent z krwawieniem podpajęczynówkowym, pacjent z kwasicą ketonową w przebiegu cukrzycy, pacjent z tamponadą serca, które będą uczyć studenta poprawnego działania.
- Otwarcie Centrum Symulacji Medycznej planowane jest na październik 2018, tak aby przyjęci kandydaci na studia rozpoczęli kształcenie w nowo wyremontowanych i wyposażonych laboratoriach symulacji - informuje dr n. med. Renata Rabiasz z PWSZ.
Nauczanie metodą symulacji medycznej daje możliwość lepszego przygotowania studentów kierunku pielęgniarstwo do wykonywania zawodu pielęgniarki/ pielęgniarza, poprzez ciągłe powtarzanie praktycznych umiejętności oraz ich ocenę i analizę, a to wyraźnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa pacjenta.
Wysokość dofinansowania dla PWSZ wynosi 2 437 232,14 zł. W ramach projektu zakupione zostanie wyposażenia niezbędnego do funkcjonowania Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej, opracowany podręcznika z zakresu symulacji medycznej, odbędzie się sympozjum w zakresie symulacji medycznej oraz wdrożony zostanie programu standaryzowanych pacjentów.
red., PWSZ