Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 09:46
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

NAFTÓWKA: Od nowego roku realizowane będą zajęcia z kryminalistyki i kryminologii

Dzisiaj (3 września) uczniowie krośnieńskich szkół rozpoczęli kolejny rok szkolny. Po wakacyjnej przerwie wrócili również uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Krośnie. W oficjalnej inauguracji roku w „Naftówce”, poza uczniami i pracownikami szkoły, udział wzięli przedstawiciele wszystkich służb bezpieczeństwa.
NAFTÓWKA: Od nowego roku realizowane będą zajęcia z kryminalistyki i kryminologii
fot. Sławomir Farbaniec - Krosno112.pl

3 września o godz. 10 w krośnieńskiej „Naftówce” odbyło się oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego 2018/19. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego, dyrektor szkoły Joanna Kubit otworzyła rok szkolny i powitała uczniów. Szczególnie gorąco powitani zostali pierwszoklasiści, a pośród nich nowi uczniowie klasy ratowniczo-obronnej i bezpieczeństwa wewnętrznego.

W uroczystości udział wzięli także przedstawiciele służb mundurowych: mjr Mirosław Władyka – dyrektor Zakładu Karnego w Jaśle, kpt Piotr Milan – przedstawiciel Zakładu Karnego w Łupkowie, mjr Marcin Korzeb - Kierownik Oddziału Zewnętrznego w Średniej Wsi Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych, bryg. Zbigniew Nowak - Zastępca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, mł. asp. Jarosław Zięba - przedstawiciel Rewiru Dzielnicowych Komendy Policji w Krośnie, Sławomir Lechowicz - przedstawiciel Straży Miejskiej w Krośnie, a także Arkadiusz Szajna doktorant, nauczyciel akademicki, zastępca Dziekana – Dyrektora Kolegium Prawa i Bezpieczeństwa WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

- To dla mnie bardzo ważne, że możemy inaugurować rok szkolny ze wsparciem służb bezpieczeństwa. Cieszę się, że kształcimy młodzież w praktyce. Mamy adresowane do uczniów działania, które będą im pomocne w przyszłości na rynku pracy – mówiła dyrektor szkoły Joanna KubitSą pewne zadania, których szkoła nie jest w stanie wypełnić sama, dlatego współpraca z służbami mundurowymi jest dla nas szczególnie cenna.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Krośnie podjął współpracę z WSPiA Rzeszowską Szkołą Wyższą. Na jej podstawie w „Naftówce” będzie realizowany przedmiot – Kryminalistyka i kryminologia, który poprowadzą nauczyciele akademiccy. Zajęcia będą zorganizowane w wymiarze dwóch godzin tygodniowo.

- Będą to zajęcia, na których nacisk będziemy kłaść na praktykę. Mam tu na myśli głównie kryminalistykę, która jest nauką bardziej praktyczną. Trzeba umieć wykorzystać narzędzia, którymi posługują się różnego rodzaju służby, na przykład wariograf, czyli tak zwany wykrywacz kłamstw – tłumaczy Arkadiusz Szajna z WSPiA – Drugim członem jest kryminologia, czyli nauka o przestępstwie, przestępczości, czynnikach kryminogennych, a także o metodach zwalczania przestępczości. Będziemy mówić również o działaniach postpenitencjarnych, czyli jak można pomóc osobie, która wychodzi z zakładu karnego – dodaje.

W ramach zajęć z kryminalistyki i kryminologii przewidziane są również wyjazdy do WSPiA czy do Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej. We współpracy ze służbami mundurowymi organizowane będą wizyty studyjne w zakładach karnych i komendach policji, aby uczniowie mogli uczestniczyć w czynnościach prowadzonych przez dane organy.

- Uczniowie będą mogli zobaczyć czym jest naprawdę kryminalistyka i kryminologia, a także przekonać się, że jest to odległe od rzeczywistości znanej z amerykańskich seriali kryminalnych. Wskażemy im obszary, w których będą mogli znaleźć się w przyszłości – wyjaśnia Arkadiusz Szajna.

Klasy ratowniczo-obronne są prowadzone w krośnieńskiej „Naftówce” od 2006 roku, natomiast klasy bezpieczeństwa wewnętrznego są nowością – wprowadzono je w zeszłym roku. W ramach programu uczniowie będą realizować także inne dodatkowe przedmioty, jak Zarządzanie kryzysowe, a także Ratownictwo medyczne z elementami obronności.

- Myślę, że szkoła spełnia moje oczekiwania co chodzi o kierunek ratowniczy. Jestem bardzo zadowolona z mojego wyboru i nie żałuje – mówi Klaudia - uczennica klasy ratowniczo-obronnej. Jej koleżanka Julia dodaje: - Podoba mi się to, że mamy wiele zajęć praktycznych, jak wolontariat w szpitalu, gdzie pomagamy na różnych oddziałach. Na przykład ja byłam na SOR.

Jak uczniowie krośnieńskiej „Naftówki” widzą swoją przyszłość? – To trudne pytanie. Swoją przyszłość wiążę z ratownictwem medycznym lub strażą pożarną. Już teraz jestem członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. Za pół roku przejdę kurs podstawowy, który pozwoli mi wyjeżdżać do akcji – odpowiada Arek z klasy II.

Nowy kierunek - bezpieczeństwo wewnętrzne w ramach liceum dojrzewał jakiś czas. Kwestie bezpieczeństwa nie są nowe w Naftówce, bowiem od kilku lat uczniowie klas ratowniczych uczestniczyli w Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa prowadzonej przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą, gdzie corocznie na zakończenie zajęć odbywał się Podkarpacki Konkurs Wiedzy o Bezpieczeństwie. W każdej edycji tego Konkursu młodzież Naftówki miała najwięcej laureatów i finalistów. W ubiegłym roku w szkole realizowany był także projekt „Filozofia bezpieczeństwa” - sztuka negocjacji, popranego argumentowania i krytycznego myślenia jako atuty kandydatów do służb mundurowych. Projekt, który prowadzili m.in. generałowie Policji i Straży Granicznej, spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem przez młodzież. Koordynatorem tych dodatkowych zajęć z ramienia szkoły jest Zbigniew Moskal, opiekun klas ratowniczych i bezpieczeństwa wewnętrznego.

red. fot. Sławomir Farbaniec



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ