Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 16:33
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ból gardła przy przełykaniu - domowe sposoby

Ból gardła przy przełykaniu śliny, nie mówiąc już o pokarmach, jest bardzo męczącą dolegliwością, trudną zwłaszcza dla dzieci. Najlepszym sposobem, aby ją pokonać, jest oczywiście rozpoznanie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jednak nawet mimo tego wiele osób szuka dodatkowego wsparcia w postaci domowych sposobów na ból gardła przy przełykaniu. Co można zrobić, aby złagodzić przebieg choroby?
Ból gardła przy przełykaniu - domowe sposoby
fot. pixabay

Ból gardła przy przełykaniu - sprawdź, czego jest przyczyną

Ból gardła przy przełykaniu jest objawem wielu różnych chorób. Dlatego też bardzo ważna jest konsultacja z lekarzem i wczesne postawienie diagnozy. Tylko w taki sposób można podjąć skuteczne leczenie, złagodzić dolegliwości i szybciej wrócić do zdrowia. Jedną z infekcji objawiającą się bólem gardła przy przełykaniu jest angina ropna, wymagająca wdrożenia antybiotykoterapii. Ale infekcją bardzo do niej podobną jest na przykład wirusowe zapalenie gardła. Tu również pojawia się ból gardła nasilający się w trakcie przełykania oraz gorączka (choć zwykle niższa). Zasadniczą różnicą pomiędzy tymi chorobami jest ich etiologia - jedną wywołują bakterie paciorkowca, drugą najczęściej rhinowirusy - a to warunkuje sposób leczenia. Przy infekcjach wirusowych zwykle pozostaje leczenie objawowe i doraźne domowymi sposobami, gdyż antybiotyki na tego typu drobnoustroje po prostu nie działają.

Jeszcze jednym ważnym, może nawet koronnym argumentem, przemawiającym za koniecznością odwiedzenia lekarza po pojawieniu się dolegliwości gardłowych, jest wykluczenie groźnych dla zdrowia i życia chorób, jak mononukleoza zakaźna czy nawet nowotwory, które mogą objawiać się długotrwałym bólem gardła przy przełykaniu po jednej stronie. Choć słowo „rak” zawsze budzi emocje, przekazywanie tego typu informacji w żadnym razie nie ma na celu straszenia chorobami. To raczej forma profilaktyki zdrowotnej, opierającej się na przekonaniu, że wiedząc, działa się szybciej.

Ból gardła przy przełykaniu - jakie leki bez recepty mogą być pomocne

Ból gardła przy przełykaniu zwykle świadczy o pojawieniu się stanu zapalnego w obrębie śluzówki gardła i migdałków podniebiennych. Dlatego też jednym z najczęściej zalecanych leków są środki o miejscowym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Wybór tego typu medykamentów wydawanych bez recepty jest spory. Wśród nich znajdują się syropy, tabletki, spraye, aerozole, roztwory do płukania - a więc produkty, które pozwalają dotrzeć bezpośrednio do ogniska bólu. Mogą różnić się składem, jednak zwykle zawierają jedną główną, niesteroidową substancję aktywną - znieczulającą, przeciwzapalną, przeciwobrzękową i antyseptyczną. 

Leki na dolegliwości gardłowe to także te osłaniające podrażnioną śluzówkę. Tu najczęściej przepisywane są pastylki na gardło z naturalnych składników - miodu, cytryny - które dzięki swoim właściwościom powlekają błonę śluzową gardła, kojąc ją i ochraniając. 

Wymienione wyżej farmaceutyki, chociaż bardzo skuteczne, niestety ze względu na formę podania rzadko bywają przepisywane dzieciom poniżej 12. roku życia. Zwłaszcza kilkuletnie maluchy nie powinny leczyć gardła tabletkami ani płukankami. Dla małych pacjentów poleca się raczej leki dedykowane - a więc w formie lizaków lub syropów. Bardzo pomocne przy bólu gardła przy przełykaniu u dziecka są ponadto inhalacje, które, podobnie jak pastylki, nawilżają, a tym samym zabezpieczają podrażnioną śluzówkę. Inhalacje przy takich objawach wykonuje się najczęściej z roztworu soli fizjologicznej, której podanie zajmuje tylko kilka minut.

Ból gardła przy przełykaniu - domowe sposoby, które warto wypróbować

Obok inhalacji z soli fizjologicznej można wykonać także inhalacje z olejków eterycznych lub naparów ziołowych. To bardzo skuteczny sposób radzenia sobie z dolegliwościami gardłowymi. Wykonanie parówki z rumianku, majeranku lub lawendy działa na śluzówkę przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i łagodząco. Poza tym ciepła para pozwala udrożnić drogi oddechowe, a tym samym zapobiegać spływaniu kataru po tylnej ścianie gardła, co wywołuje jej podrażnienie. 

Jeszcze jedną niewątpliwą zaletą takiego domowego leczenia jest aromaterapia - delikatny zapach olejków eterycznych czy ziół pobudza zmysły i pozwala na chwilę relaksu. A jak udowodniono, spokój i dobry nastrój sprzyjają leczeniu, skracając czas trwania choroby. 

Domowe sposoby na radzenie sobie z bólem gardła to także sięganie po naturalne antybiotyki - wspomniany już miód, ale też czosnek czy imbir. Wiele z tych produktów ma działanie podobne do substancji zawartych w lekach, z tym że są naturalne, a przy tym najzwyczajniej smaczne. Cytryna, tymianek mają właściwości antyseptyczne. Siemię lniane powleka wartstwą ochronną błonę śluzową. Sok z malin działa przeciwbólowo. A ciepła herbatka pozwala pozbyć się części chorobotwórczych drobnoustrojów - niektóre wirusy giną w temperaturze nawet 40 stopni, a większe nawodnienie sprzyja szybszemu wydalaniu mikrobów z organizmu.

W kuchni można znaleźć naprawdę wiele produktów pozwalających naturalnie złagodzić ból gardła przy przełykaniu, a co więcej, pokonać i inne, męczące dolegliwości choroby. Trzeba jednak pamiętać, że żadne domowe sposoby nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem, bo tylko specjalista (internista, pediatra, laryngolog) jest w stanie zlecić skuteczne i bezpieczne leczenie. 

Artykuł partnera



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ