Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 16:49
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czy tani hosting może być dobry?

Hosting WWW jest niezbędny, żebyś mógł założyć własną stronę internetową. Wprawdzie dostępne są darmowe rozwiązania, jednak trudno po nich oczekiwać niezawodnego działania i solidnego wsparcia technicznego. Czy to oznacza, że w grę powinien wchodzić wyłącznie płatny, drogi hosting? Niekoniecznie – tania usługa również może się okazać bardzo dobrym rozwiązaniem.
Czy tani hosting może być dobry?
fot. pixabay

Hosting – tani nie oznacza zły
To nie cena hostingu ma największe znaczenie, lecz jego parametry, opinie o usłudze czy własna ocena na podstawie przeprowadzonego testu. Np. w AZ.pl, czyli jednej z bardziej znanych na rynku firm hostingowych, na początku stycznia 2020 roku pierwszy rok korzystania z serwera kosztował poniżej 10 zł. To bardzo atrakcyjna cena, która pokazuje też, że najtańszy hosting możesz uzyskać również od cenionej marki. Pamiętaj jednak, że koszty to nie wszystko – warto zwrócić uwagę również na inne kwestie, takie jak:

Darmowy test – firma hostingowa powinna dać ci możliwość sprawdzenia usługi bez konieczności ponoszenia przez ciebie jakichkolwiek kosztów. Takie rozwiązanie staje się standardem na rynku. Darmowy test powinien trwać 7–14 dni. To wystarczająco dużo czasu, żebyś mógł sprawdzić, jak działa serwer, czy firma zapewnia odpowiednią pomoc techniczną i niezbędne rozwiązania. Co, jeśli interesująca cię oferta nie uwzględnia takiego testu? Zrezygnuj z niej. Po co kupować kota w 

Ograniczenia – w przypadku serwera współdzielonego są one szczególnie istotne. Transfer coraz częściej jest oferowany bez ograniczeń. Nie oznacza to jednak, że na najtańszym hostingu możesz założyć bardzo popularną stronę, ponieważ usługa ta wiąże się z wieloma innymi ograniczeniami pod względem obciążenia procesora, pamięci RAM, liczby zapytań do bazy danych, plików na serwerze, domen, kont pocztowych, kont FTP i nie tylko. Pamiętaj jednak, że wraz z rozwojem strony i zwiększaniem się wymagań serwerowych możesz zmienić pakiet usług na wyższy, który będzie wystarczający. Kiedy zaczniesz przekraczać przydzielone zasoby, to prawdopodobnie otrzymasz na ten temat informację od administratora.

Wsparcie techniczne – w przypadku usług hostingowych ma ono szczególne znaczenie. Nawet jeśli cena za serwer współdzielony jest bardzo niska, to i tak biuro obsługi klienta powinno stać na najwyższym poziomie. Przede wszystkim znaczenie mają szybkość odpowiedzi i jej jakość. Jeśli nie widzisz odzewu na swojego e-maila przez kilka dni, to oznacza, że hosting nie jest godny uwagi. Sprawdź również kontakt telefoniczny. Jeśli nikt nie odbiera albo słyszysz informację, że musisz czekać na połączenie kilkadziesiąt minut, to warto zrezygnować z takiego hostingu.

Uptime – czyli wskaźnik, który opisuje nieprzerwany czas pracy serwera. Wyrażony jest on w procentach. Nie oczekuj jednak, że będzie on wynosić 100 proc. Dobry wynik to powyżej 99,9 proc. Pamiętaj, że serwer to urządzenie, które wymaga wymiany podzespołów czy może mieć awarię.

Kopie zapasowe – być może słyszałeś o pewnej znanej firmie hostingowej, której klienci w wyniku poważnej awarii stracili swoje strony WWW? Wprawdzie sam powinieneś zadbać o backup danych, ale nie zmienia to faktu, że jest to jedno z kluczowych zadań firmy hostingowej. Zainteresuj się tym, jak często wykonywane są kopie, jak długo utrzymywane są na serwerach firmy i w ilu miejscach. To bardzo ważne dla bezpieczeństwa twoich danych.

Rozwiązania i aplikacje – ważnym i bardzo przydatnym rozwiązaniem hostingowym jest dostępność instalatora stron. To aplikacja, dzięki której w ciągu minuty możesz zainstalować stronę WWW opartą na systemie Wordpress, Drupal czy innych popularnych CMS-ach. W ten sposób możesz też łatwo założyć sklep internetowy.

Hosting nie powinien być usługą, która wzbudza irytację, wymaga ciągłego radzenia sobie z problemami i błędami. Serwer ma zapewniać nieprzerwane działanie twojej strony i nie zajmować ci czasu.

Materiał partnera



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ