Rząd przewiduje, że egzamin maturalny odbędzie się w dniach 8-29 czerwca br., a ósmoklasisty w terminie 16-18 czerwca br. Przedłużamy jednocześnie zamknięcie szkół, przedszkoli i żłobków oraz ograniczenie prowadzenia działalności dydaktycznej na uczelniach – do 24 maja br. Wszystkie terminy zależą od utrzymania obecnej dyscypliny sanitarnej przez Polaków. W najbliższym czasie rząd może przedstawić decyzje dotyczące prowadzenia pewnych form działalności opiekuńczej w części placówek.
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski wyraził nadzieję, że sytuacja epidemii pozwoli przeprowadzać zaplanowane egzaminy przy zachowaniu rygorów bezpieczeństwa. „Każdy uczeń będzie siedział w oddzielnej ławce, aby przeprowadzenie egzaminów było bezpieczne dla uczniów, nauczycieli i ich rodzin” – zaznaczył szef resortu edukacji. Jak dodał, rząd wywiązuje się z wcześniejszej deklaracji i daje czas maturzystom i ósmoklasistom, aby przygotowali się do egzaminów.
Egzamin maturalny
Termin: 8-29 czerwca br.
W tym roku nie będzie ustnego egzaminu maturalnego.
Dodatkowy egzamin maturalny powinien odbyć się na początku lipca br.
Przewidujemy, że wyniki matury będą podane do ok. 11 sierpnia br.
Osoby, które chciałyby poprawiać egzamin maturalny, mogłyby to zrobić na początku września.
Egzamin ósmoklasisty
Termin: 16-18 czerwca br.
Planujemy, że egzamin ósmoklasisty będzie mógł być sprawdzony do końca lipca. Wtedy uczniowie będą mogli przekazywać świadectwa i zaświadczenia z wyników egzaminów do wybranych przez siebie szkół średnich.
Egzamin zawodowy i potwierdzający kwalifikacje w zawodzie
Formuła (podstawa programowa) 2012 i 2017: 22 czerwca - 9 lipca br.
Formuła (podstawa programowa) 2019: 17-28 sierpnia br.
Przedłużenie zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków
Termin: 24 maja br.
Do tego czasu uczniowie szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych, ponadpodstawowych kontynuują naukę w formie zdalnej.
W niedługim terminie podamy informacje dotyczące ewentualnej możliwości prowadzenia pewnych form działalności opiekuńczej w części placówek.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek zaznaczył, że w związku z nowymi terminami egzaminów maturalnych modyfikacji ulegnie proces rekrutacji do szkół wyższych. „Podtrzymana jest zasada, że matury są wyznacznikiem jakościowym w rekrutacji na studia” – podkreślił minister. Jak dodał, możliwe jest, by rok akademicki rozpoczął się w normalnym trybie.
Ograniczenie działalności na uczelniach
Termin: 24 maja br.
Nadal nie zostaje zawieszone prowadzenie badań naukowych.
Zachęcamy szkoły wyższe do uruchomienia działalności badawczej, która powinna się odbywać w warunkach bezpiecznych, uwzględniających aktualny stan zagrożenia dla zdrowia pracowników.
Zachęcamy uczelnie do planowania powrotu pracowników administracyjnych z pracy zdalnej na stacjonarną.
Odnosząc się do ogłoszonych terminów egzaminów maturalnych i ósmoklasistów, minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że zależeć one będą od tego, czy Polacy nadal będą zakładali maseczki oraz utrzymywali dystans społeczny, w tym także w komunikacji publicznej.
***
Zdalna edukacja
Rząd prowadzi wiele działań, aby umożliwić uczniom oraz nauczycielom jak najlepszy dostęp do zdalnej edukacji w czasie, gdy działanie placówek oświatowych jest ograniczone. Są to m.in.:
- dodatkowe środki na zakup sprzętu komputerowego.
- zmniejszenie opłat za usługi internetowe przez operatorów sieci komórkowych.
- darmowa e-platforma do zdalnej nauki.
- szkolenia on-line dla nauczycieli
Dużym zainteresowaniem cieszy się bezpłatna platforma edukacyjna – epodreczniki.pl, oferująca nauczycielom i uczniom materiały, z których mogą korzystać w pracy i zdalnej nauce. Platforma zawiera ponad 6 tys. materiałów edukacyjnych m.in. programy nauczania i scenariusze zajęć. Codziennie korzysta z niej ponad 460 tys. użytkowników, generujących ponad 2 mln odsłon w ciągu dnia.
Dodatkowo na specjalnie przygotowanej do tego stronie www.gov.pl/zdalnelekcje.pl można znaleźć propozycje tematów lekcji na każdy dzień i dla każdego przedmiotu, a także propozycje materiałów, na bazie których nauczyciele mogą zdalnie poprowadzić zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Do rozdysponowania na zakup m.in. komputerów, laptopów czy tabletów jest kwota 186 mln zł. To efekt współpracy oraz starań ministrów edukacji i cyfryzacji, dzięki którym Komisja Europejska zgodziła się, aby zaoszczędzone środki w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa przekazać na zakup niezbędnego sprzętu dla szkół.
Od 2017 r. wdrażany jest projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, którego głównym celem jest umożliwienie wszystkim szkołom korzystanie z szerokopasmowego, bezpiecznego internetu. Do końca marca br. 19,6 tys. szkół zgłosiło chęć przystąpienia do OSE.
Resorty edukacji i cyfryzacji prowadzą rozmowy z operatorami sieci komórkowych, dotyczące udostępnienia nauczycielom i uczniom darmowego lub taniego internetu. Już dziś operatorzy, w ramach własnych działań, za darmo lub za symboliczną złotówkę oferują dodatkowe pakiety internetu dla uczniów.
red.