Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 14:35
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Darowiznę na rzecz walki z epidemią można rozliczyć w podatku. Do końca kwietnia 200 procent

Tarcza antykryzysowa przewiduje korzystne rozliczanie darowizn przekazywanych na cele walki z epidemią. Trzeba jednak spełnić kilka warunków. Wyjaśniamy jakie.
Darowiznę na rzecz walki z epidemią można rozliczyć w podatku. Do końca kwietnia 200 procent
fot. pixabay

Przyjęte przez Sejm przepisy przewidują umożliwienie każdemu podatnikowi odliczenia straty poniesionej w 2020 roku od dochodu uzyskanego w ub. roku.

Podstawę opodatkowania można pomniejszyć o wartość darowizny (pieniężnej lub rzeczowej) przekazanej na cele związane z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia koronawirusem. Dotyczy to Agencji Rezerw Materiałowych, Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych oraz podmiotów świadczących opiekę zdrowotną.

Na Podkarpaciu jest ich trzynaście – szpitale w Dębicy, Jarosławiu, Jaśle, Łańcucie, Mielcu, Przemyślu, Sanoku, Rzeszowie (nr 2) oraz pogotowia w Krośnie, Mielcu, Przemyślu, Rzeszowie i Sanoku. Ich pełny wykaz i dane można znaleźć na stronie podkarpackiego oddziału NFZ.

Przekazanie darowizny na przykład na fundację lub "zwykły" szpital uniemożliwia skorzystanie z odliczenia na nowych zasadach.

Z odliczenia można skorzystać w przypadku darowizn przekazanych od 1 stycznia do 30 września tego toku.

Wysokość wydatków ustalana jest na podstawie dowodu wpłaty na rachunek obdarowanego. W przypadku darowizn rzeczowych należy przedstawić dowód, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu. Co można przekazać w darowiźnie? Może to być np. samochód do transportu chorych albo posiłki dla pracowników służby zdrowia.

Wartości darowizny nie może uwzględnić przedsiębiorca przy opłacaniu zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej, opłacaniu zryczałtowanego podatku dochodowego z kapitałów pieniężnych oraz opłacaniu podatku z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.

Ulga nie będzie też przysługiwać w sytuacji, gdy wydatki zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub zostały odliczone od dochodów opodatkowanych w innej formie albo zostały zwrócone podatnikowi.

Kto może skorzystać z odliczenia darowizny? - Każdy, kto opodatkowuje swoje dochody na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub według jednolitej 19 proc. stawki podatku (dla dochodów z działalności gospodarczej) oraz podatnik, który opodatkowuje dochody ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – wyjaśnia ministerstwo finansów.

Co ważne - ulgę można wykorzystać już przy obliczaniu miesięcznych bądź kwartalnych zaliczek na PIT/CIT .

W przypadku darowizny przekazanej do 30 kwietnia odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 200 procent jej wartości. Jeżeli pomoc przekażemy w maju możemy odliczyć 150 proc.

autor: Tomasz Jefimow


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ