- Pracownia renowatorska krośnieńskiego muzeum w pierwszej kolejności dba o eksponaty. - Dbanie o ich dobry stan i konserwacja to priorytet - mówi Ewa Mańkowska, dyrektor Muzeum Rzemiosła.
Pracownicy krośnieńskiego muzeum, dzięki pracy z eksponatami mają ogromne doświadczenie jak postępować z zabytkami. - Wiedzą jakich materiałów używać, by nie wyrządzić więcej szkody niż pożytku - opowiada Katarzyna Wanat-Prajsnar z pracowni renowatorskiej. I dodaje, że przemiany są nieraz spektakularne.
Jedną z ciekawszych realizacji, z którą się mierzyli, była rekonstrukcja apteki. Efekty pracy można podziwiać w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce.
Przed laty pracownia renowatorska zajmowała się też najpiękniejszym meblem Muzeum Rzemiosła – gabinetem fryzjerskim. - Dziesiątki lat służył w salonie przy ul. Piłsudskiego w Krośnie - opowiadają muzealnicy - Kiedy trafił do muzeum wymagał solidnego odświeżenia, zalegały na nim m.in. przedwojenne włosy. Teraz zachwyca zwiedzających.
Muzeum Rzemiosła zajmowało się też meblami do nowopowstałego Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, były wśród nich kredensy i skrzynie. Przez pracownię renowatorską „przeszło też” kilkaset eksponatów i mebli z Izby Muzealnej w Krościenku Wyżnym.
Muzealnicy zajmują się nie tylko zabytkami. Wykonywali też medale okolicznościowe, drewniane zegary, kostki do gry, gadżety i nagrody na potrzeby konkursów które organizuje muzeum. Łańcuch prezydenta Krosna oraz symboliczny klucz do bram miasta również powstały w pracowni renowatorskiej.
Z usług muzealników może skorzystać każdy. Piękne biurko czy inny mebel, kupione na targu staroci czy w internecie, w pracowni Muzeum Rzemiosła może dostać drugie życie. W Muzeum Rzemiosła można odnowić nawet te przedmioty, które są bardzo zniszczone, z ubytkami, czy brakami. Każde zlecenie jest indywidualnie omawiane i wyceniane.
- Pracownia to przede wszystkim ludzie z pasją, którzy mają serce do przedmiotów, „ratują je” przed wyrzuceniem, zapomnieniem, dają im drugie życie – mówi Katarzyna Wanat Prajsnar. Często przywrócenie do oryginalnego stanu jest trudne. Na przykład przy renowacji zabytkowego stołu, który nie ma nogi, trzeba znaleźć odpowiednie drewno by uzupełnić ubytek.
Pracownicy Muzeum Rzemiosła dodają, że meble, które mogą być odrestaurowane w pracowni nie muszą być antykami. - Możemy odnowić, czy odświeżyć na przykład meble ogrodowe – zapewniają. I dodają, że odnawiają też popularne w ostatnim czasie klasyki rodem z PRL-u. - Wraz ze zmianą tapicerki.
Muzealnicy pomogą też w walce z kornikami. Dodatkowo jako nieliczni oferują precyzyjne grawerowanie ręczne, które jest jedną z trwałych metod zdobniczych.
Z usług pracowni znów można korzystać od poniedziałku (11 maja). Obowiązuje rezerwacja telefoniczna – tel. 13 43 241 88.
Podczas epidemii Muzeum Rzemiosła korzysta z zasobów pracowni i przygotowuje różne przedmioty, które każdy może kupić. Są to na przykład osłonki na doniczki, stylizowane świeczniki, drewniane pamiątki, czy skórzane breloki. Pierwsze prace pojawiły się na muzealnym profilu Facebookowym, będą też dostępne w Punkcie Informacji Kulturalno-Turystycznej (Rynek 5) i w Muzeum Rzemiosła (ul. Piłsudskiego 19).
autor: Tomasz Jefimow
zdjęcia: Muzeum Rzemiosła