Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 08:20
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

344 kierowców bez prawa jazdy za przekroczenie prędkości

Podkarpaccy policjanci zatrzymali 344 praw jazdy kierowcom, którzy o ponad 50 km/h przekroczyli dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym. To bilans obowiązywania nowych przepisów, które weszły w życie 18 maja br.
344 kierowców bez prawa jazdy za przekroczenie prędkości
fot. KWP Rzeszów

Ostrzejsze kary, dotyczą m.in. tych, którzy jeżdżą z nadmierną prędkością lub po pijanemu. Jazda o 50 km/h ponad dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym jest bardzo niebezpieczna, 1/3 osób które giną na naszych drogach, to piesi.

Od 18 maja br. na drogach naszego województwa, za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym, policjanci zatrzymali 344 praw jazdy.

To policjant w czasie kontroli drogowej, po stwierdzeniu np. przekroczenia prędkości, zatrzymuje kierowcy prawo jazdy i przesyła je do właściwego starosty, który wydaje decyzję administracyjną i formalnie zatrzymuje dokument. Za pierwszym razem zatrzymanie prawa jazdy następuje na okres 3 miesięcy. Jeśli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się o kolejne 3 do 6 miesięcy. Natomiast kolejna "wpadka" bez prawa jazdy zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami starosta może wydać decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy nie tylko w sytuacji, kiedy dokument został fizycznie zatrzymany przez policjanta. Podmioty uprawnione do kontroli ruchu drogowego mogą poinformować starostę o każdym ujawnionym przypadku, dotyczy to także fotoradarów. Na podstawie takich informacji starosta wyda decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy pod rygorem natychmiastowej wykonalności oraz zobowiąże kierowcę do zwrotu prawa jazdy. Od jego decyzji będzie się można odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a następnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Kolejne istotne zmiany dotyczą pijanych kierowców (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi). Wydłużono m.in. okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany ustalono na poziomie 3 lat.

Pijani kierowcy będą musieli liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem będąc w stanie nietrzeźwości. W sprawach dotyczących wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę na rzecz poszkodowanych lub ich bliskich, w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.

Źródło: KWP Rzeszów


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama