Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 20:52
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerstwo publiczno-prywatne. Czym jest i jakie przynosi korzyści?

Przeciętny obywatel, jadąc autostradą, czy zwykłą drogą krajową, nie zastanawia się, jak ona powstała. Tymczasem droga od koncepcji do realizacji takiej inwestycji w publiczną infrastrukturę jest bardzo długa i niemożliwa do zrealizowania bez udziału podmiotów prywatnych. Czym jest partnerstwo publiczno-prywatne i jakie przynosi korzyści?
Partnerstwo publiczno-prywatne. Czym jest i jakie przynosi korzyści?

Autor: fot. pixabay.com


1. Czym jest partnerstwo publiczno-prywatne?
2. Zalety partnerstwa publiczno-prywatnego
3. Partnerstwo publiczno-prywatne - przykłady

Na partnerstwie publiczno-prywatnym zyskują obie strony. Podmioty publiczne mogą zoptymalizować wysokość wydatków i delegować niektóre zadania na partnerów biznesowych, natomiast podmioty prywatne zyskują kolejne zlecenie i rzetelnego kontrahenta.

Czym jest partnerstwo publiczno-prywatne?

Partnerstwem publiczno-prywatnym (PPP) nazywa się współpracę między podmiotami publicznymi i prywatnymi. Współpraca ta ma zwykle charakter długoterminowy, a jej nadrzędnym celem jest tworzenie infrastruktury publicznej. Do obiektów, które powstają według zasad PPP, zalicza się nie tylko drogi i autostrady, ale również socjalne obiekty mieszkalne, budynki administracji państwowej czy też linie kolejowe i parkingi.

Zalety partnerstwa publiczno-prywatnego

PPP nie jest modelem stosowanym jedynie w Polsce. Z powodzeniem korzystają z niego również Niemcy, Francja czy Wielka Brytania. W każdym z tych krajów, podobnie jak w Polsce, wyraźnie widać zalety partnerstwa publiczno-prywatnego. Najważniejszą z nich jest efektywność ekonomiczna, a więc taki podział zadań między podmioty publiczne i prywatne, który pozwala na rozsądny przepływ środków pieniężnych. Każdy z partnerów otrzymuje zadania, które jest w stanie wykonać w określonym umownie terminie i z dochowaniem należytej staranności, na skutek czego inwestycje prowadzone w modelu PPP mogą być realizowane szybko i rzetelnie.

Partnerstwo publiczno-prywatne - przykłady

O tym, jak ważne jest PPP w realizacji podstawowych zadań administracji publicznej, świadczy różnorodność inwestycji podejmowanych w tym modelu oraz ilość podmiotów zaangażowanych we współpracę. Nie kończy się ona bowiem na dwóch partnerach - każdy z nich może korzystać z pomocy kolejnych wykonawców, jak chociażby kancelaria prawna https://jacekkosinski.pl/uslugi/partnerstwo-publiczno-prywatne/ . W modelu PPP powstają m.in. parkingi, drogi, autostrady, spalarnie odpadów, oczyszczalnie ścieków, linie tramwajowe i kolejowe. Przykładów partnerstwa publiczno-prawnego jest wiele, a każdy z osobna świadczy o tym, że model PPP przynosi korzyści nie tylko wszystkim zaangażowanym podmiotom, ale przede wszystkim obywatelom, którzy na co dzień wykorzystują powstałe obiekty użyteczności publicznej.

Materiał zewnętrzny



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ