Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 21:03
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Leasing – najchętniej wybierane rozwiązanie wśród przedsiębiorców

By działalność mogła się rozwijać i przynosić większe zyski, konieczne są inwestycje. Czasem posiadanie jednego samochodu firmowego to za mało, by sprostać oczekiwaniom klientów. Jednak nie zawsze budżet jest na tyle elastyczny, by ponieść wydatki związane z zakupem nowego pojazdu. Tu z pomocą przychodzi leasing. Jak działa to rozwiązanie i dlaczego przedsiębiorcy tak chętnie po nie sięgają?
Leasing – najchętniej wybierane rozwiązanie wśród przedsiębiorców

Autor: fot. pexels.com

Korzystne rozwiązanie podatkowe
Jak wynika z ubiegłorocznych danych Związku Polskiego Leasingu, aktywne finansowanie z użyciem leasingu w 2019 roku wyniosło aż 67 mld zł, znacząco wyprzedzając pożyczki. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Ominięcie żmudnych i uporczywych formalności, długie oczekiwanie na decyzję, niepewność co do jej pozytywnego rozpatrzenia – to tylko niektóre z przyczyn, dlaczego w przypadku kupna samochodu przedsiębiorcy odchodzą od tradycyjnych form finansowania. Leasing operacyjny ma z kolei w sobie coś zarówno z kredytu, jak i dzierżawy. Sprzęt nie staje się co prawda naszą własnością do momentu skończenia umowy i wykupu, jednak raty za niego są dużo korzystniejsze, a koszty takiej usługi finansowej można sobie odliczyć, tym samym zyskując swoistą ulgę podatkową. Tak samo ma się kwestia wpłaty początkowej, odsetek i późniejszych kosztów eksploatacji. Szczególnie ważne jest to w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą.

Leasing operacyjny a leasing finansowy

Czym się różni leasing finansowy od leasingu operacyjnego? Pierwszy, leasing finansowy to oddanie rzeczy w użytkowanie za regularne spłacanie rat. Spłacany sprzęt pozostaje własnością leasingodawcy, jednak z zaznaczeniem, że możliwy jest jego wykup po zakończeniu umowy. Amortyzacja przedmiotu leasingu pozostaje po stronie leasingobiorcy. Ten drugi z kolei nie różni się znacząco, to po prostu przekazanie przez podmiot finansujący (w tym przypadku firmę, która jest leasingodawcą) na określony w umowie czas prawa do samodzielnego, niewymagającego żadnych tłumaczeń użytkowania określonych elementów. Na przykład samochodu czy innych środków trwałych. Oczywiście całość odbywa się na podstawie regularnych opłat.

Materiał partnera



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ