Wysokość budżetu obywatelskiego, podobnie jak w latach ubiegłych, to 2 mln zł. Milion przeznaczony jest na projekty ogólnomiejskie. Kolejny milion podzielono na projekty w dzielnicach i osiedlach.
Zgłaszanie wniosków projektowych trwało do 11 września. Później trwały prace nad oceną spełniania wymogów formalnych i warunków wykonania. W konsekwencji z 55 projektów, które zostały zgłoszone do budżetu obywatelskiego, 37 zostało dopuszczonych do etapu głosowania.
Ten etap rozpocznie się w czwartek (15 października) i potrwa trzy tygodnie (do 5 listopada). Oficjalne wyniki mają być znane przed 10 listopada.
Jak głosować?
Głosować może wyłącznie mieszkaniec zameldowany w Krośnie w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia głosowania. Magistrat przewidział trzy metody:
- za pomocą aplikacji na stronie internetowej budżetu obywatelskiego ( https://krosno.budzet-obywatelski.org/ ),
- poprzez wrzucenie karty do urny w Urzędzie Miasta. Odbierając kartę trzeba okazać dokument ze zdjęciem pozwalający na weryfikację tożsamości,
- kartę do głosowania można też wypełnić po pobraniu jej na swój komputer. Po opatrzeniu podpisem elektronicznym dokument należy wysłać mailem na adres podany na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego.
Poniżej publikujemy listę projektów, które biorą udział w głosowaniu:
Ogólnomiejskie
Klub Sąsiedzki na Tysiąclecia - spotkania z grami bez prądu - games roomy
Koszt: 19 980 zł
Cykl spotkań, w trakcie których każdy będzie mógł spróbować swoich sił w planszowych potyczkach. Wnioskodawcy zapewniają całą gamę gier planszowych tak, aby każdy Krośnianin i każda Krośnianka mieli dostatecznie duży wybór.
Więcej o projekcie – TUTAJ
Karpacki konwent gier i fantastyki
Koszt: 19 980 zł
Organizacja trzeciej edycji konwentu fantastyki i gier planszowych KrosCon. Konwent będzie poprzedzony dużą ilością mniejszych wydarzeń, o których informacja będzie udostępniania w mediach społecznościowych.
Więcej o projekcie – TUTAJ
Ogród doświadczeń
Koszt: 435 000 zł
Park edukacyjny z urządzeniami z dziedziny fizyki (mechanika, hydrostatyka, akustyka, optyka). Wnioskodawca projektu proponuje jedną z trzech lokalizacji: park przy ul. Żwirki i Wigury, w pobliżu pumptrack przy ul. Człowiekowskiego/Okrzei, w zakolu Wisłoka za kamperowiskiem.
Więcej o projekcie – TUTAJ
Moja ulica - zielone salony na Starym Mieście
Koszt: 200 000 zł
Uzupełnienie ulic w obrębie Starówki o elementy poprawiające estetykę, jakość użytkową dla mieszkańców i turystów, zachęcające do pieszego przemieszczania się po mieście: ustawienie donic z roślinnością do małej retencji wodnej, wykorzystujących wody opadowe z dachów kamienic, połączonych z parkletami.
Więcej o projekcie – TUTAJ
Cafe Biblioteka - bezpłatna kawa i przestrzeń coworkingowa dla mieszkańców Krosna
Koszt: 16 700 zł
Zorganizowanie w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej „kawiarni bibliotecznej”, w której wszyscy mieszkańcy miasta posiadający kartę biblioteczną, skorzystają z bezpłatnej kawy, herbaty lub czekolady oraz z przestrzeni do pracy czy spotkań ze znajomymi.
Więcej o projekcie – TUTAJ
Krośnieńskie archiwum społeczne - historia mówiona krośnian
Koszt: 19 800 zł
To projekt, który ma na celu powstanie zdigitalizowanego archiwum społecznego. W zamyśle zgłaszającego projekt ma być to początkiem dla dialogu nad stanem miasta, a także przygotowaniem do dalszej pracy na jego przyszłością. Mieszkańcy będą mogli włączyć się w trwającą przez 9 miesięcy inicjatywę, która, podzielona na trzy etapy po trzy miesiące, będzie dotyczyć: przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.
Więcej o projekcie – TUTAJ
Zapylacze w mieście - zagospodarowanie skweru dra Zygmunta Rogali Lewickiego przy ul. Grodzkiej
Koszt: 116 000 zł
Zagospodarowanie skweru polegające na nasadzeniu roślinności miododajnej, utworzenie łąk kwietnych wraz z hotelami dla zapylaczy, wykonanie placu wypoczynkowego, montaż tabliczek informacyjnych.
Więcej o projekcie – TUTAJ
Zagospodarowanie terenów zadrzewionych na utworzenie zieleni urządzonej i wykorzystanie tego terenu do budowy tężni solankowej w II etapie
Koszt: 1 000 000 zł
Projekt zakłada urządzenie zieleni wraz z alejkami i oświetleniem oraz przygotowanie miejsca do budowy tężni solankowej, na terenie dawnego wysypiska śmieci. Jak opisuje wnioskodawca – teren wymaga oceny dendrologicznej rosnących tam drzew, odkrzaczenia, nasadzenia nowych drzew i krzewów, wykonanie koncepcji.
Więcej o projekcie – TUTAJ
Rowerem na boisko
Koszt: 448 920 zł
Modernizacja boiska ze sztuczną trawą przy Szkole Podstawowej Nr 3 w dzielnicy Białobrzegi w połączeniu z samoobsługową publiczną stacją naprawy rowerów - zadaszone miejsca parkingowe dla rowerów.
Więcej o projekcie – TUTAJ
Ponad granicami – współpraca szansą na wspólny rozwój
Koszt: 995 700 zł
Poprawa stanu technicznego istniejącej i powstanie nowej infrastruktury, podniesienie poziomu bezpieczeństwa oraz aktywne uczestnictwo mieszkańców w jego realizacji. W ramach projektu planuje się: remont chodnika wzdłuż ul. Rzeszowskiej, doposażenie mini placu zabaw w parku za DDL Polanka o urządzenia dla dzieci pełnosprawnych i z dysfunkcją ruchową, stworzenie międzypokoleniowego spektaklu „Musical AtoMY”, modernizacja budynku i zakup sprzętu dla OSP Krosno – Turaszówka.
Więcej o projekcie – TUTAJ
Książki na hamakach "Książkosfera"
Koszt: 65 000 zł
Utworzenie w parku przy ul. Karłowicza zacisznego terenu, gdzie można będzie skorzystać ze zlokalizowanych tam hamaków i poczytać książkę pozostawioną np. w ramach akcji wymiany książek. Prace obejmować będą przygotowanie terenu - wyrównanie podłoża i wysiew trawy, zakup urządzeń w postaci: miejskich hamaków, domków na książki dla dzieci i dorosłych, certyfikowanych domków do zabawy dla dzieci oraz leżaków miejskich.
Więcej o projekcie – TUTAJ
Ratujmy Cmentarz w Polance
Koszt: 561 000 zł
Projekt zakłada wykonanie ogrodzenia cmentarza wraz z furtkami, remont - budowę chodnika, remont studni, wycinkę drzew, wykonanie tabliczek sektorowych, drogi dojazdowej i miejsc parkingowych.
Więcej o projekcie – TUTAJ
Powrót Kuriera 2021
Koszt: 45 600 zł
Pilotażowe wprowadzenie ulepszonej, zmodernizowanej wersji "Kuriera Krośnieńskiego". Sednem projektu jest przekaz informacji ze strony Urzędu Miasta i Samorzadu Terytorialnego do mieszkańców, zatem powinien być sfinansowany z pieniędzy publicznych, podobnie jak "Kurier" realizowany w ubiegłych latach. Zastosowanie rozwiązania polegajacego na wykorzystaniu prasy bezpłatnej będzie stanowiło alternatywę dla ulotek.
Więcej o projekcie – TUTAJ
Aktywni mieszkańcy Osiedla Południe
Koszt: 12 800 zł
Projekt obejmuje organizację zajęć sportowych dla mieszkańców miasta. Zajęcia dla seniorów w godzinach przedpołudniowych w grupie 10-15 osób, po południu - zajęcia dla osób, które nie mogą uczestniczyć w godzinach przedpołudniowych - również grupa 10-15 osobowa. Inna forma zajęć dla obu grup, zróżnicowana pod względem wysiłkowym.
Więcej o projekcie – TUTAJ
Tężnia solankowa w Parku Jordanowskim
Koszt: 363 000 zł
Projekt zakłada wybudowanie tężni solankowej średniej wielkości wraz ze zbiornikiem na solankę i ławkami parkowymi w jej sąsiedztwie w krośnieńskim Parku Jordanowskim.
Więcej o projekcie – TUTAJ
Cykl wakacyjnych wydarzeń - "Dzień Grilla", "Dzień Deserów" na krośnieńskim Rynku
Koszt: 20 000 zł
Promocja wakacyjnych wydarzeń zaplanowanych na soboty w miesiącach wakacyjnych (będą one promowane w rozgłośniach radiowych i w internecie co najmniej dwa tygodnie przed terminem danego wydarzenia). To wspólne przedsięwzięcie restauracji i barów działających na krośnieńskim Rynku służące ożywieniu tej strefy.
Więcej o projekcie – TUTAJ
Tańcz - Graj - Śpiewaj - Biegaj
Koszt: 18 500 zł
Projekt zakłada organizację cyklu warsztatów w Szkole Podstawowej nr 4 - wokalnych dla dzieci i dorosłych, zespołowej gry na niekonwencjonalnych instrumentach, tanecznych - w Szkole Podstawowej nr 4 oraz organizację pikniku sportowego z "Biało - czerwonym biegiem na 100", w którym 100 osób przebiegnie 1 km. Zwieńczeniem całorocznej pracy będzie nagranie płyty.
Więcej o projekcie – TUTAJ
Edukacyjny Plac Zabaw Na Zielonym Wzgórzu
Koszt: 610 000 zł
Budowa Edukacyjnego Placu Zabaw przy Przedszkolu Miejskim nr 3 w Krośnie przy ulicy Prochownia 4. Głównym celem tego pomysłu jest to aby zabawa była wielowymiarowa - zachęcała do eksperymentowania, inspirowała, angażowała wszystkie zmysły, rozwijała motorykę, a przede wszystkim zachęcała do zabawy dzieci i dorosłych.
Więcej o projekcie – TUTAJ
Dzielnicowe/osiedlowe
Budowa placu zabaw dla Przedszkola Miejskiego nr 10 w Krośnie ul. ks.Decowskiego 9
Koszt: 110 574,10 zł
Wnioskodawca projektu zauważa, że przy rozbudowie szkoły, przedszkolny, stary plac zabaw został zdemontowany. Dyrekcja Zespołu Szkół oraz Rada Rodziców wnioskowały wcześniej o zagospodarowanie ogrodu przedszkola w nowoczesny plac zabaw.
Więcej o projekcie – TUTAJ
Kwitnące Miasto
Koszt: 37 250 zł
Projekt zakłada poprawę warunków życia mieszkańców okolicznych budynków poprzez ograniczenie negatywnego wpływu ruchu drogowego na ul. Podkarpackiej. Wnioskodawca zauważa, że utworzenie wyspy roślin kwitnących umożliwi rozwój populacji owadów zapylających i ich migrację na okoliczne tereny.
Więcej o projekcie – TUTAJ
100 budek lęgowych dla ptasiej dzielnicy
Koszt: 10 000 zł
Zwiększenie ilości miejsc gniazdowania ptaków - w szczególności ptaków śpiewających - poprzez montaż specjalnie im dedykowanych budek lęgowych na drzewach w Parku Jordanowskim z przyległym odcinkiem zieleni przy potoku Lubatówka.
Więcej o projekcie – TUTAJ
Dobudowa punktów świetlnych na ul. Krakowskiej
Koszt: 38 200 zł
Dobudowa 5 puntów świetlnych wzdłuż ul. Krakowskiej (Dzielnica Białobrzegi) na odcinku od działki nr 395 do działki nr 384. Autor projektu zauważa, że oświetlenie poprawi bezpieczeństwo na ul. Krakowskiej, szczególnie w obszarze 2 skrzyżowań - obok salonu Renault oraz z ul. Malinowa Góra.
Więcej o projekcie – TUTAJ
Wykonanie nakładki asfaltowej z podbudową na działce 147/1 (ul. Rzeszowska) – ETAP II: wykonanie nakładki asfaltowej
Koszt: 29 070 zł
Na działce 147/1 położona jest droga boczna od ul. Rzeszowskiej. Istniejąca nawierzchnia z kruszywa ulega ciągłej erozji i wymaga systematycznych napraw. Pierwszy etap uzyskał odpowiednie poparcie mieszkańców w poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego i został zatwierdzony do realizacji. II etap ma polegać na wykonaniu nakładki asfaltowej.
Więcej o projekcie – TUTAJ
Wykonanie oświetlenia ul. Klonowej (wzdłuż działek o numerach 805 i 1318)
Koszt: 69 900 zł
Projekt zakłada ustawienie 7 latarni ulicznych, ułożenie kabla oraz zainstalowania szafy ze sterowaniem. Autor projektu opisuje, że ten odcinek ul. Klonowej nie posiada oświetlenia, a łączy dwa fragmenty ul. Klonowej, które oświetlenie już posiadają. Dodaje, że dodatkowo oświetlony zostanie przystanek autobusowy i droga przy przejeździe kolejowym.
Więcej o projekcie – TUTAJ
Ogród Motyli jako ochrona ginących i zagrożonych wyginięciem gatunków motyli
Koszt: 20 000
Cel projektu jest podniesienie stanu świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony ginących i zagrożonych wyginięciem gatunków motyli i owadów. Ogród motyli ma stanowić uzupełnienie nasadzeń przy siłowni na wolnym powietrzu na os. Tysiąclecia na powierzchni ok. 200-300 m2, gdzie mieszkańcy miasta oprócz rekreacji mogliby podziwiać piękne latające stworzenia. Projekt zakłada m.in. zakup roślin i domków dla motyli i owadów oraz przygotowanie terenu, wykonanie nasadzeń i montaż domków
Więcej o projekcie – TUTAJ
Aktywne Apartamenty
Koszt: 70 000 zł
Wykonanie chodnika wraz ze ścieżką rowerową pomiędzy ulicą Korczyńską a ulicą Spokojną (jako przedłużenie sięgacza, który został wykonany również w ramach Budżetu Obywatelskiego)
Więcej o projekcie – TUTAJ
Osiedlowy plac zabaw dla dzieci
Koszt: 104 000 zł
Wykonanie placu zabaw dla dzieci w rejonie rzeki Lubatówka na osiedlu Traugutta. Projekt zakłada wykonanie bezpiecznej nawierzchni oraz zakup i montaż urządzeń przeznaczonych na plac zabaw dla dzieci.
Więcej o projekcie – TUTAJ
Wzrost bezpieczeństwa na Osiedlu Traugutta
Koszt: 104 000 zł
Opracowanie analizy BRD oraz projektu stałej organizacji ruchu, zakładającej uspokojenie ruchu na ulicach J.Lelewela, S.Batorego oraz S.Kisielewskiego. Wnioskodawca proponuje też zainstalowanie luster na ulicy Lelewela i Batorego, budowę wyniesionych przejść dla pieszych: na ul. Kisielewskiego (obok krzyża), na łączniku od ulicy Lelewela w kierunku szkoły Podstawowej nr 15 oraz na ulicy Batorego, montaż zwalniających progów. Ostatnim elementem poprawy bezpieczeństwa jest położenie warstwy bitumicznej w zatoczce parkingowej na ulicy Żwirki i Wigury (obok) DPS nr 1.
Więcej o projekcie – TUTAJ
Cmentarz w Krośnie Polance – wykonanie prac remontowo-rewitalizacyjnych poprawiających funkcjonalność i estetykę cmentarza
Koszt: 111 000 zł
Modernizacja istniejącego ciągu pieszo jezdnego od ul. Ks. J. Popiełuszki do bramy przy
ul. K. Baczyńskiego, wykonanie ołtarza polowego, zakup i montaż 3 stojaków rowerowych, utwardzenie placów pod 3 kontenery oraz zakup kontenerów.
Więcej o projekcie – TUTAJ
Remont chodnika na ulicy Batorego
Koszt: 104 000 zł
Projekt zakłada remont ostatniego odcinka chodnika od strony bloków. Jak zauważa wnioskodawca - spowoduje to zamknięcie remontów na całym obwodzie otaczającym skupisko bloków.
Więcej o projekcie – TUTAJ
Zielony skwerek w Suchodole
Koszt: 17 000 zł
Projekt zakłada zagospodarowanie zieleńca znajdującego się w otoczeniu przystanku autobusowego przy ul. Grunwaldzkiej. Zagospodarowanie terenu poprzez przygotowanie gruntu i nasadzenia roślin – krzewów, bylin, traw.
Więcej o projekcie – TUTAJ
Zielony skwerek na Osiedlu Południe
Koszt: 15 000 zł
Projekt zakłada zagospodarowanie zieleńca znajdującego się przy skrzyżowaniu ulic Łukasiewicza i Paderewskiego. Zagospodarowanie terenu poprzez nasadzenia roślin – krzewów, bylin, traw. Rośliny niskie od strony skrzyżowania, wyższe kompozycje od strony kamienicy.
Więcej o projekcie – TUTAJ
Kwietny dywan na ul. Wojska Polskiego
Koszt: 66 000 zł
Celem zadania jest zagospodarowanie zieleńca przy ul. Wojska Polskiego - ok. 620 m2, gdzie obecnie rosną drzewa kuliste w odmianie klon zwyczajny 'Globosum'. Zamiast trawnika pojawią się tulipany na wiosnę, a w lecie zakwitnie różany dywan wraz z trawami ozdobnymi, który aż do późnej jesieni będzie cieszył oczy przechodniów.
Więcej o projekcie – TUTAJ
Montaż słupków blokujących, oddzielających drogę od chodnika przed blokiem Podkarpacka 5
Koszt: 4 000 zł
Montaż słupków mających na celu uniemożliwienie wjeżdżania samochodem na chodnik znajdujący się bezpośrednio przed blokiem Podkarpacka 5. Chodnik jest regularnie niszczony, a samochody jadą po nim tak, że lusterkiem zahaczają o fasadę budynku – uzasadnia autor projektu.
Więcej o projekcie – TUTAJ
Wykonanie 100 mb chodnika
Koszt: 110 000 zł
Zadanie polegałoby na wykonaniu nowego chodnika – łącznika ul. Wiejskiej z Prusa.
Więcej o projekcie – TUTAJ
Remont/przebudowa istniejących schodów zewnętrznych do pomieszczenia Seniorów w budynku MOPR wraz z dostosowaniem spocznika do montażu podjazdu
Koszt: 27 000 zł
Opracowanie projektu wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę obejmującego przebudowę schodów zewnętrznych z uwzględnieniem przyszłej rozbudowy o pochylnię dla osób niepełnosprawnych. Wartość około 7 tys. zł. Łączny koszt projektu 27 tys. zł. Roczny koszt utrzymania 1800 zł.
Więcej o projekcie – TUTAJ
Dobudowa 1 lampy parkowej w celu oświetlenia urządzeń napowietrznych do ćwiczeń sportowych i boiska osiedlowego
Koszt: 13 000 zł
Połączenia kablem energetycznym od już istniejącego słupa energetycznego i zainstalowanie 1 lampy parkowej. Efektem ma być doświetlenie urządzeń napowietrznych do ćwiczeń na os. im. Stefana Grota Roweckiego. Zdaniem autora projektu zapobiegnie to dewastacji urządzeń oraz pozwoli użytkownikom ćwiczyć po zmroku.
Więcej o projekcie – TUTAJ
red. Tomasz Jefimow