Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 05:44
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Omijasz wybrukowany na bordowo przystanek na Staszica? To błąd

W 2016 roku zakończył się kolejny etap rewitalizacji Zespołu Staromiejskiego w Krośnie, który obejmował remont m.in. Placu Konstytucji 3 Maja i części ulicy Staszica. Od tamtego czasu właśnie na "wylocie" ul. Staszica znajduje się w pasie drogowym przystanek autobusowy. Znajduje się pomiędzy murem klasztoru o.o. Kapucynów i budynkiem Urzędu Miasta.
Kliknij aby odtworzyć

- Spotkało mnie ostatnio dziwne zachowanie kierowcy. Sytuacja miała miejsce na ulicy Staszica na wysokości przystanku (obok kościoła Kapucyńskiego). Otóż, jak wszyscy kierowcy zjechałem na lewą stronę, żeby bez potrzeby nie jechać zatoczką (wybrukowana na czerwono) i w ten czas prawą stroną wyprzedził mnie inny samochód. Kiedy go otrąbiłem, facet zatrzymał się i twierdząc, że jest instruktorem prawa jazdy przekonywał mnie, że w tym miejscu taki manewr jest zgodny z przepisami. Może przydałby się artykuł, który to wyjaśni? - napisał do nas Czytelnik

Z odpowiedzią na to pytanie pomógł nam komisarz Krzysztof Belczyk - Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w Komendzie Miejskiej Policji w Krośnie - W wyjaśnieniu problemu pomocne będzie sięgnięcie do Prawa o ruchu drogowym i jego wybranych punktów:

Art. 2 punkty:

7.pas ruchu – każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi;
13. przystanek – miejsce zatrzymywania się pojazdów transportu publicznego, oznaczone odpowiednimi znakami drogowymi;

Art. 16

1. Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.
2. Kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni; do jezdni tych nie wlicza się jezdni przeznaczonej do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze.
4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.

Art. 22

1. Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności.
2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:

1) do prawej krawędzi jezdni – jeżeli zamierza skręcić w prawo;
2) do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi – jeżeli zamierza skręcić w lewo.

3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli wymiary pojazdu uniemożliwiają skręcenie zgodnie z zasadą określoną w tym przepisie lub dopuszczalna jest jazda wyłącznie w jednym kierunku.
4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, z wyjątkiem ust. 4a i 4b, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony.
4a. W warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż jednym pasem ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji jazdy pasem ruchu z powodu wystąpienia przeszkody na tym pasie ruchu lub jego zanikania, kierujący pojazdem poruszający się sąsiednim pasem ruchu jest obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu umożliwić jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów, znajdującym się na takim pasie ruchu, zmianę tego pasa ruchu na sąsiedni, którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy.
4b. W warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji jazdy dwoma pasami ruchu z powodu przeszkód na tych pasach ruchu lub ich zanikania, jeżeli pomiędzy tymi pasami ruchu znajduje się jeden pas ruchu, którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy, kierujący pojazdem poruszający się tym pasem ruchu jest obowiązany bezpośrednio przed miejscem
wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasów ruchu umożliwić zmianę pasa ruchu jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów z prawej strony, a następnie jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów z lewej strony.
5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

- Ten odcinek ulicy Staszica traktujemy jako dwa pasy ruchu. Według przytoczonych artykułów Prawa o ruchu drogowym kierujący pojazdem zobowiązany jest zbliżyć się do prawej krawędzi jezdni, czyli musi przejechać po tym bordowym bruku. Jedynie, gdy na przystanku zatrzymuje się autobus, wtedy kierujący zjeżdża na lewy pas. Natomiast jeżeli na przystanku nie ma zaparkowanego autobusu, kierujący pojazdem może skorzystać z lewego pasa, ale gdy ma zamiar skręcać w lewo, czyli w tym przypadku na dziedziniec Urzędu Miasta lub zamierza skręcać w ulicę Grodzką - wyjaśnia kom. Krzysztof Belczyk

red.
fot. Maciej Drzyzga



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ