25 listopada br. wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka wręczyła Florianowi Wiśniowskiemu Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, nadany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. W tej uroczystej chwili wzięli także udział Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, Radna Województwa Joanna Bril, członek Zarządu Województwa Anna Huk oraz Wójt Gminy Nowy Żmigród Grzegorz Bara.
W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, uroczystego wręczenia medalu dokonała wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, która podziękowała odznaczonemu za wieloletnią służbę naszej Ojczyźnie i życzyła dużo zdrowia oraz wszelkiej pomyślności. Podczas pełnych wzruszenia chwil zostały przekazane - obok wręczonego medalu - pamiątkowy grawerton od przewodniczącego i radnych województwa wręczony przez Jerzego Borcza i Joannę Bril oraz szklana statuetka, którą wręczyła w imieniu marszałka województwa Anna Huk.
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości ustanowiony w 2018 roku, przyznawany jest przez Prezydenta RP osobom, które przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej w szczególności budowania wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia tożsamości narodowej, za walkę o niepodległość oraz działalność na rzecz przemian demokratycznych, rozwoju nauki, rozsławiania dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej poprzez kulturę i sztukę, rozwoju społecznego i umacniania więzi z Polakami za granicą oraz budowania dobrobytu gospodarczego.
Inicjatorem nadania medalu Florianowi Wiśniowskiemu była Radna Sejmiku Wojewódzkiego Joanna Bril, która będąc w Anglii na zaproszenie syna pana Floriana, poznała szczegółowo historię jego i jego rodziny. Radna Wojewódzka złożyła stosowne dokumenty do Kapituły Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. Po przestudiowaniu dokumentów stwierdzono, że panu Florianowi Wiśniowskiemu należy nadać odznaczenie wyższej rangi, ponieważ jego zasługi rozciągają się nie tylko na Podkarpacie, ale i na cały kraj.
- Starania o odznaczenie Pana Floriana i uhonorowanie jego wybitnych osiągnięć trwały około 1 rok - mówi Joanna Bril, Radna Województwa Podkarpackiego, wiceprzewodnicząca Komisji Rozwoju w Sejmiku Wojewódzkim i inicjatorka nadania medalu. - Na wniosek Kapituły Pan Prezydent RP Andrzej Duda zasłużenie nadał Panu Florianowi Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości.
Florian Wiśniowski urodził się 1921 roku w Łężynach w gminie Nowy Żmigród. Jako żołnierz polskiej piechoty pod dowództwem gen. Stanisława Maczka, walczył o wolną Polskę. Mając osiemnaście lat, został powołany do Jasielskiego Batalionu Obrony Narodowej, wraz z którym brał czynny udział w kampanii wrześniowej i obronie kraju. Przebywał w obozie dla internowanych na Węgrzech, skąd trafił do Budapesztu, a następnie Francji i Wielkiej Brytanii, gdzie reorganizowano polskie siły zbrojne. W sierpniu 1944 roku w Normandii brał udział w forsowaniu linii niemieckich umocnień na odcinku Caen – Falaise, w trakcie których został ranny. Po zakończonej wojnie pracował na emigracji, starając się o powrót do kraju, co udało się dopiero w latach 60-tych.
Mieszkając po wojnie w Anglii pomagał rodakom przyjeżdżającym w poszukiwaniu pracy udzielając swojego mieszkania zarówno osobom starszym jak i studentom, pomagając również w nauce języka angielskiego. Trzeba docenić wsparcie jakiego udzielał mieszkańcom Łężyn wysyłając po wojnie paczki żywnościowe w czasie gdy jej brakowało. Zawsze działał bez rozgłosu. Kiedy już osiadł na stałe w Łężynach wraz z żoną brał i biorą czynny udział w życiu codziennym całego Podkarpacia. Nie są im obojętne losy naszej małej ojczyzny. W dużym stopniu przyczynił się i był jednym z większych fundatorów odnowienia polichromii w zabytkowym kościele parafialnym a także do remontu i renowacji licznych zabytkowych kapliczek.
Nadal wspiera również wszelkie organizacje takie jak KGW, OSP czy Katolicki Klub Sportowy Gaudium. Dużą zasługą odgrywa również w życiu szkoły. Od wielu lat funduje wraz z żoną i synem nagrody rzeczowe na zakończenie roku szkolnego dla najzdolniejszych uczniów.
Pod koniec lat 90-tych XX wieku został awansowany do stopnia porucznika.
Więcej o Panu Florianie Wiśniowskim przeczytasz tutaj (kliknij).
red.
fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki, archiwum Joanny Bril