Praca zdalna: kto może pracować w domu?
Praca zdalna zyskała na popularności w związku z wybuchem pandemii koronawirusa. Wiele firm było zmuszonych całkowicie zmienić swój model zarządzania oraz sposób wykonywania obowiązków przez pracowników. Przymusowa kwarantanna, lockdown oraz zwiększająca się liczba zachorowań niosły za sobą kolejne obostrzenia, jednym z najważniejszych było wykonywanie pracy zdalnej w firmach, w których jest to możliwe. O jakich konkretnie zawodach mowa? Niestety, nie wszyscy mają możliwość, by wykonywać swoje obowiązki zawodowe w domu. Osoby zatrudnione w handlu, przemyśle czy transporcie muszą codziennie stawiać czoła pandemii i regularnie przebywać w miejscu pracy. Natomiast nauczyciele, pracownicy biur oraz administracji mogą pozwolić sobie na pozostanie w domu i pracę zdalną.
Jakie korzyści wynikają z pracy zdalnej?
Na wielu stanowiskach praca zdalna była realizowana długo przed dobą koronawirusa. Graficy, copywriterzy, tłumacze czy programiści od dawna wykonują swoją pracę w domu. Wszelcy freelancerzy cenią sobie możliwość takiej pracy i czują się niezależni, bez względu na rodzaj podpisanej umowy z pracodawcą. Dotyczy to również stosunkowo nowych zawodów takich jak: bloger, youtuber czy influencer. Osoby na tych stanowiskach decydują się na pracę w domu, w związku z podpisaniem współpracy z wieloma spółkami i brakiem przynależności do zespołu tylko w jeden firmie.
Plusy pracy
Marzysz o pracy zdalnej i wciąż myślisz o korzyściach z niej wynikających? Jedną z największych zalet tej formy zatrudnienia jest oszczędność czasu. Czas to pieniądz, a uniknięcie długich dojazdów do biura oraz niekończących się korków ma korzystny wpływ na rozkład dnia pracownika. Po pierwsze, w związku z pracą w domu można wstać trochę później, a czas przeznaczony na transport do firmy wykorzystać na dodatkową porcję snu. Kolejnym plusem jest oszczędność finansowa związana ze skróceniem wydatków na bilet miesięczny czy paliwo. Innym ważnym aspektem jest niezależność pracownika i wykonywanie obowiązków zawodowych bez względu na miejsce, w którym przebywa. Dostępność do internetu oraz laptopa sprawia, że może on pracować z dowolnego miejsca na ziemi.
Minusy pracy
Wydaje Ci się, że praca zdalna to same plusy? Niestety, często pracownicy, którzy pracują w domu, narzekają na kilka aspektów z tym związanych. Jednym z największych minusów takiej pracy jest brak kontaktu ze współpracownikami. Ekstrawertycy, którzy cenią sobie kontakt z drugą osobą oraz pracę zespołową, teraz są zobligowani do samotnego wykonywania swoich obowiązków. Innym niekorzystnym wpływem na efektywność pracy zdalnej są domowe rozpraszacze. Nagły przymus pracy w miejscu, które kojarzy nam się z odpoczynkiem i relaksem, może negatywnie wpływać na nasze działania. W końcu mieszkanie to bezpieczna przystań i ciepły kąt dla każdego z nas. Chęć relaksu przed telewizorem, nagła potrzeba sprzątania, czy czekające w sypialni łóżko to silna pokusa, aby porzucić swojej obowiązki zawodowe i dać się ponieść lenistwu.
Materiał partnera