Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 10:37
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na wycieczkę w Bieszczady trzeba się dobrze przygotować. Na szlakach są trudne warunki

Bieszczadzki Park Narodowy informuje, że wszystkie szlaki na terenie parku są drożne. Miejscami są jednak zawiane świeżym śniegiem i oblodzone.
Na wycieczkę w Bieszczady trzeba się dobrze przygotować. Na szlakach są trudne warunki

Autor: BdPN

Pokrywa śnieżna w Bieszczadach jest nierówna. - Jej grubość wynosi od 10 centymetrów w niższych położeniach do 60 cm na stokach zawietrznych - informują pracownicy BdPN.

Warunki do uprawiania turystyki pieszej są trudne. Poruszanie się wymaga odpowiedniego sprzętu. Pracownicy Parku zalecają zabranie ze sobą kijków i raczków.

Przypominamy, że w okresie zimowym wejście na szlaki BdPN jest bezpłatne.

Zapłacić trzeba jednak za pozostawienie samochodu na parkingu w Wołosatem, Brzegach Górnych, na Przełęczy Wyżniańskiej oraz w Ustrzykach Górnych. Pracownicy BdPN starają się je utrzymywać w stanie odśnieżonym.

Nieodpłatnie udostępniane są stacjonarne toalety przy parkingu w Wołosatem (500 m od wejścia na szlak na Tarnicę) oraz trzy tzw. suche toalety alpejskie: na Przełęczy Wyżnej (szlak w kierunku Połoniny Wetlińskiej), na Przełęczy Bukowskiej oraz w Wetlinie Starym Siole (szlak w kierunku Przełęczy Orłowicza).

Dyrekcja BdPN zaznacza, że na terenie Parku poruszać się można tylko po oznakowanych trasach. A wędrówki na nartach skitourowych, śladowych dozwolone są na wszystkich oznakowanych odcinkach szlaków pieszych, a także na trasach spacerowych wokół Wetliny.

- Zgodnie z regulaminem na terenie BdPN obowiązuje zakaz zjeżdżania, ze względu na bezpieczeństwo innych turystów - przypomina dyrekcja BdPN. I prosi też, ze względu na zachowanie warunków bezpieczeństwa, o nie zjeżdżanie na tzw. jabłuszkach po szlakach turystycznych. - Powoduje to oblodzenie szlaku i naraża turystów pieszych na poślizgnięcie i upadek.

Pracownicy BdPN przypominają, że w planowaniu górskich wędrówek należy zachować rozwagę. - Uwzględnijmy też wydłużony czas przejścia i pamiętajmy, aby trasę wycieczki dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, aby wrócić przed zmrokiem.

tom
zdjęcia: BdPN


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ