Jak informują pracownicy BdPN na swojej stronie internetowej, wszystkie szlaki na terenie Parku są drożne, jednak częściowo oblodzone. Grubość pokrywy śnieżnej jest zróżnicowana i kształtuje się w granicach od 35 do 50 cm. W miejscach zawietrznych dochodzi do 100 cm.
- Poruszanie się po szlaku wymaga kijków i raczków - radzą pracownicy BdPN. I dodają, żeby pamiętać, że w takich warunkach czas zaplanowanej trasy bardzo się wydłuża.
Lawinowa "dwójka"
W Bieszczadach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Jak informują goprowcy w codziennym komunikacie - poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach.
Do wzrostu zagrożenia lawinowego doprowadził bardzo silny wiatr z kierunku głównie południowego.
W grzbietowych partiach pokrywa śniegu jest zmienna. Kształtuje się w granicach od 35 do 50 cm. W miejscach odłożenia depozytów osiąga ok.100 cm lub więcej. Szlaki turystyczne są zasypane, z utworzonymi przez wiatr zaspami utrudniającymi wędrowanie.
Szczegółowe komunikaty Służby Śniegowo Lawinowej Grupy Bieszczadzkiej GOPR publikowane są codziennie na stronie GB GOPR.
Zamknięta wieża widokowa
Do odwołania zamknięta jest wieża widokowa na Jeleniowatym.
- Takie decyzje są dla nas trudne, ale musicie zrozumieć powagę sytuacji i to, że przebywanie na wieży w takich warunkach jest bardzo niebezpieczne - tłumaczą leśnicy z Nadleśnictwa Stuposiany.
Obejście na żółtym szlaku
Od poniedziałku (25 stycznia) zamknięty będzie odcinek żółtego szlaku z Mucznego na Bukowe Berdo. Jak informuje Nadleśnictwo Stuposiany – ma to związek z pracami leśnymi.
Nadleśnictwo wyznaczyło czasowe obejście poprowadzone równolegle, prawą stroną na odcinku ok. 1 km. Będzie oznaczone znakami biało-żółto-białymi.
Prace nadleśnictwa, związane z pozyskaniem drewna, będą prowadzone do 31 marca.
tom
zdjęcia: GOPR Bieszczady, Nadleśnictwo Stuposiany